Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стелиан Радев като Пип от "Моби Дик"

Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на Пип от спектакъла на Народния театър "Моби Дик". Интерпретацията по романа на Херман Мелвил изследва дълбините на човешкото съществуване и философските въпроси за страха от времето, за копнежа по вечността и търсенето на абсолютното. Спектакълът впечатлява с мащабната си визуализация, силната драматургия на Александър Секулов, актьорската игра, която въвлича зрителите в съдбовната морска история, и разбира се – с режисурата на Диана Добрева. Неслучайно тъкмо "Моби Дик" ще представи Народния театър "Иван Вазов" на международния театрален фестивал MITEM в Унгария тази година.

MITEM е смятан за един от най-значимите театрални форуми в Централна и Източна Европа, той събира в Будапеща водещи театрални трупи и режисьори от целия свят. В програмата на фестивала, който ще се проведе между 25 април и 25 май, ще присъстват именити творци, като постановка на Диана Добрева ще представи страната ни за втора поредна година.

"Диана направи много препратки през библейската история за Йон, който е глътнат от кита. Има много философия в самата книга и в представлението, която обаче за да не бъде играна философия – нещо, което в театъра трудно се прави, даже почти не се прави, по-скоро аз като актьор се обръщам към простичките неща. И се надявам в хубавия текст, който е написал Александър Секулов, в историята на романа и в режисурата на Диана да излезе точно тази философия през моите много прости неща, които ме вълнуват мен лично като персонаж", каза в "Артефир" Стелиан Радев.

Според актьора всеки, който гледа спектакъла или прочете романа, по който е създаден, ще направи паралел със случващото се в личния му свят, защото - като всяко добро изкуство – той задава въпроси, а не дава отговори.

"Моби Дик" говори за пътуването към себе си, но и за възможността да се изгубиш по пътя. Спектакълът разказва до какво води търсенето на края в безкрайността на морската шир, разказва и за мястото на човека в света. Романът "Моби Дик" не носи световна слава на своя автор приживе, но десетилетия по-късно е признат за един от най-големите романи на XIX век.

А какво носи на Стелиан Радев образът на Пип?

"Този персонаж, който аз изграждам, смятам, че е нещо, което е далеч от мен, но щом мога да го изградя – значи накъде го има вътре в мен. Процесът беше много интересен, като около два месеца бяха само някакви търсения през импровизации и през намирането точно на този образ. Някъде там, вътре, аз намерих, че той е много самотен и единственият му отговор е да бъде на кораба с всички други, които са в търсене. Той по-скоро намира своя отговор тъкмо в това, че е с някого, а не е сам. Така съм си намерил моята мотивация в това представление, смятам, че моят герой много симпатизира на капитана на кораба – Ахав, който има това голямо търсене към необятното: "Китът мен или аз него?". Докато за моя герой е по-скоро: "Искам да съм тук, с вас!", обяснява актьорът от Народния театър.

Може ли да се каже, че ако един актьор започне да има търсения през персонажа си, той вече го е намерил? Кои са чакащите и кои - действащите артисти? Театърът ли учи на живот, или животът учи на театър? Кога амбицията може да се превърне от приятел във враг и какво прави работата на Диана Добрева приятно провокативна за актьорите?

Чуйте в звуковия файл.

Следващите дати, на които можете да гледате "Моби Дик" на Голяма сцена в Народния театър, са 23 февруари, 25 март и 10 април.

Снимки – Народен театър "Иван Вазов"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Бешков  „Бай Ганьо чете „Бай Ганьо“, 1947 г.

Бай Ганьо и Константин Иречек: Диалог от миналото

В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..

обновено на 24.02.25 в 12:06
От спектакъла

Независимият театър с Василена Винченцо - Коломоец

Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...

публикувано на 24.02.25 в 12:00
Проф. Джън Дзин

Проф. Джън Дзин представя артпроекта "Пастир на светлината"

С проф. Джън Дзин от Китайската художествена академия разговаряме в "Terra Култура" за артпроекта "Пастир на светлината" и България като първа локация на Expeditionary Light Project. Проф. Джън съчетава технологии и изкуство, за да създава мултисензорни преживявани. Творчеството му е социално ориентирано, изследващо поезията на..

публикувано на 24.02.25 в 11:44
Ерих Кетснер

Изкуството в мен: 126 години от рождението на Ерих Кестнер

Отбелязваме 126 години от рождението на германския поет, белетрист, журналист, а също така пацифист и непримирим демократ Ерих Кестнер. През 1933 година на площада пред Операта в Берлин нацистите изгарят "нездравите" творби на д-р Кестнер. Сред тълпата, която мълчаливо наблюдава пламъците, е и самият писател. Обявен за "политически..

публикувано на 24.02.25 в 11:21

Жената след 40!

Жената след 40! Има ли такова нещо, като остаряване с достойнство?  Дали можем да вярваме, че ще продължат да ни харесват, ако не приемаме общоприетите рамки и роли, които отговарят на етикета "жената след 40".  Веселина Николаева и Еми Барух – две жени след 40 – в откровен разговор за "Голямото сбогуване Голямото посрещане" – най-новата фотографска..

публикувано на 24.02.25 в 11:00