Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фотографът Емил Данаилов между красивата гледка и хубавата снимка

Изложбата "Без причина" се открива от 19 ч. в галерия "Контраст"

4
Емил Данаилов
Снимка: Галерия

Фотографът Емил Данаилов е гост в "Нашият ден", а поводът е "Без причина" – изложбата с пейзажни фотографии, която се открива днес (12 февруари) от 19 ч. в галерия "Контраст".

Данаилов пътува със своя фотоапарат по света и снима пейзажи и хора. Вдъхновява се както от Виетнам, Алжир, Исландия и Алпите, така и от красотата на българската природа.

В изложбата "Без причина" Данаилов показва светли, слънчеви, позитивни пейзажи. Фотографът подчертава разликата между красива гледка и хубава снимка.

"Надявам се, че общото впечатление от изложбата е за позитивизъм и преклонение пред природата. Този път съм заложил на сигурно, защото съм показал и хубави гледки", казва Данаилов.

По думите на фотографа много малко хора стават добри пейзажисти, макар че много хора снимат пейзажи. Нужно е развито чувство за естетика. Данаилов се шегува, че пейзажната фотография е подходяща за фотографи, които имат проблеми в общуването, интроверти – самият той не се определя като такъв.

Гостът коментира "махалото на политическите крайности" и изразява своята вяра в индивидуалната свобода, разбира се, в рамките на общоприетите норми.

Работата на Емил Данаилов като фотограф и журналист-пътешественик може да бъде видяна тук.

В края на разговора фотографът още веднъж отправя покана към слушателите да посетят изложбата и призовава към повече разбирателство и грижа към природата.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 

Снимки – галерия "Контраст"
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Рада Шарланджиева

Преводът като разпъване на езиковите граници

Днес (9 април) от 18:30 часа в Литературния клуб на Столична библиотека в поредицата "Преводач на месеца" ще гостува Рада Шарланджиева.  Освен с преводаческа дейност, тя се занимава и с журналистика, есеистика и критика. По време на срещата с читатели нейния творчески облик ще представят проф. Михаил Неделчев, проф. Албена Бакрачева и доц. Йордан..

публикувано на 09.04.25 в 15:05
Невена Цанева, Асен Лозанов, Васил Ряхов

Бургаският театър подава ръка на най-младите таланти

С премиера на спектакъла "Мъртвешки танц" от Аугуст Стриндберг ще посрещне публиката си на 10 април Драматичният театър "Адриана Будевска" в Бургас . Постановката по пиесата на големия шведски драматург е дело на Мария Генова. Младата режисьорка е победителка в първото издание на конкурса за абсолвенти, завършващи режисура за драматичен театър...

обновено на 09.04.25 в 14:37
Петранка Божкова

Добруджански писатели гостуваха на Дом "Дора Габе"

Автори от Добрич гостуваха с творческа вечер и литературно четене в Дом "Дора Габе" в София. Писателят Красимир Бачков, автор на сборниците "Някъде там" и "Разкази от този и онзи свят", и Петранка Божкова – поетеса и журналист, дългогодишен кореспондент от Добрич за БНР Радио Варна, представиха свои творби. Среща със столичната публика имаше и..

публикувано на 09.04.25 в 13:37

Преиздадоха "Джобен психотерапевт" на Сузана Макмахън

Преиздадоха " Джобен психотерапевт " на  Сузана Макмахън Това е книга, помогнала на милиони хора в цял свят да разберат себе си и сами да си помогнат. Тя предлага отговори на въпроси, които за мнозина са жизненоважни, като се започне от "Кой съм аз?" и "Какъв е смисълът на живота?", и се стигне до "Какво мога да контролирам?" и "Как да приема себе..

публикувано на 09.04.25 в 12:10
Любомира Попова

Съвременният творец е разкъсан между това да създава изкуство и това да го продава

Живописецът и уебдизайнер Любомира Попова говори в "Нашият ден" за брандирането при създаване на културни събития – за следването или избягването на трендовете, за подходящите и неподходящи визуални елементи, за сложните и прости послания. "Съвременният творец е много по-свободен да бъде себе си, да изразява концепциите си по начина, по който..

публикувано на 09.04.25 в 10:13