"Много и различни са причините, поради които хората започват да употребяват психоактивни вещества. Всеки може да има собствена причина, в повечето случаи обаче е комплекс от фактори. И генетично се предава високия толеранс, и поведенческия модел, който се наблюдава в семейството е много важен, защото децата възприемат това като средство за справяне с проблемите. – казва доц. д-р Росица Рачева, клиничен психологи специалист по превенция и лечение на зависимости в Института за изследване на населението и човека при БАН, автор на новото изследване "Личностни характеристика на зависимите към психоактивни вещества".
"Когато наблюдаваш зависимите, с които работиш, ти прави впечатление, че има определени личностни характеристики и исках да проверя научно тази хипотеза. Едната група характеристики включва хората, които показват стреса с поведението си – те са агресивни, импулсивни, имат антисоциално поведение, другата група хора са по-затворени, при тях доминират тревожност, депресивност, ниска самооценка." – разказва доц. д-р Росица Рачева.
Според нея това познание може да се използва за целите на превенцията и рехабилитацията. "Когато се работи с деца с проблемно поведение, това може да бъде добра превенция. Ако те бъдат научени на алтернативата, може би никога няма да посегнат към наркотиците."
"На теория авторитетния родителски стил би бил най-полезен в превенцията. – добавя доц. д-р Росица Рачева – Родителят да поставя ясни граници, да бъде авторитет за детето си, да е твърд за важните неща и в същото време да бъде обгрижващ, да бъде там и да чува неговия зов за помощ и за посока."
Чуйте доц. д-р Росица Рачева в "Какво се случва".
Прекрасен филм с основен сюжет вечната битка между добро и зло, с уникални актьории творчески екип. Как да не "посегнеш" към това заглавие, след като на гости в студиото е проф. Росен Коларов, специалист по лицево-челюстна хирургия. И не само: професионален фотограф-художник, бил е ръководител на болница и на агенция, създател и деец на българската..
Ирина Вачкова и Ивайло Иванов-Бензо са партньори и в живота, и в работата с глината от вече повече от четвърт век. Различни като творчески търсения, те все пак са развивали стила си заедно и неминуемо са си повлияли един на друг. И двамата са очаровани от могъществото и красотата на природата, която в Априлци е достатъчно близо, че да пренесат..
"Щом сме се събуд ѝли и газим земята, значи всичко е наред " – с тази всекидневна мъдрост от Северозапада ме посрещнаха в село Злидол, област Враца. Навръх Цветница няколко местни добри жени раздаваха пакети с храна на възрастни хора в затруднено положение. Инициативата е част от кампанията на фондация "Прави добро! Бъди добър!" "Подари..
През целия си живот Даниел Георгиев е бил свързан с храната и произвеждането ѝ, въпреки че завършва Строителния техникум и Минногеоложкия университет в София. Съдбата, късметът, а може би и упорството и решимостта, го срещат с възможността да предлага, а сетне и да произвежда храна. И така, от нулата, както казва той, заедно с брат му създават..
Над 1500 души, живеещи в домове за възрастни в цялата страна, ще бъдат зарадвани с празнична трапеза благодарение на Фондация "Предай нататък". А в София кампанията "Подай ръка" на Мартин Мартинов ще осигури топъл обяд на Великден на 150 – 170 бездомни и хора в нужда. Срещу дарение от 30 лв. за Великденски обяд, можете да станете част от Благодетелите..
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg