Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

AI като катализатор на глобална трансформация: Възможности и предизвикателства

Снимка: БТА

Христо Тучев е медиен експерт и успешен сериен предприемач. Той е първият българин, завършил General Management Program на Harvard Business School.

Тучев е основател на иновативната аналитична рекламна компания H-Tech, която се занимава с технологии в областта на рекламата и телевизията. Неговият бизнес модел, създаден в България и изнесен навън, се радва на невероятен успех.  В момента H-Tech е основен доставчик на данни за САЩ на Нилсън – най-голямата пийпълметрична компания в света.

В ефира на "Нашият ден" Тучев разглежда темата за неизбежната социална трансформация, предизвикана от навлизането на изкуствения интелект (AI) в живота и бизнеса. Според него, човечеството е на прага на значителни промени, които ще засегнат не само технологиите, но и начина, по който функционират обществото, икономиката и геополитиката.

Христо Тучев очертава три основни направления на трансформацията, които в момента променят света: геополитическата трансформация, технологичната трансформация и енергийната с екологична трансформация. Според него светът е изправен пред нова геополитическа динамика, която се корени в напрежението между глобалните сили, като Китай и САЩ. Тази динамика вече се проявява чрез конфликти като войната в Украйна и новите политики на световни лидери, включително бившия американски президент Доналд Тръмп. Това преразпределение на глобалната сила ще има дългосрочни последствия, които тепърва ще се проявят.

Технологичните промени, подтикнати от AI, са още по-дълбоки и глобални. Изкуственият интелект променя начина, по който хората работят, мислят и живеят. AI не просто автоматизира процеси, но и задава нови парадигми за взаимодействие с технологиите. Според Тучев, светът, който той е видял в Лас Вегас, вече е "AI във всичко" – от дюшека до пералнята.

Енергетиката и екологията също са подложени на радикални промени. Глобалното затопляне е факт, който не може да бъде игнориран, независимо от различията в мненията по темата. Според Тучев адаптацията към тези промени е наложителна, ако искаме да съхраним бъдещето на планетата.

Специално внимание Тучев обръща на AI, който според него е ключова технология на настоящето. Той описва кръгове, които символизират различните групи хора, свързани с AI: големият кръг включва хората, които говорят за изкуствен интелект, малкият кръг – тези, които наистина разбират технологията, а миниатюрната точка – експертите, които създават AI. Тази йерархия подчертава колко малко хора в действителност разбират и разработват AI, въпреки че технологията има огромно въздействие върху света. AI моделите биват два вида: такива, които са собственост на компании, и такива с отворен код. Според Тучев макар корпоративните модели да са по-напреднали, отворените AI технологии също играят важна роля в демократизацията на иновациите.

Христо Тучев заключава, че новите технологии, включително AI, ще преобърнат не само начина, по който работим, но и начина, по който търсим смисъл. Настъпващата ера ще изисква нови форми на хуманност и взаимодействие между технологичните гиганти и политическите лидери, които ще оформят бъдещето. Въпросите, които остават отворени, са дали човечеството е готово за тази трансформация и как ще бъдат адаптирани социалните и икономическите системи, за да отговорят на новите реалности.

Слушайте! 



По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тони Йорданов

Северозападно вино

Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..

публикувано на 06.04.25 в 10:35

Човешките слабости

Неделното евангелско четиво за Петата неделя от Великия пост на пръв поглед няма нищо общо с честваната на този ден светица — преподобна Мария Египетска. Вгледаме ли се обаче по-обстойно ще намерим един общ елемент. И в текста от св. евангелист Марк, и в житието на светицата са разкрити човешките слабости. Заедно с доц. Венцислав Каравълчев,..

публикувано на 06.04.25 в 09:35
Стоян Георгиев

Стоян Георгиев: Случващото се в Турция надминава нашите представи за репресии

Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..

публикувано на 05.04.25 в 09:00

В чистото, спретнато и подредено село Глава

Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..

публикувано на 05.04.25 в 08:35
Абдулрахман Ал-Халиди

Каква ще е съдбата на саудитския дисидент Ал Халиди

В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..

обновено на 04.04.25 в 17:31