Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

35 години дружество "Родолюбец"

На 15 януари 1990 г. в залата на Съюза на българските писатели в София в присъствието на около 100 души – писатели, журналисти, учени, обществени деятели - е учредено Културно-просветното дружеството за връзки с бесарабските и таврийските българи "Родолюбец".

В онези години за сънародниците ни в Молдова, Украйна, Казахстан, Сибир и т.н. в България не се знае почти нищо. Дружеството се заема с мисията да запознае обществеността с историята, културните традиции и съвременното положение на сънародниците ни, живеещи все още в рамките на СССР (Съюз на съветските социалистически републики). Организира срещи с бесарабски българи – учители, дейци от български културно-просветни дружества, гостувания на български деца от тамошни села и градове. Събират се и се изпращат книги, записи и фотографии. Това е само началото.


В продължение на тези повече от три десетилетия членовете на "Родолюбец" влагат енергия, любов и упорит безвъзмезден труд, за да улеснят връзките с нашите сънародници зад граница, приемането на ученици и учители от диаспората за образование и квалификация в България.

Дружеството има огромна заслуга и за издаването на Постановление 103 на Министерския съвет на Република България, което урежда приемането на наши сънародници от чужбина в български висши училища.

Важна част от дейността на организацията е издаването на алманаха "Родолюбец"с художествени и публицистични произведения на автори от и извън България и информация, полезна както за тамошните учители и културни организации, така и за учителите, които се командироват от България в българските училища в Украйна, Молдова и други места с българско население.


През 1998 г. по инициатива на "Родолюбец" се възстановява честването на Деня на бесарабските българи – 29 октомври. Всяка година Дружеството организира тържествата и подготвя предложения към държавните институции за улесняване и регламентиране на гражданските и образователните права на сънародниците ни от традиционните български диаспори.

В предаването "За думите" поздравяваме сърцатите родолюбци в разговор с Мария Стоянова, която е сред активните членове на Дружеството и негова председателка в определен период, била е и преподавателка в българско училище в Молдова.

Чуйте разговора в звуковия файл


Снимки: архив на дружество „Родолюбец“

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо не бива да скитаме сами из Делхи

С певеца Александър Александров-Алекс неотдавна се разговорихме за пътешествията му по света - за Тайланд, Тайван и Дубай. Тогава той ми каза, че няколко пъти е бил на различни фестивали   в Индия и аз силно се развълнувах, понеже не съм ходила в щата Пенджаб. А от разни книжки знам, че името му идва от Петоречие – срещата на пет реки и там в зората..

публикувано на 13.04.25 в 16:45
Проф. Красимира Алексова

Лингвистика на възприемането или на кого ще повярвате

Свидетелски, преизказни, съдържащи умозаключения или изразяващи съмнение глаголни форми – езикът ни разполага с тях, а използващите и възприемащите ги спонтанно ги избират или реагират във всекидневното общуване. Едно ново направление в лингвистиката – перцептуалната лингвистика – изследва начините на въздействие на определени глаголни форми върху..

публикувано на 13.04.25 в 12:05
Доц. Димитър Желев, Ани Костова, Ивайло Младенов и проф. дн Климент Найденов (от ляво надясно)

Реализация и сбъднати мечти предлага Геолого-географският факултет на СУ

В Геолого-географския факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" всеки може да изследва себе си, изследвайки света. Предаването  "Следобед за любопитните" гостува на факултета. "Нашият факултет е един от най-иновативните в университета, тъй като трансформирахме специалностите си, така че да отговарят на професии на бъдещето, които започват да се оформят...

публикувано на 12.04.25 в 10:15

Валери Леков – от ромската махала в Кюстендил до програма "Христо Ботев" на БНР

Първи стъпки Аз съм тръгнал от ромската махала на град Кюстендил. Минах през читалището в махалата, минах през училището, което според мен е най-важното нещо в живота на един човек. И всичко това, което правих през годините и като самодеец (аз съм се занимавал с театър и естрадна сатира, снимал съм разни нещица за местната кабелна телевизия), ми..

публикувано на 11.04.25 в 15:25
Стоимен Димитров

Бъдещият лекар Стоимен Димитров: Хипократовата клетва още тежи

Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва специалност "Медицина", в МУ "Проф. д-р Параскев Стоянов" – Варна. Бъдещият лекар е избрал за свое професионално призвание ревматологията. Интересите му са в сферите на социалнозначимите ревматични..

публикувано на 10.04.25 в 16:35