Датата 27 януари е обявена от ООН за Международен възпоменателен ден на жертвите на Холокоста.
Българският дипломатически институт към министъра на външните работи на Република България, съвместно с МНвР, Историческия факултет и Философския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира днес събитие, посветено на проф. Йехуда Бауер (1926 - 2024).
За днешното събитие и за проф. Бауер – един от основателите на Международния алианс за възпоменание на Холокоста и пионер в изследванията на Холокоста, в "Нашият ден" разказва Димитър Михайлов, посланик за специални поръчения в дирекция ВПИК на МВнР.
Международният алианс за възпоминание на Холокоста включва в своята мрежа над 40 държави, ключови международни организации и водещи световни институции, специализирали се в преподаването и изследването на жертвите на Холокоста.
Михайлов изтъква, че България редовно отбелязва тази дата на институционално ниво и работи в рамките на четиригодишен Национален план за действие за борба с антисемитизма 2023 – 2027.
От 2018 година страната ни е пълноправен член на Международния алианс за възпоменание на Холокоста, а проф. Бауер е бил интелектуалният двигател на организацията, по думите на Михайлов.
"Проф. Йехуда Бауер не е просто един изследовател. Той е един от видните интелектуалци на нашето време с мащаба на Хана Аренд. Изследването му е многостранно и интердисциплинарно и има един огромен принос. Той развива няколко тези за това, че Холокостът е не само безпрецедентен, но и универсален – дава ни уроци за съвремието. Проф. Бауер има критичен поглед към природата на злото, почти като на Хана Аренд. Той развива тезата за отговорността – Холокостът не е едно обективизирано събитие, а събитие, което произтича от човешките действия, въпрос на избор. Той развива една критична теза за безучастността", разказва гостът.
Към Десетте Божи заповеди проф. Бауер присъединява още три – не бъди палач, не бъди жертва, не бъди безучастен.
Днешното събитие ще протече в два сегмента – политически и изследователски. В интензивната програма участие ще вземат редица дипломатически представители, посланикът на Израел, изследователи от Световния център за възпоменание на Холокоста "Яд Вашем", българските изследователи доц. Румяна Христиди и доц. Албена Танева и други представители на български и чуждестранни институции.
Повече за живота на проф. Бауер, както и за днешното възпоменателно събитие – чуйте в звуковия файл:
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..
Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..
За естетичната медицина – регулацията, опасностите и решенията говорим в Lege Artis, след като министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди преглед на нормативната уредба в сферата. Регионалните здравни инспекции, от своя страна, започнаха проверки за нерегламентирани дейности, свързани с естетичната медици. Вниманието на държавните..
"Много и различни са причините, поради които хората започват да употребяват психоактивни вещества. Всеки може да има собствена причина, в повечето случаи обаче е комплекс от фактори. И генетично се предава високия толеранс, и поведенческия модел, който се наблюдава в семейството е много важен, защото децата възприемат това като средство за справяне с..
Преподавателката по български език и литература в Университета в Гент д-р Миглена Дикова-Миланова и нейните студенти, които изучават български език, са гости на “Артефир” в рамките на образователна инициатива на белгийския университет , насочена към разпространяване на академични знания. В програмата им са включени също срещи в..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg