На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев, който ни напусна на тази дата през 1978 година.
Атанас Далчев е роден на 12 юни 1904 г. в Солун. През 1922 г. завършва Първа мъжка гимназия в София, а своите първи стихотворения публикува в колективния сборник "Мост" (1923). Талантът му бързо го свързва с литературния кръг "Стрелец" (1926–1927), където активно участва.
През 1927 г. Далчев завършва философия и педагогика в Софийския университет. Впоследствие заминава за Италия, където се присъединява към брат си, скулптора Любомир Далчев, и посещава лекции по история на изкуството. В периода 1928–1929 г. обогатява знанията си, пътувайки из Франция и слушайки лекции в Парижкия университет.
След завръщането си в България, той работи като учител по български език в София (1930–1936), а впоследствие завършва курс за преподаватели по френски език в Сорбоната. Далчев заема различни длъжности в областта на образованието (1936–1947), а по-късно става редактор на списание "Пламъче" (1952–1956).
За продължителен период Атанас Далчев запазва творческо мълчание и се отдава единствено на преводи. Едва през 1974 г. той публикува книгата "Стихотворения. Фрагменти", с която затвърждава влиянието си като водач на младите както в поезията, така и в живота.
Далчев е удостоен с престижната Хердерова награда на Виенския университет за приноса си към литературата.
В звуковия файл можете да чуете гласа на Атанас Далчев в изпълнение на негова поезия и песента "Любовта на хамалина", вдъхновена от стихотворението му "Любов".
Слушайте!
Сред най-важните му поетични сборници са:
Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов. Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..
Гостът ни е учил режисура, актьорско майсторство и театрален мениджмънт в Париж и Ню Йорк. През 2008 година във френската столица основава компания, в която работи с артисти от над 20 държави. Двукратен носител е на наградата "Млад талант на Париж", присъждана от парижкото кметство. Създател е на фестивали, летни академии и " Театър на чудесата"..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса, кореспондент на Българското национално радио в Израел, директор на артсалон "Сели" и вицепрезидент на Конфедерацията на българските културни организации и дейци в чужбина. Тя гостува в "Артефир" по..
Кой създава ново културно пространство във Велико Търново, как можем да се включим в почистването на коритото на р. Янтра в града и какви истории ще разкаже след това там изложбата "Реките на миналото"– разказва в "Нашият ден" Гергана Иванова от фондация "Колективът". До края на седмицата продължава почистването на реката в частта край..
В Регионалната библиотека в Бургас писателят Георги Бърдаров ще представи най-новата си книга "Адажио за Мария". Авторът е решил да направи националната премиера на книгата си именно в морския град, където се намира любимата му библиотека "Пейо Яворов". На телефонната ни линия на "Нашият ден" директорката на библиотеката Яна Кършийска разказва за..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
В редакция "Хумор и сатира" сме виждали всякакви забавления и сме се убедили, че много важно е забавлението да е на точното място в точното време...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg