Неотдавна, при посещението ми в новото ателие на Живка, с удивление разбрах, че това място всъщност е било родният ѝ дом. Да, в София – днес вече недалече от центъра, мястото е закътано сред стари фабрики и скоростни градски магистрали. Излъчва обаче уюта на провинциален квартал. Светлината и ароматът са особени; като че ли още ехтят гласовете на децата и семействата, живели някога там.
Струва ми се, че няма как това място във-и-извън града, да не е породило поне част от любовта и възторга, с които Живка рисува градовете. Да не е развило способността ѝ да улавя не просто образи, а настроения и състояния. Няма значение дали това е София, дали е нейде из Франция, Германия, Италия или Гърция, натурата в нейните картини безпогрешно е сведена почти до знак и деликатно се оттегля, за да даде възможност на чувствата да излязат на преден план.
Светлината в картините ѝ – основен носител на емоция и динамика, пастелният колорит, нанесен мощно с шпаклата, финият акцент изразяват мощ, устойчивост и категоричност на естетиката на художника. Има нещо импресионистично, но и дълбоко лично, съвременно усещане за пространство и композиция. Градът е не просто фон, а жив организъм със своите ритъм и емоции.
Градове на Живка са градове-убежища, градове-светлина, чистота и респект към човека и създаденото от него. Градове, с които се идентифицираме с доза носталгия и копнеж. Те са енциклопедия на човешките чувства и разпознаването ни в тях е естествено.
Изложбата "Вечният град" не е туристическа разходка из Рим. Тя има много по-дълбок и обобщаващ характер и е още едно потвърждение на високата естетика и хуманистичните принципи на художника. В нея са включени няколко картини с маслени бои, формат 100/140 и серия от миниатюри 20/30 см, рисувани през изминалата година.
С тези думи представя изложбата галеристката Вихра Пешева.
Впрочем, това е четвърта самостоятелна изложба в галерия "Астри" на художничката Живка Маринова.
Живка Маринова е родена през 1979 г. в София. През 1997 г. завършва НУИИ "Акад. Илия Петров“, а през 2001 и 2003 г. – съответно бакалавърска и магистърска степен на специалност "Живопис“ в НХА "Николай Павлович“ в класа на акад. Светлин Русев. От 2014 г. е асистент на проф. Ивайло Мирчев в НХА, през 2021 г. защитава докторска дисертация в НХА, а от 2023 г. е главен асистент по "Живопис“ и "Композиция“ и ръководител на знаковото Ателие №50 в катедра "Живопис“. Член е на СБХ, а от 2024 г. е член-кореспондент на БАН, отделение "Изкуства и изкуствознание“.
Живка Маринова има десетки самостоятелни, общи, групови и тематични изложби в София и страната, участия на национални форуми и пленери.
В галерия "Астри" излага ежегодно от 2002 г. във ФОРМАТ 30/30, в пет групови изложби, включително и в Истанбул по проект на галерия "Астри" и Nylon Gallery и три самостоятелни изложби от 2009 до 2025 – "Градини" (2009), "Бряг" (2016), и "Улици" (2022).
Димитрина Кюркчиева разговаря в "Артефир" с авторката и галеристката преди откриването на изложбата "Вечният град" на 11 февруари в галерия "Астри". Изложбата може да бъде видяна до 28 февруари 2025 г.
Снимки – галерия "Астри"
Филмът "Лимонов" на Кирил Серебренников вече може да бъде гледан в кината у нас. Киноразказът е базиран на биографичната книга, написана от Еманюел Карер, описваща живота на руския писател и публицист, известен и противоречиви бунтар Едуард Лимонов. Миналата година "Лимонов" беше номиниран за "Златна палма" в Кан, а в Х-то издание на..
Документалният филм "Оглушителна тишина" на режисьора Станислав Дончев и сценаристите Теодора Дончева и проф. Петя Александрова тръгва по кината от днес (11 април). Създателите на филма, засягащ тихата и болезнена тема за самоубийството през личната история на бившата художествена гимнастичка Цветелина Стоянова, гостуват в "Артефир"...
Пропагандата е навсякъде около нас. Знаем го, разбираме го, но често неволно ѝ се поддаваме. Социалните мрежи правят ситуацията още по-сложна. Алгоритъмът ни се превръща в балон, захранван само с информацията, която искаме да чуем и видим. Истината и лъжата образуват объркваща амалгама и стават все по-неразличими една от друга. Това, че..
SHAPESHIFT е международен фестивал, посветен на бъдещето на човечеството, креативността и иновациите в епоха на непрестанна трансформация . На 26 и 27 април в Топлоцентрала , събитието ще събере артисти, изследователи и визионери от цял свят в програма от лекции, кино прожекции, VR преживявания и работилници. Темата тази година е Radical Imaginations,..
Вечер, посветена на Константин Павлов се състоя в Дом на киното. Фондация "Константин Павлов", която включва Румен Леонидов, художничката Донка Павлова – дъщеря на Константин Павлов, и неговата внучка Неда Лаптева, връчи Националната награда за поезия на името на Константин Павлов, както и още една – Европейска награда "Персифедрон" за изявени..
Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в..
Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва..
Реформата в МВР. Скандалът с ГДБОП. Има ли чадър над престъпни групировки и лица? Кой ги покровителства? Как да спрем безумната война по пътищата на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg