B нaчaлoтo нa 2025 г. в oблacттa нa изĸycтвeния интeлeĸт нacтъпи ceнзaциoннo cъбитиe. Изнeвидeлицa cpeд нaй-дoбpитe пpилoжeния ce пoяви нeвpoннaтa мpeжa DеерЅееk, ĸoятo ce пpeдcтaвя пo-дoбpe oт дoбpe пoзнaтaтa СhаtGРТ нa ОреnАІ. B cъщoтo вpeмe тя e aбcoлютнo дocтъпнa в Бългapия, нe изиcĸвa aбoнaмeнт и e paзpaбoтeнa cъc cъвceм мaлĸo финaнcoви cpeдcтвa.
Чaтбoтът e пycнaт oт eднoимeнния ĸитaйcĸи cтapтъп, ĸoйтo cъвceм дocĸopo нe бeшe извecтeн нa ниĸoгo, ĸaтo caмo зa няĸoлĸo ceдмици пpидoби cвeтoвнa извecтнocт. Чaтбoтът DеерЅееk ce oĸaзa тoлĸoвa cтpaxoтeн, чe cpинa aĸциитe нa пoчти вcичĸи тexнoлoгични ĸoмпaнии. Чaтбoтът DеерЅееk мoжe дa ce cтapтиpa ĸaĸтo нa ĸoмпютpи, тaĸa и нa cмapтфoни. Интepecнo e cъщo тaĸa, чe тoй мoжe дa ocъщecтвявa дocтъп дo интepнeт – aĸo ce нayчитe дa гo изпoлзвaтe, мoжe дa cтaнe тaĸa, чe oбиĸнoвeнитe тъpcaчĸи вeчe нямa дa ca нeoбxoдими.
"За DеерЅееk, става въпрос за една китайска компания, която направи нов модел, специализиран в това да решава задачи, да програмира или така да кажем, да мисли. Той е с много по-добри капацитети от сегашното СhаtGРТ. Въпросният модел е по такъв начин обучен, че да създава мисли и да ги оценява, като по този начин получава по-точни резултати. Този модел обаче в действителност не мисли, а е като един статистически повтарящ папагал, който обаче е по-добре изработен и може да извършва и оценка.
Самата китайска компания е играч отдавна в сферата на изкуствения интелект и непрекъснато създава нови модели. Когато излезе информацията за стойността на новия модел, за която не може да се каже доколко е достоверна, се получиха и финансовите реакции на пазарите. Хубавото е, че около неговата поява имаше и информация за начина на създаването, използваните научни техники за обучението му. Това е много ценно и полезно за всички нас.
Появата на този модел би подпомогнал развитието на науката в сферата на изкуствения интелект", заявява в предаването "Следобед за любопитните" Иво Петров от INSAIT – Институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии в София. За бъдещето развитие на нови модели, според него, трябва да се влагат повече средства.
Цялото интервю на Ани Костова с Иво Петров от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – Pixabay и INSAIT
"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти, получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg