На 17 януари в Разлог започва деветото издание на международния кукерски карнавал "Старчевата". Тази уникална традиция, свързана с вековната история и култура на региона, събира участници и зрители, за да станат свидетели на възраждането на бабугерите – разложките кукери, които прогонват злите духове и носят послание за единство и хармония.
Историкът Емилия Кадурина споделя в ефира на "Нашият ден" дълбокия смисъл, който стои зад "Старчевата". Според нея основната идея на този обичай е свързана със слизането на младия Бог при хората. Това божествено присъствие има за цел да дари хората със закрила, като акцентът е поставен върху единството и хармонията между човека и божественото.
"Старчевата" е не само атрактивен карнавал, но и събитие с дълбоки корени в космогонията и космологията на предците ни. Както подчертава Кадурина, календарните празници отразяват представите за устройството на Вселената и принципите, които я управляват. Специфичното в този обичай са обредните персонажи, които носят символично значение.
Обредната група се състои от трима ключови персонажа – старейшина, ерген и невеста. Тези роли представят древната представа за небето и единния Бог, който обединява двете начала. Важна особеност на "Старчевата" е, че в основния ритуал жените не участват. Те могат да бъдат част от хорото, което води главният ерген, символизиращ мъжкото оплождащо начало. Тази роля е свързана с почитта към младия Бог, който вече е "слезнал" при хората.
Карнавалът в Разлог е не само зрелище, но и възможност да се докоснем до богатството на българската култура и да осмислим дълбокия смисъл на тези традиции. "Старчевата" е живо доказателство, че обредите могат да останат актуални, като същевременно носят послание за духовно единение и хармония в съвременния свят.
Слушайте!
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg