Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Алекс Алексиев:

"Есента на ловеца" – филм за привидно изчезналата емпатия

Актьорът Александър Алексиев гостува в "Нашият ден" след премиерата на новия филм "Есента на ловеца" на 19 февруари.

"Есента на ловеца" е нежен и човеколюбив филм за изконните ценности, които ни събират, но понякога ни убягват. Стъпвайки върху истински истории на нелегални мигранти, прекосяващи българската граница, белгийският режисьор Андре Шандел всъщност разказва топла любовна история между отдалечили се един от друг съпрузи, които се преоткриват през човечността си към бежанците.

Сценарият е на Андре Шандел и Иван Марков. Ролите са поверени на Ивайло Христов, Койна Русева, Алек Алексиев, Димитър Коцев - Шошо, Елеонора Иванова, Юрий Ангелов, Деян Конакчийски, Росица Обрешкова, Иван Марков.

По думите на Алексиев това е филм за емпатията, която на пръв поглед изчезва в обществото ни. 

Необичайната любовна история между героите на Койна Русева и Ивайло Христов засяга мотива за мълчанието – като не споделяме, мислим, че вървим напред, но всъщност нищо не се случва.

Филмът засяга проблема с бежанците и дехуманизацията на хората в нужда. Това е тема, която, по думите на Алексиев, замитаме под килима.

Самият Александър Алексиев е отдаден на украинската кауза, помага на бежанци от Украйна и признава, че трудно е приел ролята на човек, отнасящ се нехуманно с бежанците. Иронично, предложението за участие във филма съвпада със завръщане на актьора от Украйна с група бежанци.

Обединението води до резултати, казва Алексиев, който вярва, че дълбоко в себе си хората са съпричастни.

Социалните мрежи са се превърнали в поле за престрелка между непознати хора, които на живо биха обували много по-спокойно, смята гостът.

Според Алексиев изкуството трябва да е източник на доброта и вдъхновение, а действителността предлага редица добри примери – наша задача е да ги търсим и намираме.

Актьорът изброява някои от каузите, които го вдъхновяват, и коментира казуса около фондация "Даная", чиято цел е да пребори корупцията и порочните практики в детското здравеопазване. По думите на Алексиев, който е част от борда на фондацията, борбата на организацията засяга интересите на определени фигури и политици.  

"Идеята е всяко дете да има достъп до качествено здравеопазване, без да бъдат окрадени и смазани родителите", заявява Алексиев.

Фондация "Даная" не настройва обществото срещу лекарите, а се бори за реформа, която би предотвратила умирането на деца поради глупави грешки в системата, изтъква гостът.

Ако заменим пошлостта с добри примери, лека-полека ще се възвисим, смята Алексиев.

Чуйте целия разговор в звуковия файл: 

Снимки - No Blink

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Трябва ли да си идеалист на 20?

" Ако не си идеалист, когато си на 20 години – значи нещо ти има. Идеалист ли си обаче, когато си на 40 – със сигурност нещо не ти е наред“, каза пред " Артефир " хърватският режисьор Звонимир Муниврана. Той е завършил психология в Загребския университет, след което учи кино и сценични изкуства в Института " Лий Страсбърг " в Лос Анджелис...

публикувано на 31.03.25 в 10:10

От мечти до реалност: Истории от махалата

На последния ден от месец март, на Сцена "Централни хали", ще се проведе моноспектакълът на Наталия Цекова. Представлението разказва за свят, изпълнен с мечти, надежда и абсурдни комични ситуации. В него ще видите циганка, която трябва да крие самоличността си, за да има работа, както и как се провеждат циганските сватби, изпълнени с много смях и..

публикувано на 31.03.25 в 09:44

Столичната библиотека и ПЕН Центърът отбелязват Деня на европейските автори

Днес, 31 март, Центърът за развитие на човешките ресурси, Столичната библиотека и ПЕН Центърът отбелязват инициативата "Ден на европейските автори". За събитието и акцентите в програмата разказва Блага Евтимова, началник на отдел "Информационно обслужване" в Центъра за развитие на човешките ресурси. С нея разговаря редакторът Ани..

обновено на 31.03.25 в 08:56
Мариана Светославова и Емил Янев

Нежност – между иронията и шока

"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София. Лентата е създадена по идея на журналистката Мариана Светославова, която става и сценарист - тя научава за Мишев от Фейсбук и е силно впечатлена от забележителната му световна кариера. В "Трамвай..

публикувано на 30.03.25 в 16:45

Фалшификации, корупция и военно напрежение – как киното говори за тях?

Как чрез средствата на кинематографията могат да бъдат отразени социално значимите теми, дълбоко свързани с реалността, в която живеем? Филмите в международната селекция на 29-ия София филм фест дават отговор на този въпрос. Историите на три от заглавията в програмата на фестивала отвеждат зрителите в Беларус, Албания и Сърбия, където теми са..

публикувано на 30.03.25 в 09:05