Обучението на деца със специални образователни потребности (СОП) е предизвикателство както за родителите, така и за учителите. Една от причините е липсата на достатъчно материали, които обучаващият да избере и да адаптира към потребностите на конкретния ученик. В мрежата се откриват сборници и материали, чиито високи цени авторите им оправдават с обещания за главозамайващи успехи. Запознатите родители са наясно, че тези обещания са несъстоятелни, но има и все още неопитни семейства, готови да платят голяма цена за всичко, което би помогнало. За съжаление много хора и организации са готови да се възползват от тази уязвимост.
В полето на образованието на деца със СОП обаче се срещат и безкористни специалисти, работещи всеотдайно. Някои от тях освен познания и професионален опит притежават още една сила – самите те са родители на деца със СОП.
В "Нашият ден" разговаряме с Доника Костадинова – ресурсен учител и създател на платформата "Ученето може да е лесно" в подкрепа на децата със специални образователни потребности.
Костадинова разказва за своята Фейсбук страница, в която споделя адаптирани учебни материали, които се използват безплатно от учители и родители. Освен разработени уроци и текстове, ресурсният учител споделя статии и друга полезна информация. Когато адаптира материали Костадинова се съобразява с моментните нужди на даден ученик.
Гостът запознава слушателите с новата инициатива за създаване на интерактивна карта с места и треньори, които могат да осигурят спортни активности на деца със СОП. Костадинова посочва като пример собствения си син, който ходи на плуване от години. По думите на ресурсния учител не трябва да се подценяват възможностите на тези деца, които могат да развиват когнитивните си умения чрез спорт.
Чуйте повече в звуковия файл:
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
Затлъстяване, заседнал начин на живот, вредни хранителни навици, злоупотреба с алкохол и вещества – как бургаското средно училище "Константин Петканов" адресира тези проблеми сред младите и какво представлява конкурсът "Посланици на здравето" , инициатива на Министерството на здравеопазването, ще научим от директора на училището Ивайло Марков. С..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Изложбата "Атон в рисунки и фотографии" на известния художник Андрей Янев и проф. Мирослав Дачев , която бе представена, под патронажа на президента..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg