"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на независимата сцена. Сценичният вариант и режисурата са на младата и талантлива Патрисия Господинова, а публиката ще види актьорите Боряна Маноилова в ролята на Йерма, както и Ахмет Исмаил – като Хуан, и Калоян Желев – като Виктор. Те ще се превъплътят в главните персонажи след спечелен кастинг от над 130 кандидати. Сценографията е дело на Ивета Милева, а музикалното оформление е на Васил Миленков. Това е дебют за екипа от млади артисти на сцената на Yalta Art Room.
"Йерма" е трагична поема в три действия и шест картини, част от трилогията на Лорка – "Кървава сватба", "Йерма", "Домът на Бернарда Алба". Патрисия Господинова интерпретира и прочита текста по съвременен начин. В нейната адаптация жанрът е драма с елементи на психологически трилър. Идеята ѝ е за камерно театрално представление в постдраматичен ключ, което съчетава средствата на драматичния театър, театъра на предмета и физическия театър. Персонажите са трима – Йерма, Хуан и Виктор. "Йерма" е пиеса за болката, физическата и менталната, за изречената и премълчаната. За дълбоката и кървяща рана, която остава у човека.
"Спектакълът "Йерма" представя съвременна интерпретация на класическия текст на Федерико Гарсия Лорка и изследва оптималните граници на душевната болка, която един човек може да понесе. Как се живее с онази болка, която надминава всяка болка на плътта, когато чувството за вина дълбае в изгниващата гръд и пречи на раните да зараснат, а непримиримият вик, изпълващ целия свят, остава нечут дори от Бога? В опита да запълни липсата от безвъзвратната загуба, Йерма поема по своеобразния път на осъзнаване и приемане на травмата, допускайки зрителите зад стените на личния си Ад" – споделя повече Патрисия Господинова, режисьор на спектакъла.
Представлението се осъществява с подкрепата на Националната академия за театрално и филмово изкуство "Кръстьо Сарафов".
Снимки – Yalta Art Room и личен архив на Патрисия Господинова
Рене Жирар (1923–2015) е френски мислител, роден в Авиньон в деня на Рождество Христово. През 1946 г. заминава за САЩ. Преподава френска литература в университетите в Индиана и "Джонс Хопкинс" в Балтимор, а след това и в Станфордския университет, където ръководи департамента по френски език, литература и цивилизация. Автор е на книгите:..
Новият документален филм "Пеперуди на Еверест" на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча представя последното артистично пътешествие на международно признатия хиперреалистичен художник Рос Росин. Филмът е посветен на творческата еволюция на Рос през годините, а музикалният му съпровод носи личния почерк на българския артист Андрей Янев, който вече..
В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..
Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...
С проф. Джън Дзин от Китайската художествена академия разговаряме в "Terra Култура" за артпроекта "Пастир на светлината" и България като първа локация на Expeditionary Light Project. В ефир превежда Преслава Павлова. Проф. Джън съчетава технологии и изкуство, за да създава мултисензорни преживявани. Творчеството му е социално ориентирано,..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg