С два концерта на 14 и 17 февруари в зала "Катя Попова" в Плевен и в зала "България" в София, Плевенската филхармония ще представи концерти с авторски творби на Христо Йоцов, на границата между класиката и джаз музиката.
Ще прозвучат три изключително любопитни и красиви произведения, две от които са премиери. Концертът е под диригентската палка на маестро Борислав Йоцов, брат на композитора. Програмата включва: Христо Йоцов – "Скорпион" – пиеса за кларинет и струнен оркестър – премиера. Солист: Борислав Йоцов – кларинет
Христо Йоцов - Концерт за барабани и оркестър Солист: Христо Йоцов – ударни
Христо Йоцов – Концерт за оркестър – премиера.
Силен акцент в афиша на Плевенската филхармония е да представя симфонични творби на български композитори от новото поколение
Маестро Христо Йоцов (роден на 17.02.1960 г.) е един от най-активните и креативни музиканти на българската джаз сцена. Инструменталист, аранжор, композитор, педагог, той има издадени над 30 музикални албума за български и чуждестранни компании. Свири предимно в собствени формации и проекти, за които създава оригинална музика, каквито са и концертите, които изнася с Оркестъра на Плевенската филхармония.
Характерно за работата на Христо Йоцов, като инструменталист и педагог, е привличането на млади музиканти с грижа за тяхното професионално израстване и отворен достъп до значими концертни форуми. От 1989 г. той преподава ударни инструменти в катедра "Поп и джаз изкуство" в НМА "Проф. Панчо Владигеров", където сега е професор.
Ще ви представя "другото ми Аз“ с композиции в областта на симфоничния жанр, в който творя отдавна, съчетавайки класическите форми с езика на джаза. Така се опитвам да създавам нов тип музика, която да се придържа към познати от векове музикални традиции и форми, оплодени с ритъма, хармонията и емоцията на джаза. – казва Христо Йоцов.
Жизнерадостна музика, респектиращо сценично присъствие, ритъм и енергия. И най-вероятно, тип музика, която чуваме за първи път – обещава авторът.
Концертът в зала “България” в София на 17 февруари съвпада с честването на 65-годишнината му.
Димитрина Кюркчиева разговаря с Христо Йоцов в “Артефир”.
Снимки – Ани Петрова, БНР и Плевенска филхармония
О, да! Легендарната група "Гънс ен' Роузес" обяви своето дългоочаквано завръщане в София като част от мащабното си турне през 2025 година. Вторият десант на патлаците и розите предстои отново на стадион "Васил Левски" тази вечер. Във въздуха припуква електричеството на нетърпеливото очакване за фалцетните височини на Аксел, Кавалерът на розите с..
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който започва от Варна от Националното училище по изкуствата "Добри Христов", където Рая е в класа по пиано на Боян Бъчваров и я отвежда през 2009 г. в Кралската академия по музика в Лондон, с пълна..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е най-дълго провеждащият се музикален фестивал в България и най-старият с дръм и бас насоченост на Балканите. Hard Music and Sounds United (HMSU) е българско музикално движение, създадено през..
Държавна опера - Русе за първи път взема участие във фестивала “Опера на върховете“, който се провежда за десета година на Белоградчишките скали. Фестивалът започва на 1 август и ще продължи до 6 септември . Русенската опера ще представи седем спектакъла под открито небе. Първият, с който ще бъде отрит “Опера на върховете“, e мюзикълът “Зоро”. В..
This is me. This is US! е тазгодишният наслов на Международния фолклорен фестивал "Велико Търново", който се открива на 19 юли и се организира от Националната Секция за България на CIOFF – Международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства – официален партньор на ЮНЕСКО. БНР е медиен партньор на събитието, чийто..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg