Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на Пип от спектакъла на Народния театър "Моби Дик". Интерпретацията по романа на Херман Мелвил изследва дълбините на човешкото съществуване и философските въпроси за страха от времето, за копнежа по вечността и търсенето на абсолютното. Спектакълът впечатлява с мащабната си визуализация, силната драматургия на Александър Секулов, актьорската игра, която въвлича зрителите в съдбовната морска история, и разбира се – с режисурата на Диана Добрева. Неслучайно тъкмо "Моби Дик" ще представи Народния театър "Иван Вазов" на международния театрален фестивал MITEM в Унгария тази година.
MITEM е смятан за един от най-значимите театрални форуми в Централна и Източна Европа, той събира в Будапеща водещи театрални трупи и режисьори от целия свят. В програмата на фестивала, който ще се проведе между 25 април и 25 май, ще присъстват именити творци, като постановка на Диана Добрева ще представи страната ни за втора поредна година.
"Диана направи много препратки през библейската история за Йон, който е глътнат от кита. Има много философия в самата книга и в представлението, която обаче за да не бъде играна философия – нещо, което в театъра трудно се прави, даже почти не се прави, по-скоро аз като актьор се обръщам към простичките неща. И се надявам в хубавия текст, който е написал Александър Секулов, в историята на романа и в режисурата на Диана да излезе точно тази философия през моите много прости неща, които ме вълнуват мен лично като персонаж", каза в "Артефир" Стелиан Радев.
Според актьора всеки, който гледа спектакъла или прочете романа, по който е създаден, ще направи паралел със случващото се в личния му свят, защото - като всяко добро изкуство – той задава въпроси, а не дава отговори.
"Моби Дик" говори за пътуването към себе си, но и за възможността да се изгубиш по пътя. Спектакълът разказва до какво води търсенето на края в безкрайността на морската шир, разказва и за мястото на човека в света. Романът "Моби Дик" не носи световна слава на своя автор приживе, но десетилетия по-късно е признат за един от най-големите романи на XIX век.
А какво носи на Стелиан Радев образът на Пип?
"Този персонаж, който аз изграждам, смятам, че е нещо, което е далеч от мен, но щом мога да го изградя – значи накъде го има вътре в мен. Процесът беше много интересен, като около два месеца бяха само някакви търсения през импровизации и през намирането точно на този образ. Някъде там, вътре, аз намерих, че той е много самотен и единственият му отговор е да бъде на кораба с всички други, които са в търсене. Той по-скоро намира своя отговор тъкмо в това, че е с някого, а не е сам. Така съм си намерил моята мотивация в това представление, смятам, че моят герой много симпатизира на капитана на кораба – Ахав, който има това голямо търсене към необятното: "Китът мен или аз него?". Докато за моя герой е по-скоро: "Искам да съм тук, с вас!", обяснява актьорът от Народния театър.
Може ли да се каже, че ако един актьор започне да има търсения през персонажа си, той вече го е намерил? Кои са чакащите и кои - действащите артисти? Театърът ли учи на живот, или животът учи на театър? Кога амбицията може да се превърне от приятел във враг и какво прави работата на Диана Добрева приятно провокативна за актьорите?
Чуйте в звуковия файл.
Следващите дати, на които можете да гледате "Моби Дик" на Голяма сцена в Народния театър, са 23 февруари, 25 март и 10 април.
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg