Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуството в мен: Любимецът на децата Джани Родари

Джани Родари
Снимка: Уикипедия

Джани Родари, писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия.

Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството.

Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари благодарение на прекрасните преводи на Валери Петров.

Малкият Джани повече наблюдава игрите на другите деца, отколкото да се включва активно в тях. Любопитното хлапе обожава да слуша музика и започва уроци по цигулка. Странно е, че за разлика от връстниците си, той се вълнувал от произведенията на големите философи Ницше и Шопенхауер, а като студент в Милано се записва да слуша лекции по литература. Втората световна война прекъсва следването му и Джани е мобилизиран, но заради разклатено му здраве е освободен.

След войната започва работа като журналист и това е онзи важен момент, в който започва да пише за деца.

Като писател е удостоен с най-престижното отличие за детска литература – награда "Андерсен".

Джани Родари си отива от света през 1980 година в Рим. След себе си оставя безценно наследство от култови произведения. Сред творбите му блестят "Приключенията на Лукчо", "Джесолмино в страната на лъжците", "Продавач на надежда", "Граматика на фантазията", "Приказки по телефона", "Животни без зоопарк".

В граматика на фантазията пише:

"Същността на беседата е разговорът, при който детето е освободено от претенцията да отговаря вярно и е свободно да създава хипотези, които често граничат с фантазията. Търсейки аргументи за тях, то попада в игрова ситуация — най-типичната за възрастта му. В своята „Граматика на фантазията“ Джани Родари много точно определя това взаимодействие: в което възрастният играе с детето,  за да го научи да играе. И докато си играят разговарят…"

Артистите на студия "Еленов" ще представят стихотворенията "Котката Зима", "Бездомният", "Морето", "Продавач на Надежда" в превод от Валери Петров – чуйте: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Филмът "Лимонов" и бунтът като еротичен рокендрол

Филмът "Лимонов" на Кирил Серебренников вече може да бъде гледан в кината у нас. Киноразказът е базиран на биографичната книга, написана от Еманюел Карер, описваща живота на руския писател и публицист, известен и противоречиви бунтар Едуард Лимонов. Миналата година "Лимонов" беше номиниран за "Златна палма" в Кан, а в Х-то издание на..

публикувано на 11.04.25 в 16:20
Постер

Документалният филм "Оглушителна тишина" тръгва по кината

Документалният филм "Оглушителна тишина" на режисьора Станислав Дончев и сценаристите Теодора Дончева и проф. Петя Александрова тръгва по кината от днес (11 април). Създателите на филма, засягащ тихата и болезнена тема за самоубийството през личната история на бившата художествена гимнастичка Цветелина Стоянова, гостуват в "Артефир"...

публикувано на 11.04.25 в 14:54
Яница Фендулова „Отслабване на действителности“ (2025)

Съвременното изкуство за отровните двойници

Пропагандата е навсякъде около нас. Знаем го, разбираме го, но често неволно ѝ се поддаваме. Социалните мрежи правят ситуацията още по-сложна. Алгоритъмът ни се превръща в балон, захранван само с информацията, която искаме да чуем и видим.  Истината и лъжата образуват объркваща амалгама и стават все по-неразличими една от друга. Това, че..

публикувано на 11.04.25 в 14:35

Бъдещето през погледа на експериментатори и новатори на SHAPESHIFT фестивала

SHAPESHIFT е международен фестивал, посветен на бъдещето на човечеството, креативността и иновациите в епоха на непрестанна трансформация . На 26 и 27 април в Топлоцентрала , събитието ще събере артисти, изследователи и визионери от цял свят в програма от лекции, кино прожекции, VR преживявания и работилници.  Темата тази година е Radical Imaginations,..

обновено на 11.04.25 в 11:55
Ивайла Александрова, Руси Чанев и Румен Леонидов

Фондация "Константин Павлов" раздаде първите си награди

Вечер, посветена на Константин Павлов се състоя в Дом на киното. Фондация "Константин Павлов", която включва Румен Леонидов, художничката Донка Павлова – дъщеря на Константин Павлов, и неговата внучка Неда Лаптева, връчи Националната награда за поезия на името на Константин Павлов, както и още една – Европейска награда "Персифедрон" за изявени..

публикувано на 11.04.25 в 11:10