Тази вечер се открива 75-ото издание на международния кинофестивал Берлинале. Световната премиера на новия филм на Том Тиквер "Светлината" ще даде началото на фестивала, който ще продължи до 23 февруари. На пресконференция днес новият ръководител на "Берлинале", американката Триша Тътъл, каза, че иска да превърне филмовия фестивал в място за открит диалог.
Американският режисьор Тод Хейнс, който е председател на журито, заяви, че САЩ в момента преживяват шок е че още не е ясно как новото управление ще се отрази на киното и изкуството изобщо. Той добави, че Берлинале е място, което събира хората заедно, но и фестивал, който обединява различни истории и автори от много държави, а това е знак на солидарност.
В състезателната програма тази година ще се конкурират 19 филма, сред които тези на Ричард Линклейтър, Хон Сансо, Мишел Франко и румънецът Раду Жуде. В много от филмите на състезателната програма играят големи актьори като Итън Хоук, Вики Крипс, Джесика Частейн, затова тази вечер червеният килим се готви за голям парад и на холивудските звезди.
Почетната "Златна мечка" за принос в изкуството на киното ще бъде връчена тази вечер на британската актриса Тилда Суинтън, чийто всъщност първи фестивал е бил Берлинале, когато представя и първия си филм – "Караваджо" на Дерек Джарман, 1986 година.
Филмът на Том Тиквер, с който се открива фестивалът довечера, повдига темата за имиграцията, тъй като режисьорът разказва историята на сирийка, която става домашна помощница в германско семейство – една важна за Германия тема, особено и в контекста на периода преди изборите.
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg