Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Брадатият лешояд се завръща в българската природа

Снимка: "Зелени Балкани"

Община Стара Загора провежда кампания за набиране на средства за проследяващи устройства на излюпените в зоопарка в града белоглави лешояди.

Христина Клисурова от Спасителния център за диви животни – "Зелени Балкани" разказва в "Нашият ден": "Кампанията е за събиране на средства за закупуване на сателитни предаватели на два броя лешояди. Тези лешояди са поколение птици, живели дълго време във волиерни условия в спасителния център. След това двете двойки птици са дарени за зоопарка в града."

Клисурова обяснява, че служителите на зоопарка са били обучени как да се грижат за този вид птици и техните яйца, а размножаване на лешояди в български зоопарк не е имало от времето на цар Фердинанд насам.

Нужни са две сателитни устройства, като всяко едно от тях е на цена 4 400 лв. От края на миналата година са събрани малко над 1000 лв., но старозагорската неправителствена организация Граждански клуб "Липа" е дарила цялата необходима сума за закупуване на едното устройство.

Повече информация за кампанията може да бъде намерена на сайта на Община Стара Загора и в социалните мрежи на организацията.

Първите действия за възстановяването на брадатите лешояди на Балканския полуостров ще бъдат осъществени на територията на България, заявява Клисурова и допълва, че страната ни е част от международната структура за спасяването на брадатия лешояд в Европа.

През май месец в покрайнините на Сливен ще бъде освободено първото малко от този вид птици.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Митев

Владимир Митев за ситуацията в Близкия изток

Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..

публикувано на 28.07.25 в 15:25

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05