Тематична конференция под наслов "Франц Кафка, Самюъл Бекет и българският театър през последните няколко сезона" се проведе в Американския център на Столична библиотека на 12 и 13 февруари. Конференцията ознаменува и възстановяването на членството на България в ITI – Международния театрален институт.
Бекет и Кафка са изключително важни фигури за развитието на театралния език и театралната култура в световен мащаб. Затова и конференцията бе посветена на две ярки годишнини и на техния отзвук на българската театрална сцена.
През 2023 г. театралният свят отбеляза 70 години от премиерата на емблематичната пиеса на Самюъл Бекет "В очакване на Годо“ (състояла се на 5 януари 1953 г. в малкия театър "Вавилон“ в Париж), която поставя начало на театъра на абсурда. В цяла Европа тази годишнина беше ознаменувана с множество нови постановки на текстовете на Бекет, като само в България се появиха спектаклите "В очакване на Годо" на Театър "Българска армия“, "О, щастливи дни“ и "Последната лента“ на ТР "Сфумато" и още няколко други представления на различни компании и индивидуални артисти.
През 2024 г. пък се навършиха 100 години от смъртта на друг голям модернист и предшественик на абсурдизма – Франц Кафка. Театралните сцени бързо добавиха към продукциите по Бекет и много театрални адаптации на знаменитите прозаични работи на Кафка – "Процесът“, "Метаморфозата“, "Замъкът“.
Целта на конференцията бе да коментира спектаклите по текстове на Кафка и Бекет, появили се у нас през последните няколко сезона, като открои кои от техните заглавия са привлекли вниманието на съвременните театрали и как те трансформират и говорят за проблемите, кризите и катаклизмите на човека и света днес. В нея участваха театрални теоретици и специалисти, както и членове на екипите, създали коментираните представления като: Маргарита Младенова и Иван Добчев, Иван Урумов, Боян Крачолов, Камелия Николова, Калина Вагенщайн, Катя Петрова, Валерия Вълчева, Албена Тагарева и др.
Димитрина Кюркчиева разговаря в "Артефир” с театроведа Деница Езекиева от Cъюза на артистите в България.
Снимка – САБ
В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA – художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...
Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg