В рубриката "Културни събития от деня" обръщаме внимание на предстоящото откриване на изложбата на Иван Нинов в арт галерия Vejdi. Тя ще бъде открита на 23 януари в арт галерия Vejdi.
Изложбата включва 17 от най-знаковите творби на автора, създадени в различни периоди от неговия живот. За феномена Иван Нинов, за танца между черното и бялото, за самотата и свободата, които съпътстват големия талант, и за съвременните проекции на тези идеи, разговаряхме с Вежди Рашидов – скулптор, бивш министър на културата и дългогодишен приятел на твореца.
Иван Нинов – категоричен, ясен, мощен
"Когато говорим за българската графика от 20-и век, това е Иван Нинов", категорично заявява Рашидов. "Той е човек, който е живял интересно, доказал се е и е успял да улови живота както в черното, така и в бялото. Но той не се ограничава само с тези два цвята – не случайно казва, че слага цвят в черното. Между черното и бялото винаги има нещо. Една малка светлинка, която променя всичко, която създава живот и носи свежест."
С тези думи Рашидов подчертава универсалния характер на изкуството на Нинов, което намира начин да преодолее ограниченията на монохромната палитра и да изрази нещо много по-дълбоко – многопластовата природа на човешкото съществуване.
Свобода като избор на живот
"Животът не е лесен. Той е битка – битка да се докажеш, да останеш жив и полезен", казва Рашидов, споделяйки философията си за успеха в изкуството и живота. Той сравнява творческите натури, които избират свободата пред сигурността, с примера на Ван Гог.
"Иван Нинов се е родил свободен", добавя Рашидов. "Има хора, които предпочитат да бъдат роби – да бъдат отглеждани от някого. Иван не беше от тях. Аз помня неговите студентски години, дивотиите, които всички млади хора правят. Той нямаше завършена академия, но това не беше пречка за големия му талант."
Рашидов припомня, че Нинов е посещавал курсовете по графика при преподавателя Томов, но академичният сертификат така и не е станал част от биографията му. "Академията не е необходима за истинския талант", заключава той.
Танцът на черното и бялото в изкуството
Изложбата на Иван Нинов в галерия Vejdi обещава да бъде културно събитие, което ще представи богатството на един от най-значимите български графици. Творбите му разказват за житейските контрасти, за тънката линия между мрака и светлината, за свободата, която изисква отказ от материалната обвързаност.
С думите на Вежди Рашидов, тази изложба ни припомня, че истинското изкуство е не само визуално преживяване, но и дълбоко духовно пътешествие.
Слушайте!
"Стъпки във времето – поколения" е изложба, която събира Иван Андонов и Сава Цонев в галерийното пространство. Известният режисьор, актьор и сценарист Иван Андонов е представен с 15 маслени картини – от голямоформатни до кавалетни, пейзажи от края на ХХ век до поетични абстрактни платна, създадени след 2000 г. Сава Цонев излага 10..
Днес, 31 март, от 18:00 часа в галерия "Мисията" ще се проведе дискусия на тема "Съвременно визуално изкуство". Специален гост на събитието е художничката Марион Сафриуин от Марсилия, която в момента пребивава в София в рамките на двуседмична творческа резиденция (21.03-06.04). Творческата резиденция на Сафриуин е част от дългогодишната програма на..
В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио . Той сподели своята визия за музиката, работата с оркестъра и предизвикателствата, които съпътстват диригентската професия. Всеотдайност и интензивност в работата с оркестъра..
Младият артист Ана Аврамова прави скок от специалността си на пиар към творческия занаят на линогравюрата. Първоначално има мечта да отговаря за музикални фестивали и има кратка, но изпълнена с щастие кариера на барабанист. Въпреки че сега това е в миналото й сега се смее, че тогава е виждала сериозно бъдеще с бандата си. Пандемията промени много..
За тринадесетото международно фотобиенале "Фодар", което – отбеляза 25 години от първото си издание през 1999, е разговорът с председателя на "Фодар" и куратор на изложбата д-р Антоан Божинов. А специален гост на предаването е Боряна Пандова, която представя своята изложба "Мръсно" – част от нейния цикъл "Обекти на невниманието". Неделя от 22.00 по..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg