За естетичната медицина – регулацията, опасностите и решенията говорим в Lege Artis, след като министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди преглед на нормативната уредба в сферата. Регионалните здравни инспекции, от своя страна, започнаха проверки за нерегламентирани дейности, свързани с естетичната медици. Вниманието на държавните институции бе привлечено от случаите на жени, приети в "Пирогов" с усложнения в следствие инжектиране на ботулинов токсин (ботокс).
Така нареченият "ботокс" е лекарствен продукт, който трябва да бъде прилаган само по лекарско предписание в препоръчаните медицински дозировки. Шест са достъпните на българския фармацевтичен пазар лекарствени продукти с ботокс, като пет от тях са за временно подобряване на външния вид, а едно е за симптоматично лечение и се реимбурсира с публични средства.
Ето как адвокатката по медицинско право Мария Петрова коментира темата в Lege Artis: "Крайно време е всичко това, което се развива под общия знаменател "естетична медицина", да намери своята адекватна регуалция. Специланост като "Естетична дерматология" не съществува – това е специалността "Кожни и венерически заболявания". Приравняването на един такъв широк и рисков дял от медицината като нещо естествено, козметично, което е възможно да бъде направено във фризьорски или козметичен салон, създава всички тези опасности и рискове, които набюдаваме. По отношение на нормативната уредба – ботулинов токсин могат да поставят само лекари, включително дентални лекари. Нямат право да го правят медицински козметици, фризьори, инжектори, козметолози или още наименования от социалните мрежи. Освен от лекар с регистрация поставянето на ботулинов токсин трябва да се направи и в регистрирано лечебно заведение, защото по този начин се гарантира безопасността на пациента. Всичко друго са спекулации. Наредба за естетична медицина няма, никога не е имало, не вярвам да може и да има."
По думите на Петрова този тип дейности са нормативно свързани със Закона за лечебните заведения, със стандартите по отделните медицински специалности, със Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина.
Понятието "естетична медицина" обхваща различни направления, подчертава Петрова. Може да се отнася до възстановителна хирургия, но и до манипулации за подобряване на кожата или на устните. Естетиката обхваща много зони, свързани с различни медицински специалности.
Адвокатът изтъква, че липсата на държавна регулация, контрол и добри условия е резултат от нашата лична отговорност и изборите, които правим като граждани.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В сила е забраната за лов и риболов, но въпреки това има някои "вратички" да се лови риба в тъмната част на денонощието при определени условия. Какви са те и какво ще правят ловците по време на забраната (но не само това), можете да научите от Росен Мирчев и Асен Масларски – гласовете на предаването "И рибар съм, и ловец съм". Чуйте сладката..
В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" отново един до друг са рибарят Асен Масларски и ловецът Росен Мирчев. А разговорът е за гората българска. Поводът е стогодишен, та даже двойно вековен – век навърши Седмицата на гората, век празнува и лесовъдското образование в България! Гост на предаването е инж. Иван Ризов, зам.-директор на..
Болна тема ли са скрининговите програми в България – въпросът коментира в Lege Artis проф. Здравка Валерианова , онколог с над 30-годишен опит в сферата на регистрация на злокачествените заболявания, епидемиологията на рака и раковия контрол. Онкологичните заболявания са водеща причина за смъртността в световен мащаб, като ключова роля за..
Германия е сред страните с най-изразена демографска криза. Населението остарява, а това поставя сериозни предизвикателства пред здравната и социалната система. Както в много други развити държави, хората в Германия живеят все по-дълго. За последните три десетилетия средната продължителност на живота се е увеличила с около 6 години при мъжете и с около 4..
Улцерозен колит и ректорагия – все по-често ли се срещат хроничните заболявания на червата, коментира в Lege Artis гастроентерологът д-р Николай Цонев. В началото на разговора д-р Цонев подчертава, че този тип заболявания са изключително разпространени сред младите хора. Гастроентерологът посочва двете водещи чревни възпаления –..
На 23 април се навършват 103 години от рождението на Радой Ралин, който пророчески беше възкликнал: "Революцията е една премиера. После спектакълът пада."..
Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе обяви финалистите в тазгодишното седмо издание на Конкурса за млад театрален режисьор "Слави Шкаров". Освен от..
O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg