Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Кипър извършиха първото по рода си картографиране на гори с изкуствен интелект

Планината Тродос
Снимка: Уикипедия

В Кипър бе извършено първото по рода си картографиране на дървета и гори с използването на новаторски модел на изкуствен интелект, съобщиха от Кипърския институт, водещия научно-изследователски център в страната. Изследването е част от международен проект, финансиран от Европейския съюз по програмата "Хоризонт Европа".

Проучването е проведено от експерти от Центъра за върхови постижения за изследване на климата и атмосферата (CARE-C) на Кипърския институт, Лабораторията по науки за климата и околната среда (LSCE) във Франция и Университета на Копенхаген в Дания.

Използваният изкуствен интелект е адаптиран и обучен от изследователите с данните на острова. Новаторският му модел е приложен в три района – в планината Тродос, за да преброи и картографира близо 1 милион дървета, в националния горски парк Аталаса край Никозия и в зелено пространство в жилищен район в столицата.

Научният проект поставя основата за създаването на първата цялостна регистрация и картографиране на дървета и гори в Кипър, подчертаха от Кипърския институт.

Резултатите от него представляват научeн принос в действията срещу климатичните промени. Те дават възможност да се оцени общият въглероден запас, погълнат от дърветата, и ще допринесат значително за изпълнението на целите за намаляване на емисиите на въглероден диоксид, обясниха учените.

Проучването също така е научна база за подобряване на управлението на горските и градските екосистеми в страната. 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Все повече творци отказват да предоставят авторските си права

Протестното писмо на известни творци до британското правителство срещу отпадането на авторските права се подписва от все повече хора, съобщава вестник Гардиън . Миналата седмица към него се присъединиха певците Сър Пол Маккартни и Кейт Буш , както и телевизионният водещ Ричард Осман. Световно признатите дизайнери Том Диксън и Себастиан Конрад..

обновено на 31.03.25 в 14:37

Мексико забранява продажбата на нездравословна храна в училищата

Училищата в Мексико започват новата седмица със законова забрана за продажба на нездравословна храна. Това е ключова част от опита на правителството да се справи с една от най-тежките епидемии от затлъстяване и диабет в света, съобщи NBC News. Здравните насоки, публикувани за първи път миналата есен, отхвърлят директно солените и сладки..

публикувано на 31.03.25 в 14:15

Започва Панаирът на детската книга в Болоня

1500 изложители от 90 страни участват в 62-рото издание на Панаира на детската книга в Болоня . Събитието продължава до 3 април и е организирано в сътрудничество с Асоциацията на италианските издатели и Търговския панаир за лицензиране в Болоня, който се фокусира върху сектора на детското книгоиздаване. За първи път на международния форум участват..

публикувано на 31.03.25 в 14:10

"A Working Man" изпревари "Snow White"

Екшън филмът "A Working Man" с участието на Джейсън Стейтъм в главната роля достигна номер едно в класацията на боксофиса тази седмица в Северна Америка, като спечели около 15,2 милиона долара и измести досегашния фаворит "Снежанка", съобщава Агенция Франс Прес. Филмът е режисиран от Дейвид Айер и е написан съвместно със Силвестър Сталоун . "A..

обновено на 31.03.25 в 14:08

Кипър отпуска до 7500 евро за преводи на местни автори

До 7500 евро безвъзмездна помощ предоставя правителството на Кипър за преводи на произведения на кипърски писатели , за да популяризира местната литература на чуждестранния книжен пазар, обяви Министерството на културата. Новата програма ще действа до края на годината. С предоставяните субсидии за преводи се осигуряват стимули за популяризирането и..

публикувано на 31.03.25 в 14:05