Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина.
Какво показаха президентските избори в Беларус? Разговор в "Мрежата" от Варшава с беларуския журналист – международник от Полската обществена телевизия, Александър Папко. Преводът в ефир е на Владимир Бернер.
Безалтернативите избори
"Освен, че мога да ги назова " безалтернативни", мога да кажа, че не бих нарекъл тази процедура "избори", тъй като в тях нямаше нито съревнование, нито преброяване на гласовете. Това беше процес на предоставяне на Александър Лукашенко на нова легитимност. Процес, с който Лукашенко се опитва да докаже на обществото своята легитимност и най-важното да докаже на международната общност, че е правомощен водач на Беларус. Защо му е необходимо, това е друг въпрос. Хората, които не са съгласни с него, са или в изгнание или в затвора." /..../
Репресиите
"Ако говорим за репресиите, то трябва да кажем, че те продължават и досега, а ако говорим за репресиите срещу журналисти, то по-голямата част от обществено-политическите журналисти са напуснали страната още през 2021 година, но сега в затворите има повече от 30 журналисти и около 400 журналисти, почти цялата гилдия в Беларус бяха принудени да емигрират. Извън страната те възстановиха своите издания и се опитват да работят от Литва, от Полша, от други страни."
Борба за демокрация
"Гражданското общество в Беларус, хората, които са обществено активни, се стараят да не влизат в полезрението на властите, те се опитват да се намират в максимално безопасно състояние, въпреки че през последните пет години властите закриха почти половината неправителствени организации в Беларус, а журналистите отвън се опитват да обясняват на гражданите на Беларус процесите, които протичат, икономическото състояние, въпросите на външната политика и това е трудно, тъй като непрекъснато се води пропаганда от страна на Лукашенко.
Ако споделите информация, която сте получили от Белсат, която е позиционирана в Полша, вие рискувате да получите съответното наказание и дори да бъдете вкарани в затвора, въпреки това хората разпространяват независими новини. Въпросът е не в това да се получат новини, а да се разкаже за какво става въпрос, какви са събитията, смисълът на нещата, и тази непропагандна информация, това неофициозно разпространяване на информация е нашата цел." /.../
Москва, Киев, Варшава – погледът към Беларус
"Това са три различни погледа към беларуското общество. Полша много категорично разделя властта на Лукашенко от беларуското общество. Прави се аналогия между положението в Беларус и положението в Полша по време на социализма. Там се разбира, че режимът е изключително непопулярен, държи се на военната сила, на репресиите – точно както в Полша след въвеждането на военното положение след 1981 година – и се изпитва симпатия към беларусите.
В Москва не разглеждат изобщо беларуското общество и имат предвид единствено Лукашенко. Там има една стереотипна представа, като за най-верния съюзник в лицето на Александър Лукашенко, и трябва да кажа, че Украйна също гледа към Беларус през призмата на Александър Лукашенко, след като той предостави територията на страната за нападение срещу Украйна. Гражданите на Украйна, мнозина, упрекват беларусите, че не са се вдигнали, че не са въстанали и не са се хвърлили под танковете."
Най-добрият приятел на Лукашенко
"Това, разбира се, е Владимир Путин. Личните отношения между диктаторите могат да бъдат твърде сложни, но Лукашенко без тази помощ – политическа, икономическа и логистична – не би могъл да остане на власт."
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – .личен архив
Огнян Петров е родом от врачанското село Очиндол, но ако го попитате, ще каже, че е родом от Балкана. Той е животновъд, общественик и икономист и с всяка своя дейност от години се стреми да е полезен на обществото. Той е онези хора, мислещи в перспектива и мащаб за Врачанския край, Искърското дефиле, историята, традициите, културата и..
До древния град Сихар се намира кладенецът на патриарх Иаков, от който черпят вода и хората на Самария. По времето на Христос между самаряни и иудеи съществува вражда. Ето защо жената самарянка е учудена, когато Спасителят иска да пие вода от нея. В отговор на почудата ѝ Христос ѝ казва: "Да би знаяла дара Божий, и кой е Оня, Който ти казва: дай..
Село Долни Луковит се намира в община Искър, област Плевен и в него живеят около 1700 човека. На около един километър от селото е съществувало римско селище от късноантичния период. За това свидетелстват основите на крепост и други обществени сгради, които са разкрити при прокопаването на канал за водоснабдяването на с. Староселци. Освен това са намерени..
Защо се провали срещата между Украйна и Русия в Истанбул? Как това ще се отрази на войната в Украйна и останалия свят, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Петър Карабоев , външнополитически анализатор и заместник главен редактор на "Дневник". Какво имаме в момента "В момента имаме първата среща лице в лице между двете делегации..
В редакция "Хумор и сатира" не сме такива хора, но знаем истински случаи на хора, които работят с удоволствие и без заплата. Освен за тях, в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", които в чест на Деня на българските зоопаркове разказват за животни. -..
Село Долни Луковит се намира в община Искър, област Плевен и в него живеят около 1700 човека. На около един километър от селото е съществувало римско селище..
Неотдавна легендарната ни световна рекордьорка и олимпийска медалистка в скока на височина Йорданка Благоева се завърна от Перу, след като непрекъснато..
Защо се провали срещата между Украйна и Русия в Истанбул? Как това ще се отрази на войната в Украйна и останалия свят, коментира в "Мрежата" по..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg