Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

146 години от смъртта на Любен Каравелов: Революционерът, поетът, журналистът

| обновено на 21.01.25 в 13:00
Любен Каравелов (1834-1879)
Снимка: wikipedia.org

На днешния 21 януари отбелязваме 146 години от смъртта на Любен Каравелов – революционер, поет, журналист и енциклопедист, оставил дълбока следа в историята на България. Д-р Искрен Великов, уредник в отдел "История на България XV–XIX век" в Регионалния исторически музей в Русе, говори за значимостта на тази личност и връзката ѝ с Русе в ефира на предаването "Нашият ден".

"Образът на Любен Каравелов е преплетен с образите на други наши видни национални герои", подчертава д-р Великов. Каравелов е част от групата революционери, които успяват да доживеят свободата и избират Русе за свой дом след Освобождението. Градът по това време е най-големият в новоосвободеното княжество и силен икономически център. Това го прави привлекателно място за личности като Панайот Хитов, Филип Тотьо и много други национални герои, решили да продължат живота си там.

Дейността на Любен Каравелов е тясно свързана с Русе, особено в периода му в Букурещ. Решението му да се установи в града след Освобождението не е случайно – то е плод на логична връзка между неговите усилия за освобождение и стратегическото значение на Русе като икономически и културен център.

Един от най-ярките символи на уважението на русенци към Любен Каравелов е неговото погребение на 21 януари 1879 г. "Това е първото събитие след освобождението на града, което предизвиква силен обществен отзвук", посочва д-р Великов. Смъртта на Каравелов оставя траен отпечатък в съзнанието на хората и затвърждава неговото място сред великите личности, които са оформили националната ни идентичност.

Днес, 146 години по-късно, Каравелов остава символ на свободолюбие, културно израстване и национална гордост – наследство, което продължава да ни вдъхновява.

Слушайте! 
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Красимир Димовски: "Тезеят в своя лабиринт" е роман за спасението и смисъла

На официална церемония в Софийската градска художествена галерия бе връчена наградата "Роман на годината". Конкурсът е организиран от НДФ "13 века България“. Книгата  на Красимир Димовски "Тезеят в своя лабиринт“ бе отличена с наградата "Роман на годината“ от жури с председател акад. Владимир Зарев в състав: проф. дфн Валери Стефанов,..

публикувано на 21.05.25 в 19:12
Теодора Станкова

“Софийските метафори” събра в международна поетична антология 62-ма поети от 20 страни

Антологията, която събра на премиера в Столична библиотека не само някои от авторите, но и ценителите на поезията, е съставяна в продължение на шест поредни издания на ежегодния Международен поетичен фестивал "Софийските метафори" – форум, чиито участници пишат, превеждат и четат пред публика стихотворения, посветени на емблематични за столицата на..

публикувано на 21.05.25 в 16:36
Анжела Димчева и Боян Ангелов

Съюзът на българските писатели с антология билингва и предстояща премиера

Антология билингва на съвременната българска поезия (на  сръбски език) и на съвременната сръбска поезия (на български език) представиха в "Артефир" Боян Ангелов – председател на СБП, и Анжела Димчева – международен и прессекретар на съюза. Двуезичното издание е дело на  издателство "Филип Вишнич" – Белград, българските автори са преведени на сръбски от..

публикувано на 21.05.25 в 15:36

Художничката Гергана Попова разкрива "Мощта на линиите" в Добрич

Изложбата "Мощта на линиите" на художничката Гергана Попова може да бъде видяна в Регионалната библиотека в гр. Добрич от 20 май. Живописните платна ще бъдат показани за първи път пред българска публика, в съпровод с авторската музика на австрийското дуо "Цвилихт". Гергана Попова е родена в България, но от 1996 г. живее във Виена. Започва да рисува..

публикувано на 21.05.25 в 15:00
Доц. Мирослав Цветанов

Куклите и сцените

Кукленият театър – това магнетично и много старо изкуство, което ти позволява да управляваш пространството и да рисуваш картини в него, да вдъхваш живот на неживата материя и да създаваш нови светове, всъщност много наподобява истинския живот и взаимоотношенията, които изграждаме в него. В това ни убеждава една много интересна книга –..

публикувано на 21.05.25 в 13:57