Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Д-р Атанас Грозданов: По света потреблението на морски видове е много по-голямо от техния потенциал да се възстановяват

Снимка: РИМ - София

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки.

На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и музикалната индустрия, заснети с различни видове морски животни. Повече за проекта в "Нашият ден" разказва д-р Атанас Грозданов, преподавател по зоология в Софийския университет "Св. Климент Охридски".

По света потреблението на морски видове е много по-голямо от техния потенциал да се възстановяват. В зоните с по-развит промишлен риболов са най-уязвими, но и у нас проблемът се задълбочава през последните години, обяснява гостът.

Д-р Грозданов разказва, че лично е бил свидетел на нерегламентирано нощно тралене – метод за промишлен риболов с активното теглене на специална риболовна мрежа.

Вероятно има доста нерегламентирани дейности, свързани с риболова, а морските ни ресурси са ограничени, казва гостът и добавя, че усети ли човек незаконна риболовна дейност, трябва да подаде сигнал до 112

 "На европейско ниво законодателството има нужда от актуализиране, защото в последните години се задълбочават тези проблеми. Свръхриболовът трябва да се регламентира като незаконна и опасна практика", заявява д-р Грозданов.

Гостът запознава слушателите с изложбата Fishlove, която може да бъде видяна до 18 март в галерия "Триъгълна кула на Сердика" (бул. "Княгиня Мария Луиза" 16).

Много известни личности от кино и музикалната индустрия през годините приемат поканата да застанат пред фотографския обектив, в името на това да привлекат внимание към изключително сериозни теми, свързани със замърсяванията, експлоатацията и опазването на моретата и безценните, за нас, хората, ресурси. Сред лицата са кинозвездите Джуди Денч, Джилиън Андерсън, Хелена Бонъм Картър, Шон Пен и редица други популярни имена от шоубизнеса.

Д-р Грозданов разказва как решава да се свърже с неговите инициатори. Те откликват на проявения интерес, като предоставят безвъзмездно кадрите с подходяща резолюция, за да бъде организирана изложбата Fishlove и в България.

В края на 2018 година проектът "Fishlove" е представен за първи път в у нас и избрани фотографии са показани в галерия Credo Bonum, Биологическия факултет на Софийския университет и в откритото изложбено пространство на Културен център "Морско казино Бургас".

Сега, по думите на д-р Грозданов, е време за нов живот на изложбата, която е обогатена с още "красиви, провокативни и смущаващи снимки".

Fishlove вече не е само фотографска изложба, а навлиза в практическа фаза, свързана с проучване и създаване на възстановителни морски ферми. Така застрашените видове ще бъдат връщани в екосистемите и ще се възстанови поминъка на хората, зависещи от тях.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теодор Цеков

Антон Митов представя: Логиката е нарушена

Водещият на предаването и Теодор Цеков, журналист в сайта filternews.bg, по следите на европейските и световни събития. "Как тракторът кротко пасеше" – за съдържанието на тридневни запасни пакети за оцеляване в плана на Европейската комисия, или закъде сме без маникюристи, педикюристи и карти за игра? Възходът на европейските крайнодесни партии...

публикувано на 31.03.25 в 12:58

10 години Българско пещерно дружество: Постижения и предизвикателства

В поредния епизод на рубриката "Разговорът" се срещаме с проф. д-р Алексей Стоев – астроном, спелеолог, преподавател и председател на Българското пещерно дружество. Темата на разговора е историята и проблемите на пещерното движение в България, опазването и паспортизацията на пещерите у нас, както и липсата на Закон за пещерите. Повод за този..

обновено на 31.03.25 в 11:56
Маттео Де Кринис, пастор Трайчо Стефанов, Ана-Мариа Кръстева,  Александър Йорданов и Белослава Ленчева

Екология на душата

"Екология на душата" е поредния междурелигиозен семинар за младите хора на България. Форумът събра близо 50 участници от 6 религиозни традиции от 13 населени места на България. Той е организиран от сдружение "Мостове" и Национален съвет на религиозните общности в България. Как младите хора, успяват да намерят път към различния, за диалога, за..

публикувано на 31.03.25 в 11:05

Уебинари за младежко участие: Подготовка за активни граждани

Цветелина Раденкова, представител на Младежко сдружение за мир и развитие на Балканите и Националния младежки форум, обсъди важността на младото поколение в процеса на вземане на решения на общинско и държавно ниво. Тя сподели своите виждания и за предстоящата Национална среща "Младежко участие", която ще се проведе през месец юни, както и..

обновено на 31.03.25 в 11:01

Занаяти, изкуство и традиции оживяват в седем български града

Десетото издание на Европейските дни на художествените занаяти в България започва днес, 31 март, и ще премине под мотото "Златната нишка". Идеята за тяхното провеждане принадлежи на Френския институт за умения и занаяти. От 2015 г. координатор на инициативата за България е Регионалното сдружение на общините "Централна Стара планина"...

обновено на 31.03.25 в 09:54