На днешния 21 януари отбелязваме 146 години от смъртта на Любен Каравелов – революционер, поет, журналист и енциклопедист, оставил дълбока следа в историята на България. Д-р Искрен Великов, уредник в отдел "История на България XV–XIX век" в Регионалния исторически музей в Русе, говори за значимостта на тази личност и връзката ѝ с Русе в ефира на предаването "Нашият ден".
"Образът на Любен Каравелов е преплетен с образите на други наши видни национални герои", подчертава д-р Великов. Каравелов е част от групата революционери, които успяват да доживеят свободата и избират Русе за свой дом след Освобождението. Градът по това време е най-големият в новоосвободеното княжество и силен икономически център. Това го прави привлекателно място за личности като Панайот Хитов, Филип Тотьо и много други национални герои, решили да продължат живота си там.
Дейността на Любен Каравелов е тясно свързана с Русе, особено в периода му в Букурещ. Решението му да се установи в града след Освобождението не е случайно – то е плод на логична връзка между неговите усилия за освобождение и стратегическото значение на Русе като икономически и културен център.
Един от най-ярките символи на уважението на русенци към Любен Каравелов е неговото погребение на 21 януари 1879 г. "Това е първото събитие след освобождението на града, което предизвиква силен обществен отзвук", посочва д-р Великов. Смъртта на Каравелов оставя траен отпечатък в съзнанието на хората и затвърждава неговото място сред великите личности, които са оформили националната ни идентичност.
Днес, 146 години по-късно, Каравелов остава символ на свободолюбие, културно израстване и национална гордост – наследство, което продължава да ни вдъхновява.
Слушайте!Едно голямо интервю с двама главни герои – Джуди Денч и Шекспир – това е книгата "Шекспир – мъжът, който плаща наема". В нея са публикувани разговорите ѝ с актьора и режисьор Брендан О’Хей, приятел на Джуди Денч. Макар да не е предполагал, че от тях ще стане книга, в крайна сметка тя се е получила интересна, познавателна и на места много забавна..
Въпреки че възприемам създаването на изкуство като интимен акт между човека и материала, то по своята същност остава дълбоко насочено към общността. В тези моменти материята се преобразява в артефакти, неразривно свързани с преживяванията на другите — с тяхната способност да обогатяват живота, да пораждат връзки и да изграждат отношения с артисти по..
На 12 юли 2025 г. (събота) на плаж "Двореца" сред вълшебната атмосфера на "Двореца" – в миналото място за отдих на румънската кралица Мария, Балчик ще бъде домакин на деветото издание на детския фестивал "Пясъчни творения", съобщи в "Артефир" неговият създател и организатор Мартин Кръстев. Участниците ще имат на разположение час да сътворят..
За шести път през лятото в двора на Гьоте-институт, България, се прожектират документални филми от Германия. Тазгодишната програма "Съвременно германско документално кино под открито небе" се открива днес (10 юли) с "Наследството на Пандора" на режисьорката Ангела Кристлийб. Филмът е от 2024 година и разказва за един от гигантите на европейското кино..
"Родопи филм фест" започва днес от 19 ч. в Смолян поред Регионалната библиотека "Николай Вранчев". Акцентите от фестивалната програма в "Нашият ден“ представя програматорът Илияна Перянова . "Родопи филм фест" съживява традицията на едно от най-емблематичните в миналото филмови събития у нас – форума "Преглед на творчеството на младите..
"Родих се в Сопот на 1850 година. Свърших трикласното училище там; следвах на 1867 година в четвърти клас на Пловдивската гимназия... Записах стихове –..
В “Нашият ден“ представяме филм "Българите от Маутхаузен" с автори Андрея Тодорова, Кристина Каньова, Калоян Колев, ученици в Националната професионална..
Несъгласието за даряване на органи, тъкани и клетки да се изразява в декларация, вместо в здравноосигурителната книжка, предвижда проект за промени в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg