За естетичната медицина – регулацията, опасностите и решенията говорим в Lege Artis, след като министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди преглед на нормативната уредба в сферата. Регионалните здравни инспекции, от своя страна, започнаха проверки за нерегламентирани дейности, свързани с естетичната медици. Вниманието на държавните институции бе привлечено от случаите на жени, приети в "Пирогов" с усложнения в следствие инжектиране на ботулинов токсин (ботокс).
Така нареченият "ботокс" е лекарствен продукт, който трябва да бъде прилаган само по лекарско предписание в препоръчаните медицински дозировки. Шест са достъпните на българския фармацевтичен пазар лекарствени продукти с ботокс, като пет от тях са за временно подобряване на външния вид, а едно е за симптоматично лечение и се реимбурсира с публични средства.
Ето как адвокатката по медицинско право Мария Петрова коментира темата в Lege Artis: "Крайно време е всичко това, което се развива под общия знаменател "естетична медицина", да намери своята адекватна регуалция. Специланост като "Естетична дерматология" не съществува – това е специалността "Кожни и венерически заболявания". Приравняването на един такъв широк и рисков дял от медицината като нещо естествено, козметично, което е възможно да бъде направено във фризьорски или козметичен салон, създава всички тези опасности и рискове, които набюдаваме. По отношение на нормативната уредба – ботулинов токсин могат да поставят само лекари, включително дентални лекари. Нямат право да го правят медицински козметици, фризьори, инжектори, козметолози или още наименования от социалните мрежи. Освен от лекар с регистрация поставянето на ботулинов токсин трябва да се направи и в регистрирано лечебно заведение, защото по този начин се гарантира безопасността на пациента. Всичко друго са спекулации. Наредба за естетична медицина няма, никога не е имало, не вярвам да може и да има."
По думите на Петрова този тип дейности са нормативно свързани със Закона за лечебните заведения, със стандартите по отделните медицински специалности, със Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина.
Понятието "естетична медицина" обхваща различни направления, подчертава Петрова. Може да се отнася до възстановителна хирургия, но и до манипулации за подобряване на кожата или на устните. Естетиката обхваща много зони, свързани с различни медицински специалности.
Адвокатът изтъква, че липсата на държавна регулация, контрол и добри условия е резултат от нашата лична отговорност и изборите, които правим като граждани.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..
Зелените новатори на България: Срещаме ви с Иван Бондоков от Cupffee – ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки . Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса. Това е..
Димитър Панайотов (журналист) и Александър Николов (фотожурналист) разказват в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" за новата медия за независима мултимедийна журналистика "Ден" , която са създали. Началото Александър и Димитър разказват как преди повече от осем години започват първия си документален проект "Последният дар на човека" ,..
За инициативата "По песента ще ги познаете" или как незрящи хора се срещат с птиците разказва в "Нашият ден" Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта на БДЗП е да приобщи различни групи от хора към дивата природа в България , за да осъзнаят колко ценно е биоразнообразието. Природата трябва да е..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Дали и как изгнанието се отразява върху творчеството на известни композитори, които са преживели напускането на родината си? На този общ въпрос отговаря..
Във фокуса на рубриката "Моментна снимка" са сценичните събития на януарския нюйоркски афиш. Разговорът се съсредоточава върху "Кабаре" – мюзикъл на Джо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg