Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В деня на св. преп. Евтимий Велики от Мелетин

Православната църква чества паметта на св. патриарх Евтимий Търновски

Снимка: pravoslavieto.com

На 20 януари православните християни честват паметта на преп. Евтимий Велики и св. Евтимий, патриарх Търновски.

Българската църква особено тържествено отбелязва деня, посветен на св. Евтимий, последният патриарх преди падането на България под турско робство.

Повече за празника в "Нашият ден" разказва Ана-Мария Кръстева.

Препдолага се, че св. патриарх Евтимий Търновски е издъхнал между 1401 и 1402 година в заточение, но не се знае точната дата, затова църквата чества паметта му в деня на преп. Евтимий Велики – светец от IV век.  

Св. патриарх Евтимий Търновски е канонизиран скоро след смъртта му, вероятно в началото на XV  век. Мощите му се съхраняват в Бачковския манастир. Животът  и делото му са пример за духовна сила и устойчивост пред предизвикателствата.

Неслучайно Вазов го нарича "последен бранител на Търново", а Григорий Цамблак пише в своето "Похвално слово за св. Евтимий", че патриархът е достоен за всякакви похвали и е бил посветен в тайнства, до които човешкият ум не стига.

Св. патриарх Евтимий Търновски произхожда от болярския род Цамблак и получава добро светско образование. Духовните му търсения и мъдростта му го издигат още в ранна възраст и го отвеждат до решението да се замонаши. Пребивава в Цариград, в Атон, а след това поставя основите на Търновската книжовна школа. Известен е със своята езикова реформа, с просветителската, богослужебна и книжовна дейност, която развива. Сам написва редица проповеди, богословски трудове, жития на светци. През 1375 година е избран за патриарх и до края на живота си полага грижа за духовното здраве на българския народ.

Пред османските нашественици проявява смелост и духовна твърдост, като според преданието ръката на неговия палач се сковава по Божия намеса. Затова вместо убит, св. патриарх Евтимий Търновски е заточен.

Известни са думите на светеца: "Не бой се, народе-мъченик,вярвай в Божията правда и милост! След Голгота иде Възкресение!"

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радослав Диков, Антон Митов и Теодор Цеков (от ляво надясно)

Антон Митов представя: Международно ли е международното положение

От 50-те стотинки помощ за Виетнам, през войната на Русия в Украйна до новия/стар президент на САЩ, както и за европейските политико-икономически скандали и нашенските "селски междуособици" – аналитични коментари на Теодор Цеков, журналист в сайта filternews.bg и Радослав Диков – фейлетонист. Журналистът Васил Велев – за добрата стара Англия и..

публикувано на 20.01.25 в 18:18

Импулсът в мен: Стресът след ваканция

Дори да харесваме училището си, преподавателите, съучениците и някои от предметите да са ни любими краят на ваканцията все довежда тъга. Психолозите обръщат специално внимание на стреса след ваканция – темата в този епизод на подкаста "Импулсът в мен".  Според здравните специалисти е нормално да се изпитва известна степен на..

публикувано на 20.01.25 в 15:46

Опаковките на бъдещето: Гъбен материал вместо пластмаса

В рубриката "Зелените новатори на България" ви запознаваме с Атанас Енев , съосновател на иновативната компания Biomyc, която разработва екологични опаковъчни решения от гъбен материал и картон. Тези опаковки предлагат висока ефективност, стандартизация и възможност за адаптация към различни продукти, независимо от формата и размера им. Основната..

публикувано на 20.01.25 в 09:32
Самуил Петканов

Парадоксът на кламера

Самуил Петканов, създател и автор на сатиричния сайт "Не! Новините", коментира в "Мрежата", съвсем не на шега, бъдещето на почти умрелите (според него) традиционни медии и не само. Защо "бъдеще“, защо "умрели" и защо има доза оптимизъм "Оптимизмът идва от носталгията по традиционните медии – радиото, телевизията, печата, и дори към онзи..

публикувано на 20.01.25 в 09:15

Зимни приключения в планината: Как да ги направим безопасни?

Влади Веков, оператор в телевизията с афинитет към екстремното, парамедик и активен доброволец в планински инициативи, сподели ценни съвети за безопасност в зимната планина в ефира на предаването "Нашият ден". С дългогодишен опит и дълбока връзка с природата, той вдъхновява с разкази за своето детство и професионален път. "Прекарах част от..

публикувано на 20.01.25 в 09:09