Виктор Асенов и Тади, неговото куче водач, са в студиото на "Нашият ден" с един вдъхновяващ разказ – за границите, които сами си поставяме и тяхното премахване чрез силата на волята.
Виктор се самоопределя като "непобедим победител". Той се движи напред и нагоре, без да вижда хоризонта, и може да се похвали, че е планински ултрамаратонец. За себе си гостът разказва, че обича да вдъхновява околните – зрящи и незрящи. Отскоро е открил и нов начин да бъде полезен – прави масажи, облекчаващи болките на хората, работещи ежедневно в седнало положение пред компютър.
14 февруари Виктор започва с любовно писмо към природата, която обича и пази.
"Планините не могат да бъдат покорени. Планината трябва да те допусне – като жената. Планината ме допусна до 5 200 метра в Непал през 2019 година. Целта беше да се тества височинната ми поносимост и тази на кучето водач", разказва Виктор.
Гостът споделя, че подкрепя фондация "Очи на четири лапи" – единственото училище за кучета водачи и асистенти на хора с увреждания на Балканите, което се намира в България и се издържа само от дарения.
Виктор разказва за бягането с помощта на пейсър и доверието, което му е помогнало да стане планински ултрамаратонец.
И в най-трудните моменти можеш да намериш нещо хубаво, смята гостът и допълва, че би се радвал да вдъхнови някой незрящ, който да надмине постиженията му. Виктор се чувства готов да започне да води мотивиращи лекции за хората, които в забързаното ежедневие падат духом.
Още от посланията на Виктор Асенов за силата на духа и бъдещите цели – чуйте в звуковия файл:
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg