На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед.
В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските пчелари.
Кирилов е посветен на пчеларството вече 31 години, тъй като произхожда от пчеларско семейство и още 7-годишен започва да гледа две семейства пчели.
Пчеларският занаят изисква две неща – да си търпелив и да не те е страх, по думите на госта.
"Пчелите са суперорганизъм и много малко хора го разбират, ако не се занимават това", заявява пчеларят.
Кирилов проявява интерес и към историята на пчеларството по нашите земи. Проучването му започва с търсене на рецептата за медовина. Традициите за производството на напитката са изчезнали у нас, но медовина се е произвеждала в българските земи още в Древността, разказва Кирилов.
Най-добрият период за пчеларството в България настъпва след Освобождението, когато цар Фердинанд дава тласък на модерното разборно пчеларство. 30-те години занаятът у нас е бил толкова развит, че Ататюрк изпраща турските пчелари на обучение в България.
В Европа се отглежда видът европейска медоносна пчела, но в света има цели 32 000 вида пчели. Само четири вида от тях дават мед, а само два се отглеждат от хората. Медоносната пчела е много ефективна в опрашването.
Кирилов заявява, че цената на меда не се е променила, но цената на всички консумативи за производство е скочила значително, което затруднява производителите.
Друг проблем за пчеларите е отравянето на пчелите. Държавата разрешава пръскане с опасни препарати, които в дългосрочен план са вредни за цялата екосистема, по думите на Кирилов.
Още за предизвикателствата пред пчеларите у нас, както и рецептата за медовина – чуйте в звуковия файл:
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg