23 януари е обявен за Ден на ръкописното писмо и съвпада с датата, на която се е родил американския държавник Джон Хенкок, поставил пръв подписа си под Декларацията на независимостта.
В съвременната дигитална епоха писането на ръка е почти изцяло заменено от електронната комуникация. Ръкописните писма и бележки обаче подобряват паметта, намаляват стреса и често носят по-голям емоционален заряд.
В деня на ръкописа в "Нашият ден" разказваме как ученици от Пловдивската гимназия по хранителни технологии и техника (ПГХТТ) решиха да пишат писма до личностите, които са ги вдъхновили или разочаровали.
На телефонната линия на предаването е директорът на ПГХТ Людмила Ганчева, която разказва за училищната инициатива.
По думите на Ганчева инициативата за писане на писмо вече се е превърнала в традиция за ПГХТТ, която всяка година бива надграждана. През последните години гимназистите са писали писма до училището, до своите учители, до родителите си, а тази година – до световни и български знаменитости или исторически личности.
Традициите и новостите трябва да вървят ръка за ръка, убедена е Ганчева: "Едно училище трябва винаги да е в крак с новостите – и електронни и комуникационни, за да откликне на нуждите на младите хора. Но възрастните трябва да учат децата да знаят и да могат това, което предците им са градили."
Ганчева изтъква, че в своите писма учениците изразяват възхищение към онези знаменитости, които се отдават на благородни каузи. Това, по думите на директора, е знак, че децата имат по-дълбоки възприятия.
Всяка година писмата на гимназистите дават надежда и мотивация на училищното ръководство и учителите да образоват и възпитават своите ученици, споделя Ганчева.
Директорът разкрива част от личностите, до които учениците са писали. Сред тях се срещат имената на Ози Озбърн, Карлос Насар, Захари Бахаров. Някои ученици са изразили и гражданската си позиция с писма до управниците на Пловдив, подчертава Ганчева.
Повече чуйте в звуковия файл:
Доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК, и Младен Стефанов, заместник-директор на 152-ро училище "Христо Ботев", коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Фестивала на училищните медии, който бе организиран и проведен във ФЖМК. Доц. Жана Попова : "Оказва се, че има над 50 училища в страната, които правят училищни медии . Моето..
На Възнесение Господне се извършва последното чудо от земния живот на Сина Божии. Там, на върха на Елеонската планина, когато Той се възнася, за да застане отдясно на Отца Си. Както с Възкресението Си от гроба Спасителят разкрива истината за нашето бъдещо възкресение, така с възнесението Си Той ни дава залог и за нашето преминаване от земята на..
Село Ореховица се намира в община Долна Митрополия, област Плевен и в него живеят над 1200 човека. Заселването на землището на селото датира още от тракийско време. В района са живеели племената даки, мизи и койлалети. След разбиването на даките и завладяването на Мизия през 70-те години от новата ера в района е разквартируван един от римските легиони...
Ден преди денят на детето 1 юни насочваме вниманието ви към вярата и децата. Кой и как трябва да ги въвежда в нея? Естествено семейството е мястото, където децата оформят религиозните си убеждения. Родителите като първи учители по отношение на религиозната вяра следва да помнят, че чрез своите действия, думи и поведение могат да възпитат децата си..
Тази събота "Семейно радио" гостува в град Никопол, по чиито исторически и туристически маршрути ще се разходим заедно с Емо Шумов. В "Семейна рецепта" ще се запознаем с рибарските традиции на региона и ще опитаме и прословутата им рибена чорба. Кметът на града Емил Цеков и гл. ас. д-р Симеон Хинковски ни представят програмата на започващата..
Сред десетките възможности да отбележим празника на детето в София можем да изберем и две различни анимационни програми. От 12.30 и от 16.00 часа в Дом на..
Директорът на Националния природонаучен музей при БАН, проф. Павел Стоев, и доц. Любомир Кендеров, ръководител на проекта "Комплексно екосистемно..
Село Ореховица се намира в община Долна Митрополия, област Плевен и в него живеят над 1200 човека. Заселването на землището на селото датира още от тракийско..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg