Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Танцът като социална принадлежност за възрастни хора

"Аз съм тук" е проект за достъп до изкуство на възрастни хора, който отбелязва една година от съществуването си с усещане за смисъл и битка за държавна подкрепа. В рамките на проекта хора на възраст над 60 години получават възможност за курсове по латино, бални и народни танци, както и часове по оздравителна гимнастика. Първоначалното финансиране идва от фонд "Култура", но в момента създателите му търсят варианти за частни спонсори и припознаването му от държавата като полза и грижа за възрастните хора у нас.

Надежда Дичева, хореограф, танцьор и организатор на проекта твърди, че от екипа се опитват да дадат друга гледна точка към старостта и да отворят една вратичка. "Ако искаш да можеш да минеш през нея, ако решиш, че ти е полезно емоционално, физически или социално. Много е забавно в залите, хората влизат задържали дъх, не знаят какво ги очаква, много са развълнувани. И когато разберат, че това са хора като теб, които търсят подобни неща, буквално за час-два се отпускат"

Стефка Гюзелева е най-възрастната участничка в курсовете по танци. Казва, че е разбрала за инициативата в "Клуба на пенсионера", който посещава. "Вече една година аз съм най-редовната и не съм отсъствала нито един път. Нямам други ангажименти, децата са пораснали. Цял живот съм подвижна. Професията ми е акушерка, свикнала съм с хора и да остана вкъщи ми беше много трудно. Сега имам нови приятелки, отиваме на кафенце, на разходки"

Михаела Павлова е учител по танци в рамките на проекта. "Аз сигурно съм една от най-ентусиазираните в тези класове. Нас, учителите тези групи много ни зареждат. Надежда Дичева изготви специална програма и начина, по който се преподава е само за хора над 60 години, минаваме бавно през всеки танцов елемент. Всеки път се гордеят все повече със себе си"

"Танците работят с твоето тяло, но работят и с духа и ума ти, с твоето усещане за социална принадлежност. Ти можеш да бъдеш много по-здрав." – разказва Надежда Дичева. Екипът успява да заснеме и документален филм "Аз съм тук", който популяризира идеята на проекта и неговата социална значимост. На първо време той ще бъде показан в рамките на Master of Art.

За смисъла да се организират проекти, свързани с изкуство в помощ на възрастните хора  и борбата за неговото продължаване- чуйте Надежда Дичева, Михаела Павлова и Стефка Гюзелева в "Какво се случва".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Полският писател Анджей Сташук

Анджей Сташук е писател , поет, драматург, есеист, публицист и издател, лауреат на Наградата на фондация "Кошчелски", Литературната награда " Нике " и Литературна награда на Гдиня. Роден е на 25 септември 1960 г. във Варшава . В началото на 80-те години е ангажиран в дейността на "Движение Свобода и мир". Автор е на фейлетони, публикувани в..

публикувано на 14.05.25 в 18:16

Никола Петров представи новата си стихосбирка

Един от най-интересните съвременни млади поети Никола Петров снощи имаше премиера на новата си стихосбирка „Ето го разкаяния победител“. Тя се състоя в Камерната зала на Младежкия театър "Николай Бинев " . Ценителите на добрата поезия изпълниха залата, за да чуят как впечатляващо поетът рецитира стихотворенията си наизуст  – с емоционален усет и без..

публикувано на 14.05.25 в 18:14

"Син, но го няма небето" – визуален разказ за пътя на една майка към тишината на аутизма

"Син, но го няма небето" е дебютната фотографска изложба на Благовеста Семкова, която ще бъде представена днес (14 май) от 19 ч. в концептуалното галерийно пространство на BECA Center of Visual Storytelling.  В "Нашият ден" Семкова, майка на четири деца – едно от които с аутизъм – разказва за този личен проект, засягащ борбата с възприятията на..

обновено на 14.05.25 в 16:41

Приказният свят на Виктор Паунов – животните между реалност и фантазия

В Регионалния исторически музей – София, в изложбената зала "Триъгълна кула на Сердика", на 15 април 2025 г. беше открита една необичайна изложба – "Бестиарий" на проф. Виктор Паунов. В нея са събрани над 230 оригинални илюстрации, създавани в продължение на повече от четири десетилетия. Това не е типична ретроспекция – не проследява хронологично..

обновено на 14.05.25 в 11:39

Кои български автори представят страната ни на панаира в Прага?

Директно от сърцето на книжния свят в Централна Европа – Прага, колегата Светлозар Желев сподели в ефира на "Нашият ден" вълнуващи подробности за започващия Международен панаир на книгата и литературен фестивал Svět knihy . С повече от  600 изложители, събитието се утвърждава като най-голямото литературно средище в региона, събиращо автори, издатели и..

обновено на 14.05.25 в 11:10