Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ръководството за справяне със стреса на Робърт Саполски

Доц. Люцканов: "Много от нещата, които ни се вменява, че са лични провали, са свързани със средата, в която живеем

Доц. д-р Росен Люцканов
Снимка: НБУ

"Ръководство за справяне със стреса или защо зебрите нямат язва" е една от знаковите книги на Робърт Саполски, невролог и приматолог, професор по биология, неврология и неврохирургия в Станфордския университет.

Доц. Росен Люцканов представя книгата и основните идеи в работата на самия Саполски във "Време за наука".

"Книгата е ръководство за справяне със стреса, но и много повече от това. Те е едно влакче което ни отвежда през историята на науката, и през историята на литературата", казва доц. Люцканов. 

 По думите на философа не всеки вид стрес е опасен. Хроничният, психологически стрес е това, което ни убива бавно и като скрит злодей стои зад редица болести.

Книгата "Ръководство за справяне със стреса или защо зебрите нямат язва" е изпълнена с аналогии с животинското царство, защото в него могат да се открият полезни за хората сходства и разлики.

Доц. Люцканов посочва един от примерите – когато един плъх е подложен на стрес, гризането на клечка го успокоява. По аналогичен начин хората имат нужда да изкарат агресията върху обект от обикалящата ги среда – често пъти върху членовете на семейството си. Това обаче не подобрява ситуацията, допълва гостът.

Робърт Саполски дава добре премерени и практични препоръки за преодоляване на стреса, като книгата няма претенцията да реши всички проблеми на читателя, подчертава доц. Люцканов.

Едно от посланията на автора е, че човек се нуждае от социална подкрепа. Всеки социален примат – и бабуинът, и човекът – е подложен на опасност, когато е изключен от групата, пише Саполски.

Доц. Люцканов изтъква, че всеки човек преработва стреса различно и обръща внимание на положението "бий се или бягай", чието продължение е "грижи се и се сдружавай".

Реакцията, когато човек е изправен пред изпитания, е свързана с търсенето на опора сред околните.

"Много от нещата, които ни се вменява, че са лични провали, са свързани със средата, в която живеем. В едно общество, в което има неравенства, насилие, несигурност, идеята, че с устойчива психика може да се изплува над блатото, е крайно илюзорна и изключително вредна", коментира доц. Люцканов.

В "Ръководство за справяне със стреса или защо зебрите нямат язва" Сапослки посява семената на идеите, които развива в своите по-късни текстове. Една от тези идеи е, че свободната воля е илюзия.

Към момента доц. Люцканов работи върху превода на книгата с английско заглавие Determined – най-провокативния труд на Саполски. Това, по думите на госта, е книга, която няма да остави никой читател безразличен.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Желю Желев, философът-президент

Промените в България, тръгнали през 1989 г., извадиха пред обществото фигури – дотогава сравнително неизвестни, върху които изведнъж се стовари политическата тежест да осъществят успешно преминаването към демокрация и пазарна икономика. Една от тези фигури беше д-р Желю Желев, първият председател на СДС и първият свободно избран български..

публикувано на 15.05.25 в 08:25
проф. Нешо Чипев

Проф. Нешо Чипев: Черно море става все по-топло, но не и по-солено

Черноморската екосистема има своите специфични функции. Не е никак лесно да се прогнозира и разбере въздействието на който и да е фактор, било то климатични, човешки или космически, върху системата, в това число и черноморската. Това е така, защото те се състоят от облак от връзки. Тук говорим за ефекта на пеперудата, т.е. ако на едно място..

публикувано на 13.05.25 в 16:10

Хоботът на слона има над 1000 мускула

Никога не съм си представяла, че ще готвя за слонове в Тайланд! Че аз за себе си рядко подхващам тиган или тенджера. И изведнъж… усвоявах рецептурник за любимите ми гиганти. В тайландската провинция Сурат Тани Elephant hills е мястото, където всеки миг е познание за нещо ново, а всяка гледка – скрийнсейвър за компютъра. Приключението започва..

публикувано на 13.05.25 в 15:45

Какво наричаме "магично"? Петър Желязков за илюзиите на ума

На 7 юни предстои пролетното издание на Ratio Forum , озаглавено "Магията на реалността". Темата, макар на пръв поглед да звучи мистично, всъщност има съвсем рационално обяснение. Един от организаторите на събитието, Петър Желязков , пояснява, че под "магично" трябва да разбираме не свръхестественото, а способността на някои хора да заблуждават..

обновено на 13.05.25 в 13:02
Калоян Димитров

Еврика! Успешни българи: Калоян Димитров

Калоян Димитров е ученик от Американския колеж в София. Двамата със съотборника си Момчил Колев са лауреати от Националния конкурс "Млади таланти" и представители в Европейското младежко научно изложение (EXPO Science Europe), което се проведе през юли миналата година в Сараево по линия на МИЛСЕТ. Проектите на тандема са свързани все с приложения..

публикувано на 12.05.25 в 17:05