Тематична конференция под наслов "Франц Кафка, Самюъл Бекет и българският театър през последните няколко сезона" се проведе в Американския център на Столична библиотека на 12 и 13 февруари. Конференцията ознаменува и възстановяването на членството на България в ITI – Международния театрален институт.
Бекет и Кафка са изключително важни фигури за развитието на театралния език и театралната култура в световен мащаб. Затова и конференцията бе посветена на две ярки годишнини и на техния отзвук на българската театрална сцена.
През 2023 г. театралният свят отбеляза 70 години от премиерата на емблематичната пиеса на Самюъл Бекет "В очакване на Годо“ (състояла се на 5 януари 1953 г. в малкия театър "Вавилон“ в Париж), която поставя начало на театъра на абсурда. В цяла Европа тази годишнина беше ознаменувана с множество нови постановки на текстовете на Бекет, като само в България се появиха спектаклите "В очакване на Годо" на Театър "Българска армия“, "О, щастливи дни“ и "Последната лента“ на ТР "Сфумато" и още няколко други представления на различни компании и индивидуални артисти.
През 2024 г. пък се навършиха 100 години от смъртта на друг голям модернист и предшественик на абсурдизма – Франц Кафка. Театралните сцени бързо добавиха към продукциите по Бекет и много театрални адаптации на знаменитите прозаични работи на Кафка – "Процесът“, "Метаморфозата“, "Замъкът“.
Целта на конференцията бе да коментира спектаклите по текстове на Кафка и Бекет, появили се у нас през последните няколко сезона, като открои кои от техните заглавия са привлекли вниманието на съвременните театрали и как те трансформират и говорят за проблемите, кризите и катаклизмите на човека и света днес. В нея участваха театрални теоретици и специалисти, както и членове на екипите, създали коментираните представления като: Маргарита Младенова и Иван Добчев, Иван Урумов, Боян Крачолов, Камелия Николова, Калина Вагенщайн, Катя Петрова, Валерия Вълчева, Албена Тагарева и др.
Димитрина Кюркчиева разговаря в "Артефир” с театроведа Деница Езекиева от Cъюза на артистите в България.
Снимка – САБ
Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи. Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " . В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..
"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч. Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..
Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..
Изложбата "Академията в Княжество и Царство България", с куратор Милена Балчева-Божкова, представя ранната история на Художествената академия, изтъквайки ролята на българските владетели в нея. Тази роля - може би по инерция - дълго оставаше в сянка, затъмнена от приноса на общественици, художници и първи преподаватели в Рисувалното училище. И тях ги..
Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg