На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев, който ни напусна на тази дата през 1978 година.
Атанас Далчев е роден на 12 юни 1904 г. в Солун. През 1922 г. завършва Първа мъжка гимназия в София, а своите първи стихотворения публикува в колективния сборник "Мост" (1923). Талантът му бързо го свързва с литературния кръг "Стрелец" (1926–1927), където активно участва.
През 1927 г. Далчев завършва философия и педагогика в Софийския университет. Впоследствие заминава за Италия, където се присъединява към брат си, скулптора Любомир Далчев, и посещава лекции по история на изкуството. В периода 1928–1929 г. обогатява знанията си, пътувайки из Франция и слушайки лекции в Парижкия университет.
След завръщането си в България, той работи като учител по български език в София (1930–1936), а впоследствие завършва курс за преподаватели по френски език в Сорбоната. Далчев заема различни длъжности в областта на образованието (1936–1947), а по-късно става редактор на списание "Пламъче" (1952–1956).
За продължителен период Атанас Далчев запазва творческо мълчание и се отдава единствено на преводи. Едва през 1974 г. той публикува книгата "Стихотворения. Фрагменти", с която затвърждава влиянието си като водач на младите както в поезията, така и в живота.
Далчев е удостоен с престижната Хердерова награда на Виенския университет за приноса си към литературата.
В звуковия файл можете да чуете гласа на Атанас Далчев в изпълнение на негова поезия и песента "Любовта на хамалина", вдъхновена от стихотворението му "Любов".
Слушайте!
Сред най-важните му поетични сборници са:
В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..
17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино" с няколко продукции – къде драматични, къде..
Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си? Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава Виденова, поетеса, Виктор Минчев, рекламист, Дамян Дамянов, художник, и Адрияна Михайлова, ПР експерт. Те..
Джани Родари , писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия. Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството. Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари..
ЕЙ БО, коемдийният инфлуенсър на годината! Познаваме го от Tik Tok, Instagram, Facebook, YpouTube, Treads...Това е актьорът Борислав Вълов. Роден е в Монтана, завършил журналистика и актьорско майсторство. Работи като актьор в Шуменския театър и участва в спектакли на Теди Москов. Гледали сте го, той просто изскача от всякъде! Пеенето е..
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
"Нечовек" е първата премиера в Народния театър за 2025 година. Спектакълът ще се играе на 17 и 18 януари от 19:00 часа на сцена "Апостол Карамитев" ...
Литературният клуб на Столична библиотека навърши десет години, а на 16 януари е представянето на известния писател Деян Енев в новия формат "По следите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg