Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новият китайски модел изкуствен интелект стимулира науката

B нaчaлoтo нa 2025 г. в oблacттa нa изĸycтвeния интeлeĸт нacтъпи  ceнзaциoннo cъбитиe. Изнeвидeлицa cpeд нaй-дoбpитe пpилoжeния ce пoяви нeвpoннaтa мpeжa DеерЅееk, ĸoятo ce пpeдcтaвя пo-дoбpe oт дoбpe пoзнaтaтa СhаtGРТ нa ОреnАІ. B cъщoтo вpeмe тя e aбcoлютнo дocтъпнa в Бългapия, нe изиcĸвa aбoнaмeнт и e paзpaбoтeнa cъc cъвceм мaлĸo финaнcoви cpeдcтвa.

Чaтбoтът e пycнaт oт eднoимeнния ĸитaйcĸи cтapтъп, ĸoйтo cъвceм дocĸopo нe бeшe извecтeн нa ниĸoгo, ĸaтo caмo зa няĸoлĸo ceдмици пpидoби cвeтoвнa извecтнocт. Чaтбoтът DеерЅееk ce oĸaзa тoлĸoвa cтpaxoтeн, чe cpинa aĸциитe нa пoчти вcичĸи тexнoлoгични ĸoмпaнии. Чaтбoтът DеерЅееk мoжe дa ce cтapтиpa ĸaĸтo нa ĸoмпютpи, тaĸa и нa cмapтфoни. Интepecнo e cъщo тaĸa, чe тoй мoжe дa ocъщecтвявa дocтъп дo интepнeт – aĸo ce нayчитe дa гo изпoлзвaтe, мoжe дa cтaнe тaĸa, чe oбиĸнoвeнитe тъpcaчĸи вeчe нямa дa ca нeoбxoдими.

Иво Петров"За DеерЅееk, става въпрос за една китайска компания, която направи нов модел, специализиран в това да решава задачи, да програмира или така да кажем, да мисли. Той е с много по-добри капацитети от сегашното СhаtGРТ. Въпросният модел е по такъв начин обучен, че да създава мисли и да ги оценява, като по този начин получава по-точни резултати. Този модел обаче в действителност не мисли, а е като един статистически повтарящ папагал, който обаче е по-добре изработен и може да извършва и оценка.

Самата китайска компания е играч отдавна в сферата на изкуствения интелект и непрекъснато създава нови модели. Когато излезе информацията за стойността на новия модел, за която не може да се каже доколко е достоверна, се получиха и финансовите реакции на пазарите. Хубавото е, че около неговата поява имаше и информация за начина на създаването, използваните научни техники за обучението му. Това е много ценно и полезно за всички нас.

Появата на този модел би подпомогнал развитието на науката в сферата на изкуствения интелект", заявява в предаването "Следобед за любопитните" Иво Петров от INSAIT – Институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии в София. За бъдещето развитие на нови модели, според него, трябва да се влагат повече средства.

Цялото интервю на Ани Костова с Иво Петров от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.

Снимка  – Pixabay и INSAIT

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Единственото гробище за слонове в света е в Тайланд

Мечтая да пътувам толкова често, че служителите на летището да ме питат "Накъде този път". И с Александър Александров-Алекс е така. Той е певец, радио и телевизионен водещ и неуморим пътешественик. Музикалната му кариера започва благодарение на композитора Развигор Попов, който е автор на повечето му песни. Алекс има пет издадени албума,..

публикувано на 31.03.25 в 16:15
акад. Лъчезар Трайков

Повечето неврологични заболявания започват много преди първите симптоми

"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва информацията, която идва от околния свят чрез нашите сетива. Тя се обработва от мозъка и дотук е сходството с компютъра. Може да се спори за обема и бързината на обработването на тази информация, но..

публикувано на 30.03.25 в 10:15

Трикове за интересно пребиваване в твърде туристическите Египет, Мароко и Южна Африка

Като почитател на бавното живеене пътуващият писател Бойка Велинова предпочита да странства по света без да е обвързана с туристическа агенция и да е част от група. Тя и съпругът ѝ Стоян са обиколили 123 държави на шест континента предимно със самостоятелно организирани пътешествия. По телефона от Испания, където живее в последните години, Бойка..

публикувано на 28.03.25 в 17:45

Може ли чуждоезиковото обучение в училище да бъде ефективно

Въпроса обсъждаме в рубриката "Всичко за образованието" с Донка Дойчева-Попова, инициаторка на петиция "За ефективно чуждоезиково обучение в училище". Не е тайна, че обучението по чужд език, най-вече английски, не отговаря на възможностите на децата и очакванията на семействата. За впечатляващия брой учебни часове (най-малкото 574 от втори до..

публикувано на 27.03.25 в 17:40
Илюстрация на Любен Зидаров

Скритата сила на вълшебната приказка – Разказвачите

Колкото и древни да са корените на вълшебната приказка, тя достига до нас предимно в писмения, "олитературения" си вид, т.е. чрез перото на известни и неизвестни, талантливи и не дотам даровити разказвачи. Дори когато говорим за "класическите" фолклорни приказки, те пак не са съвсем онези, които са си предавали хората от предписмените общества...

публикувано на 26.03.25 в 09:23