Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Международния възпоменателен ден на жертвите на Холокоста:

Събитие в Дома на Европа отдава почит на проф. Йехуда Бауер

Снимка: usoas.usmission.gov

Датата 27 януари е обявена от ООН за Международен възпоменателен ден на жертвите на Холокоста.

Българският дипломатически институт към министъра на външните работи на Република България, съвместно с МНвР, Историческия факултет и Философския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира днес събитие, посветено на проф. Йехуда Бауер (1926 - 2024).

За днешното събитие и за проф. Бауер – един от основателите на Международния алианс за възпоменание на Холокоста и пионер в изследванията на Холокоста, в "Нашият ден" разказва Димитър Михайлов, посланик за специални поръчения в дирекция ВПИК на МВнР.

Международният алианс за възпоминание на Холокоста включва в своята мрежа над 40 държави, ключови международни организации и водещи световни институции, специализирали се в преподаването и изследването на жертвите на Холокоста.

Михайлов изтъква, че България редовно отбелязва тази дата на институционално ниво и работи в рамките на четиригодишен Национален план за действие за борба с антисемитизма 2023 – 2027.

От 2018 година страната ни е пълноправен член на Международния алианс за възпоменание на Холокоста, а проф. Бауер е бил интелектуалният двигател на организацията, по думите на Михайлов.

"Проф. Йехуда Бауер не е просто един изследовател. Той е един от видните интелектуалци на нашето време с мащаба на Хана Аренд. Изследването му е многостранно и интердисциплинарно и има един огромен принос. Той развива няколко тези за това, че Холокостът е не само безпрецедентен, но и универсален – дава ни уроци за съвремието. Проф. Бауер има критичен поглед към природата на злото, почти като на Хана Аренд. Той развива тезата за отговорността – Холокостът не е едно обективизирано събитие, а събитие, което произтича от човешките действия, въпрос на избор. Той развива една критична теза за безучастността", разказва гостът.

Към Десетте Божи заповеди проф. Бауер присъединява още три – не бъди палач, не бъди жертва, не бъди безучастен.

Днешното събитие ще протече в два сегмента – политически и изследователски. В интензивната програма участие ще вземат редица дипломатически представители, посланикът на Израел, изследователи от Световния център за възпоменание на Холокоста "Яд Вашем", българските изследователи доц. Румяна Христиди и доц. Албена Танева и други представители на български и чуждестранни институции.

Повече за живота на проф. Бауер, както и за днешното възпоменателно събитие – чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как бургаско училище се бори със здравословни проблеми сред младите

Затлъстяване, заседнал начин на живот, вредни хранителни навици, злоупотреба с алкохол и вещества – как бургаското средно училище "Константин Петканов" адресира тези проблеми сред младите и какво представлява конкурсът "Посланици на здравето" ,  инициатива на Министерството на здравеопазването, ще научим от директора на училището Ивайло Марков. С..

обновено на 08.04.25 в 13:33
Мануела Несл, директор на ЕБВР за България

Най-важното е да се създаде добра екосистема за предприемаческия дух

Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) е увеличила с повече от два пъти своята подкрепа за България през изминалата 2024 година, като финансов стимул са получили 20 български проекта. Неотдавна президентът на ЕБВР Одил Рено-Басо бе на посещение в България, в рамките на което проведе среща с президента Румен Радев, с министъра..

публикувано на 08.04.25 в 11:35
Димитър Шишманов

Гръцки студенти съживяват делото на дипломата Димитър Шишманов

Генчо Банев е преподавател по български език, литература и култура в лектората по българистика в департамента по руска филология и славистика на Атинския университет. Заедно със своите студенти Спиридула Пампулопулу, Мария Гавриду, Константина Ксиарху и Константинос Варваресус гостът разказва за изследователския проект, посветен на живота и..

публикувано на 08.04.25 в 11:33

Светлина, сянка и спомени – две изложби, които говорят

Две изложби се откриват днес в Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна – "В огледалото на Рембранд" и арт инсталацията "Васил Стоилов – архитектурни мотиви". Повече за тях ще чуем сега от редактора Ани Маринова. Слушайте! 

обновено на 08.04.25 в 10:03

Десетото издание на инициативата "Иди, учи и се върни" е отворено за кандидати

Сдружението "Тук-там" вече 10 години подкрепя българските студенти, които искат да получат магистърска степен в чужбина и да приложат наученото в България.  В "Нашият ден" Мила Топалова , член на УС на сдружението, мениджър "Образователни инициативи", представя възможностите за получаване на стипендия по програмата "Иди, учи и се върни" ...

публикувано на 08.04.25 в 09:25