Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В деня на св. преп. Евтимий Велики от Мелетин

Православната църква чества паметта на св. патриарх Евтимий Търновски

Снимка: pravoslavieto.com

На 20 януари православните християни честват паметта на преп. Евтимий Велики и св. Евтимий, патриарх Търновски.

Българската църква особено тържествено отбелязва деня, посветен на св. Евтимий, последният патриарх преди падането на България под турско робство.

Повече за празника в "Нашият ден" разказва Ана-Мария Кръстева.

Препдолага се, че св. патриарх Евтимий Търновски е издъхнал между 1401 и 1402 година в заточение, но не се знае точната дата, затова църквата чества паметта му в деня на преп. Евтимий Велики – светец от IV век.  

Св. патриарх Евтимий Търновски е канонизиран скоро след смъртта му, вероятно в началото на XV  век. Мощите му се съхраняват в Бачковския манастир. Животът  и делото му са пример за духовна сила и устойчивост пред предизвикателствата.

Неслучайно Вазов го нарича "последен бранител на Търново", а Григорий Цамблак пише в своето "Похвално слово за св. Евтимий", че патриархът е достоен за всякакви похвали и е бил посветен в тайнства, до които човешкият ум не стига.

Св. патриарх Евтимий Търновски произхожда от болярския род Цамблак и получава добро светско образование. Духовните му търсения и мъдростта му го издигат още в ранна възраст и го отвеждат до решението да се замонаши. Пребивава в Цариград, в Атон, а след това поставя основите на Търновската книжовна школа. Известен е със своята езикова реформа, с просветителската, богослужебна и книжовна дейност, която развива. Сам написва редица проповеди, богословски трудове, жития на светци. През 1375 година е избран за патриарх и до края на живота си полага грижа за духовното здраве на българския народ.

Пред османските нашественици проявява смелост и духовна твърдост, като според преданието ръката на неговия палач се сковава по Божия намеса. Затова вместо убит, св. патриарх Евтимий Търновски е заточен.

Известни са думите на светеца: "Не бой се, народе-мъченик,вярвай в Божията правда и милост! След Голгота иде Възкресение!"

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Очиндолски чудеса

Огнян Петров е родом от врачанското село Очиндол, но ако го попитате, ще каже, че е родом от Балкана. Той е животновъд, общественик и икономист и с всяка своя дейност от години се стреми да е полезен на обществото. Той е онези хора, мислещи в перспектива и мащаб за Врачанския край, Искърското дефиле, историята, традициите, културата и..

публикувано на 18.05.25 в 11:17

Живата вода

До древния град Сихар се намира кладенецът на патри­арх Иаков, от който черпят вода и хората на Самария. По вре­мето на Христос между самаряни и иудеи съществува враж­да. Ето защо жената самарянка е учудена, когато Спасителят иска да пие вода от нея. В отговор на почудата ѝ Христос ѝ казва: "Да би знаяла дара Божий, и кой е Оня, Който ти казва: дай..

обновено на 18.05.25 в 10:49

Читалището в Долни Луковит – просветител, будител, обединител и място за изявяване на таланти

Село Долни Луковит се намира в община Искър, област Плевен и в него живеят около 1700 човека. На около един километър от селото е съществувало римско селище от късноантичния период. За това свидетелстват основите на крепост и други обществени сгради, които са разкрити при прокопаването на канал за водоснабдяването на с. Староселци. Освен това са намерени..

публикувано на 17.05.25 в 09:15
Петър Карабоев

Петър Карабоев: Случващото се в Истанбул е изначално сбъркано

Защо се провали срещата между Украйна и Русия в Истанбул? Как това ще се отрази на войната в Украйна и останалия свят, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Петър Карабоев , външнополитически анализатор и заместник главен редактор на "Дневник". Какво имаме в момента "В момента имаме първата среща лице в лице между двете делегации..

публикувано на 17.05.25 в 08:50
Снимката е илюстративна

Не за едната заплата само

В редакция "Хумор и сатира" не сме такива хора, но знаем истински случаи на хора, които работят с удоволствие и без заплата. Освен за тях, в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", които в чест на Деня на българските зоопаркове разказват за животни. -..

публикувано на 16.05.25 в 17:25