"Свободен, по-свободен, Димитър" – спомен за Димитър Еленов в деня, когато актьорът, режисьор и театрален педагог щеше да навърши 78 години.
В "Нашият ден" разговаряме с Розита Еленова, съпруга на Димитър Еленов, часове преди събитието в книжарницата на ул. "Иван Вазов" № 36, посветено на актьора, оставил трайна следа в сърцата на поколения български артисти и театрални зрители.
По време на събитието (от 14 ч. до 18 ч.) ще бъде представена книгата "Свободен, по-свободен, Димитър“ – хроника на артистичния живот през последните десетилетия и разказ за учителя, вдъхновявал своите ученици да следват мечите си.
Еленова споделя, че датата 10 февруари е ценна не само за нея, но и за редица колеги от театъра, за които фигурата на техния учител остава незабравима.
Книгата "Свободен, по-свободен, Димитър" пази паметта не само за една личност, а за един много силен период за българския театър, каквито са 70-те, 80-те 90-те години на ХХ век и първото десетилетие на XXI век.
"Можеш да си свободен само ако си способен да дадеш на другите свобода. Димитър Еленов, като съвременен будител, даваше на хората, с които общува, свобода. Учеше ги да ползват свободата си, да живеят в нея, защото това не е много комфортно място", казва Еленова.
С това свое послание книгата е както вдъхновяваща, така и засрамваща, по думите на госта.
"Той вярваше, че всеки има талант и трябва да го разкрие – да разпери своите криле и да лети, никога да не остава в тази своя зона на комфорт", допълва Еленова, която вярва, че смисълът на живота е да правиш това, което ти харесва.
Разговорът завършва с думите: "Има смисъл да живеем в комфорта на любовта."
Чуйте повече в звуковия файл:
В навечерието на Великден "Трамвай по желание" прави своята публика съпричастна на две кино възкресения. Режисьорът Олег Ковачев представя своите най-нови документални ленти, посветени на две от най-емблематичните за България личности от 20 век – Георги Астарухов и Димитър Списаревски. В който и клуб на футболния клуб "Левски" да влезете,..
Последното заглавие в репертоара на Драматично-куклен театър Враца е "Дванайсет разгневени мъже" от Реджиналд Роуз. Историята започва с това как един син пронизва баща си с нож. Дванайсет заседатели се опитват да разплетат случая, но единствено заседател номер 8 се усъмнява в деянието. Справедливост или правосъдие се търси в тази ситуация и..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...
За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..
Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията им "до 15 учебни дни в една учебна..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Прекрасен филм с основен сюжет вечната битка между добро и зло, с уникални актьории творчески екип. Как да не "посегнеш" към това заглавие, след като на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg