Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд.
Освен това е изключително скромен и търпелив човек – от онази порода учени, които движат напред науката, защото знаят, че нищо не започва и не свършва с тях.
Ето малко факти – Мария Аргирова завършва Химикотехнологичния и металургичен университет в София като инженер-химик през 2016 година. Година по-късно завършва магистърска програма в същия университет по фин органичен синтез с фокус върху дизайн на биологично активните вещества и фармацевтични агенти от растителен и животински произход.
Започва работа като химик в Института по Органична химия с Център по Фитохимия към БАН, където през август 2018 г. е зачислена като редовен докторант с научен ръководител проф. д-р Деница Панталеева. През 2021 г. е назначена за асистент в Лабораторията по структурен органичен анализ, а от октомври 2023 г. заема академичната длъжност главен асистент.
Мога дълго да изброявам отличията ѝ, участията и в конференции и семинари, в научни проекти, но като че ли е по-добре я представят нейните думи. Мария Аргирова казва, че в началото е привлечена от химията и решаването на задачите ѝ носи истинско удовлетворение. Носи ѝ радост да ги подрежда като пъзел и да търси логиката в тях.
"Мен лично това ме грабна – да откривам логиката със самия мисловен процес", обяснява тя. И още: "Химията не е просто едни уравнения, нито само едни задачи, които децата ги карат да учат в училище. Химията намира приложения в много сфери в живота ни", казва д-р Мария Аргирова. И разказва повече за тази нейна гледна точка към света на науката и какво ѝ дава търпение и усещане за добре свършена работа.
Чуйте разговора на Оля Стоянова с д-р Мария Аргирова.
Снимки – фондация "Еврика"
В предаването "Време за наука" по традиция търсим смисъла зад научните открития, които променят начина, по който възприемаме себе си и света. Един от повтарящите се принципи, който учените все по-често потвърждават, е т.нар. закон "Колкото повече, толкова повече" – особено що се отнася до човешкия мозък. Колкото по-дълбоко навлизаме в невронауките,..
Надежда Маркова е студентка в магистърската програма по квантова информатика на Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Заедно с това е и носител на награда със стипендия на името на акад. Георги Наджаков за 2024 г., която Фондация Еврика връчва за постижения в овладяването на знания в областта на физиката. Доскоро са я интересували..
Художничката Петя Илиева толкова много пътува по света и на толкова необичайни места я отвежда неутолимото ѝ любопитство, че мине не мине време и гостува в Покана за пътуване с някоя интересна история. Неотдавна тя представи платната си в Мароко, но не се е задоволила да стои само в галерията с нейните картини в типично български стил, ами се е..
България за първи път има свой представител в Глобалната младежка академия ( Global Young Academy – GYA ). Това е гл. ас. д-р Александра Миланова от Института за балканистика с Център по тракология при БАН. Тя беше избрана сред стотици кандидати от цял свят заради своите високи академични постижения, международни изяви и обществена ангажираност...
Въпреки че за тях се чува по-рядко, добри примери и щастливи истории в българските училища има много. За да се промени картината на средното ни образование обаче, тези примери би трябвало да се проучат внимателно и да се намери начин те да станат норма. Като че ли най-ярки са случаите в "проблемни" райони, общности и селища, където достъпът до..
На 6 март министърът на културата Мариан Бачев отстрани арх. Петър Петров от поста директор на Националния институт за недвижимо културно наследство..
Надежда Маркова е студентка в магистърската програма по квантова информатика на Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Заедно с това е и носител..
"Shining Wind/Сияен вятър" е двуезична хайку антология, която събира 139 поети от 16 държави. Тя излиза на английски и български език и има международен..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg