"Една от чудовищните последици на навлизането на генеративен ИИ в класната стая е бавното умъртвяване на личността на човека. За нас – възрастните, учените, опитните хора – рискът да загубим мнението и предпочитанията си звучи като абсолютна фантастика. Но дали е същото за онези, израснали в свят, в който ИИ може да мисли и да се изразява вместо тях? Ако днес запиташ ChatGPT за мнение по един философски проблем и го приемеш, нищо не пречи утре да го попиташ за второ, трето и т.н. Увлечеш ли се в това, заминава си и възможността сам да оформяш своя вкус, да допускаш грешки и да се учиш от тях, да опитваш (нали оттам идва думата "есе") да се доказваш и да оформиш усещане за себе си, което не се опира на зависимостта ти от някого или от нещо. Страда и способността ти да избираш, а ще припомня Сартр: избирайки за теб самия, правиш избор и за цялото човечество. Потръпвам от мисълта за такова човечество, което не може само̀ да поеме отговорност за себе си."
Това е откъс от текста "Защо ChatGPТ ме безпокои", написан преди година от гимназиалния учител Васил Лозанов.
Как се променя ролята на учителя днес при заявената функция на училището да образова и възпитава, а и кой трябва да преформулира ролята му – хората, които "работят на терен", или "назначените проблеморазрешители"?
Във "Време за наука" разговаряме с Васил Лозанов, преподавател по философия и зам.-директор на Испанската гимназия.
Темата за образованието и тази за ИИ вървят паралелно, като, по думите на Лозанов, много от размишленията му, написани преди една година, са станали още по-актуални.
"Всеки, който си мисли, че изкуственият интелект не присъства в живота на учениците, е дотолкова в грешка, колкото и този, който си мисли, че ИИ е обсебил живота им. За съжаление все повече, започва да ни изглежда, че развитието е в посоката на обсебването", заявява Лозанов.
Учителят не отрича, че ИИ има потенциал да бъде инструмент за подобряване на живота и на образованието, но подчертава, че той остава заплаха за онези, който ще се пуснат по "лесната пързалка на удоволствието".
Лозанов споделя резултатите от ученическо есе на тема ИИ. Докато някои размишления на подрастващите звучат наивно, други са по-скоро смущаващи по отношение на връзката между човешкото и технологичното.
Гостът говори за отчуждаването между ученици и учители – процес, който се засилва под влиянието на ИИ.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Как е изглеждала селищната система по средните течения на Марица и Тунджа през периода на късната бронзова и ранната желязна епоха, изследва доктор Пламен Георгиев Разминават ли се археологическите открития с новите данни за населението у нас през периода на късната бронзова и ранната желязна епоха, изследва учен от БАН "Селищната система по средните..
С журналистката Мира Баджева споделихме едно приказно пътуване до Тайланд. Използвам думата приказно неслучайно, защото и двете имахме възможност да се почувстваме като истински принцеси, нагиздени с традиционни благороднически костюми. (Репортаж от това приключение ще чуете и прочетете съвсем скоро). Същевременно се потопихме в магията на..
В поредицата "За здравето" ни гостува проф. Христо Хинков – специалист по обществено здраве, здравно осигуряване и психиатрия. Поставихме медицинските акценти върху честите психични разстройства и аномалии, неврозите в различните възрасти, статута на психиатричните болници и центрове. В рамките на един общ философски диалог коментирахме кой..
Промените в България, тръгнали през 1989 г., извадиха пред обществото фигури – дотогава сравнително неизвестни, върху които изведнъж се стовари политическата тежест да осъществят успешно преминаването към демокрация и пазарна икономика. Една от тези фигури беше д-р Желю Желев, първият председател на СДС и първият свободно избран български..
Черноморската екосистема има своите специфични функции. Не е никак лесно да се прогнозира и разбере въздействието на който и да е фактор, било то климатични, човешки или космически, върху системата, в това число и черноморската. Това е така, защото те се състоят от облак от връзки. Тук говорим за ефекта на пеперудата, т.е. ако на едно място..
Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е..
Изкуственият интелект не може да замени естествения, защото не може да разбере живота, съзнанието и да генерира смисъл, е тезата на Сергей Герджиков,..
Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg