Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коня – градът на Руми

4
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема
Снимка: Оля Стоянова

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението си, което предава на своите ученици и последователи. Въз основа на учението на Мевляна е създаден и суфисткият орден, известен като Ордена на Мевлеви или Ордена на Въртящите се дервиши.

"Ела, ела, който и да си ти,
независимо дали си неверник или на огъня се кланяш,
нашата врата не е вратата на отчаянието.
Ела такъв, какъвто си."

Това е откъс от стихотворение на Руми, който не само с поезията и учението си, но и с целия си живот проповядва, че пътят за духовно израстване е само един и той неизменно минава през любовта и приемане на чудото на този свят. "Заший си очите, нека сърцето да ти стане око", казва Руми.

И още: "Ако търсиш подслон за душата, значи си душа; ако дириш парче хляб, си хляб; ако търсиш капка вода, си вода; ако си по дирите на жестокостта, си тиранин; ако дириш любов, си влюбен. Ти си онова, което жадува душата ти."

Музеят на Мевляна в Коня

Вероятно това е причината и днес мистичният поет и философ Мевляна Джеляледдин-и Руми да има толкова поклонници и да среща разбиране сред хора от различни възрасти и религии. А всяка година през месец декември в град Коня се струпват хиляди почитатели на Руми от цял свят.

Младежи с вид на хипита, по-възрастни пътешественици с тежки раници на гръб, хора които разказват как са обиколили света, артисти от цял свят, които идват да се поклонят пред Руми и неговото разбиране на смисъла на живота.

Танцът на дервишите пред публика

Но защо точно в Коня? Поетът суфист е живял по-голямата част от живота си в централноанадолския град. Той умира там и днес наричаме Коня – "градът на Руми", а всяка година в средата на месец декември в Коня се отбелязва смъртта на философа и мистик с церемониите "Шеб-и Арус" (или Нощта на Съединението с Божественото).

Празненствата обикновено продължават 10 дни и за поклонниците това е време за празнуване, защото приемат, че след смъртта си човек постига единение с Бога и любовта. Или както обясняват днес дервишите и последователите на Руми, те празнуват смъртта на поета като деня на свързване с възлюбения Бог.

Затова и периодът, когато се провеждат церемоните Шеб-и Арус, не е седмица на траур, а на празнуване. Възпоменателните церемонии включват поклонение пред гробницата на Руми, но кулминацията е представлението Сема, известният ритуал на въртящите се дервиши.

Днес 10-дневната церемония Шеб-и Арус привлича все повече и повече посетители всяка година, което не е изненада. Още повече, че голяма част от поклонниците идват тук, водени от онзи стих на Руми, който казва: "Ела, ела, който и да си ти".

Туристи и поклонници се стичат в Коня, водени не само от желанието да присъстват на организираните церемонии и събитията, като симпозиуми, концерти, изложби и семинари, които се провеждат в сърцето на Коня. Но и заради мъдростта на Руми, който още преди близо 8 мека завещава на хората своите седем съвета:

"В щедростта и помощта към другите – бъди като река.
В състраданието и милостта – бъди като слънце.
В прикриването на недостатъците на другите – бъди като нощ.
В яростта и жестокостта – бъди като мъртвец.
В смиреността и скромността – бъди като земя.
В търпението и толерантността – бъди като море.
Изглеждай, какъвто си, или бъди, какъвто изглеждаш."

Музеят на Мевляна и гробницата на Руми в Коня

Снимки: Оля Стоянова

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. д-р Атанас Мангъров

Защо сами си го причиняваме?

Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки напредъка на медицинската наука, "изчезнали" уж болести отново се появяват, страдат децата, преживяват го родителите. Какви са причините, как да се справим със съмненията към ваксините? – въпроси към..

публикувано на 09.05.25 в 10:47

Съчетаването на архитектурно наследство и спорт е тема на международна среща в УАСГ

В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование. "Основната цел е на..

публикувано на 09.05.25 в 10:15

Даниел Симеонов: Изкуството е изключително важно за развитието на всеки млад човек

Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..

публикувано на 08.05.25 в 16:25

Кой дърпа конците

Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..

публикувано на 08.05.25 в 08:20
Проф. Веселин Дафов

Проф. Веселин Дафов за религията в училище: Допусна се хора да се карат за нещо, което не знаем какво е

Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..

публикувано на 07.05.25 в 09:32