С доц. Пламен Петков от Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" разговаряме в "Нашият ден" за магистърската програма "Ядрени технологии, мениджмънт и иновации", която в началото на годината получи сертификат от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ).
Двугодишната магистърска програма Nuclear Technologies, Management, and Innovations се предлага съвместно от Физическия факултет и от Стопанския факултет на Алма Матер, а крайният срок за записване в нея е 31 януари.
Доц. Петков разказва за сложния и дълъг процес на акредитация от Международната академия по мениджмънт (INMA) на МААЕ. В рамките на пет години Софийският университет е изготвил учебен план, съобразен с определени изисквания, и е посрещнал две акредитационни комисии, които са оценили ресурсите на университета и възможностите за реализация на бъдещите магистри по програмата.
Учебният план включва обучение, както в научно, така и в стопанско и икономическо направление. Всеки студент трябва да бъде запознат с управлението на ядрен реактор – изграждане, процес на експлоатация, ядрена безопасност, извеждане от експлоатация, управление на радиоактивни отпадъци. Тази част от програмата е организирана от Физическия факултет, пояснява доц. Петков.
Стопанският факултет предоставя курсовете по законодателство в областта, управленчески опит, съвременни комуникационни средства, управляване на икономическата и стопанска част на ядрената енергетика.
Доц. Петков изтъква, че първите два семестъра вече за проведени с положителни резултати. Формата на обучение е задочна и платена, затова СУ се е обърнал към водещи индустриални партньори за съдействие за отпускането на стипендии за магистрите, както и за организиране на стажове. Засега писма са изпратени до Български енергиен холдинг и до АЕЦ "Козлодуй", допълва доцентът.
По думите на госта има търсене на специалисти в областта, защото ядрената енергия е изправена пред нови предизвикателства. На теория проблемът за безопасността е решен, но предстоят много дейности по въвеждането на най-новите средства за обезопасяването на ядрения отпадък.
Според доц. Петков подходът към науките трябва да стане по-интердисциплинарен, защото това е изискването на технологичното и научно развитие днес.
Повече за двугодишната магистърска програма "Ядрени технологии, мениджмънт и иновации" чуйте в звуковия файл:
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg