Автор: Велизара Сърчаджиева
Инженери от Масачузетския университет изобретиха първия двигател, изцяло направен от 3D-принтер, с който могат да се задвижват малки сателити, съобщиха от учебното заведение. Технологията открива нови възможности за изследване на дълбокия космос и за провеждане на по-дълготрайни космически операции.
Учените развенчават митовете, че изобретяването на такъв двигател може да се случи само в лаборатория. Според тях, това може да стане и в космоса при необходимост. Производството му е моментално и астронавтите не зависят от доставките от земята. Технологията е много по-икономична от традиционното производство на машината, а 3D-принтираните двигатели са и по-маневрени в орбита. Това е дължи на по-ефективното използване на горивото за разлика от масивните химически двигатели.
Луис Фернандо Веласкес-Гарсия, главен изследовател в Лабораторията за микросистемни технологии, сподели, че целта му е да предложи достъпни високоефективни устройства, спомагащи за по-задълбоченото изследване на космоса. За успешното им създаване се използват различни подходи. Насочват светлина към фоточувствителна смола, която се втвърдява в определена зона и изгражда 3D-структура. Другият вариант е прожектирането на светлина в смолата, която я втвърдява слой по слой. Оказва се, че един по-опростен двигател може да постигне по-добри резултати, уточнява Веласкес-Гарсия.
Финландия откри музей, в който може да се проследи историята на финландско-руските отношения през годините, съобщава Агенция Франс Прес. В него чрез текстове, видеоклипове и исторически предмети скандинавската страна показва как връзките с източната ѝ съседка Русия са преминали от ледени към приятелски и обратно. Финансираният от държавата..
В Кипър бе извършено първото по рода си картографиране на дървета и гори с използването на новаторски модел на изкуствен интелект, съобщиха от Кипърския институт, водещия научно-изследователски център в страната. Изследването е част от международен проект, финансиран от Европейския съюз по програмата "Хоризонт Европа". Проучването е проведено..
Поредното, девето издание на изложбата "Арт Старт: Млади художници, които да следим" се открива днес, 18 февруари, от 18:00 часа паралелно в две пространства – Галерия Credo Bonum в София и Гьоте-институт България . В тазгодишната селекция са включени 12 автори от цялата страна. Целта на проекта е да представя новите имена в..
Изложба на скулптора Крум Дамянов се открива днес в 18:00 ч. в зала "Райко Алексиев" на Съюза на българските художници в София. Големият майстор ще представи пет нови мащабни творби , които могат да бъдат разгледани до 14 март . Какви събития е подготвил Съюзът в художествените пространства "Райко Алексиев" и "Шипка" 6 през годината? За това..
На днешния 17 февруари от 18:00 часа в Пловдив ще се проведе тържествено честване на двоен юбилей под мотото "България и българите заедно" – 15 години от създаването на радио "Татковина" и 5 години от началото на изложбата "Заедно по пътя на Кирил и Методий". Организатор на събитието е Изпълнителна агенция за българите в чужбина, а радио "Татковина"..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg