Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Руда" – завръщането на природата след края на човешката дейност

Снимка: @koopsofia

Тя е Слава Савова – архитект, хоров диригент, изследовател в полето на медицинската антропология, визуален артист и активист. В интердисциплинарните ѝ проекти изследванията ѝ се превръщат в изкуство, натоварено с послания за опазването на околната среда и отговорното ни отношение към ресурсите. Фокус са ѝ природните богатства – горещите извори, защитените територии и дори това, което остава след десетилетната експлоатация на един голям рудник.

Поканихме Слава Савова в "Какво се случва" покрай изложбата ѝ "Руда", която представя настоящето на някогашния рудник в Кремиковци. Огромният изоставен изкоп постепенно се пълни с подпочвени води и на мястото на инвазивната човешка дейност разцъфва цяла нова екосистема, която става обект на централната за изложбата видео инсталация. Изложбата се връща и към историята на  селото и металургичния комбинат като показва освен авторските и архивни снимки и ни среща с разказите на някои от жителите на Кремиковци. "Руда" може да бъде видяна във фоайето на библиотеката на Народно читалище "Кремиковци - 1906" до 30 април.

Арх. Слава Савова
Чуйте разговора с арх. Слава Савова, в който освен за изложбата ѝ става дума и за бъдещето на минералните извори в България и за опитите на гражданското общество в Сливен да опази Природен парк "Сините камъни" цял.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пожелай си нещо" с Пени Панайотопулу

"Пожелай си нещо" на гръцката режисьорка Пени Панайотопулу беше част от Балканския конкурс на 29-ия София филм фест. Филмът представлява социална драма, която пресъздава градски пейзажи и жизнени пространства, пълни със социални разломи, в които главният герой Костас губи контрол над себе си и с неимоверни усилия успява да запази вярата си в доброто..

публикувано на 06.04.25 в 10:15

"Контрасенсус" – стипендия за културни изследвания в чест на проф. Ивайло Дичев

Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края на миналата седмица. Идеята е на приятели, сътрудници, изследователи и близки хора до проф. Дичев. "Чудехме се какво би харесало на Ивайло и Иван Кръстев тогава каза: Той толкова много обичаше да..

публикувано на 06.04.25 в 10:15
Димитър Узунов, Емил Янев и доц. д-р Владимир Божилов (отляво на дясно)

Разходка из космоса на чудесата

В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители   в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..

публикувано на 05.04.25 в 17:05

"Дизайн срещу съвременно изкуство" – артпотенциал без конфликт

В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA –  художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..

публикувано на 05.04.25 в 16:35

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15