Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НБКМ отличи програма "Христо Ботев" с награда за медийно партньорство

| обновено на 26.02.25 в 12:23

На седмата официална церемония "Дарител на година" Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" отличи спомоществователите, партньорските институции и организации, допринесли през 2024 година за работата и мисията на НБКМ.

Програма "Христо Ботев" на Българското национално радио получи наградата в категория "Медийно партньорство". Наталия Маева, завеждаща редакция "Новини, образование и култура", прие наградата от името на програмата.

"Живеем в едно общество, в което се лутаме между дигиталното и аналоговото, между истинското познание и фалшивата информация. Всъщност ролята на програма "Христо Ботев" и на най-големия храм на книгата е точно да съхраняваме познанието", каза Маева пред репортера Теодора Церовска.

Награди бяха връчени и в категориите "Книжовна памет", "Осинови книга", "Книгоиздаване" и "Материално културно наследство".

Дали българинът е способен да пази това, което са му завещали неговите прадеди, коментира заместник-министърът на културата Калин Вельов, официален гост на церемонията: "Всеки път, когато идвам на събитие в Националната библиотека или посещавам читалища из страната, установявам, че продължава да има българи, които поддържат този дух и памет."

Директорът на НБКМ доц. д-р Калина Иванова сподели, че през изминалата година библиотеката е получила най-различни ценни дарения от 256 дарители.

Оперният певец Марчо Апостолов, който откри събитието, заяви, че основната мисия на НБКМ е да съхранява и опазва националното книжовно и културно наследство, а програма "Христо Ботев" държи първенство в просвещенската кауза с излъчването на репортажи, интервюта и преки предавания, осъществени от сградата на Националната библиотека.

Чуйте повече в звуковия файл: 

Снимка – Стефан Рангелов
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Любка и Никола Зикатанови

Приказка за малкото лозе и голямото вино

Техните корени са от Мелник, както и тяхното вино. Любка и Никола Зикатанови се завръщат към миналото си, за да построят бъдеще за себе си,  децата и внуците. Вярват, че във виното е истината, както и в спасението на малкото лозе. "Във Вила Мелник се ражда вино единствено и само от грозде", категоричен е Никола Зикатанов. Стотиците туристи, посещаващи..

публикувано на 04.05.25 в 10:25

Жените мироносици

В неделята на жените мироносици се спираме на христовия поздрав "Радвайте се". Какъв е смисълът на неделята на жените мироносици? За понятията еманципация и феминизъм в Църквата. На какво се основават упреците, че в православното учение жената е подценявана? Защо ни напомня, че в безнадеждната тъмнина са светили единствено любовта и верността. Как..

обновено на 04.05.25 в 10:11
Мехмед Юмер, Ана-Мария Кръстева и Константин Събчев (отляво на дасно)

Как религиозната вяра влияе на свободата на словото

Свободата на печата и религиозната свобода следва взаимно да се подкрепят в едно демократично общество. Религиозната вяра може да окаже влияние върху журналистите по няколко начина, като им предоставя морална и етична рамка, подкрепа в трудни моменти и възможност за разширяване на разбирането за различни култури и общества. Как точно това се случва..

публикувано на 03.05.25 в 13:05

Словашката връзка на Горна Митрополия

Село Горна Митрополия се намира в община Долна Митрополия, област Плевен. Името на селището идва от думите Митра (бог Митра) и полис (град) – и значението му е Град на бог Митра. Източното божество Митра е било почитано от римските легионери. В местността "Боев геран", която е на около 2 км западно от селото, има останки от голямо римско селище от I -..

публикувано на 03.05.25 в 10:03
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Точно тези хора ли трябва да учат децата на добродетели

Къде в общуването между политиците и гражданите можем да поставим израза "Да разлаем балъците", кога властимащите използват такава стратегия към обществото и защо темата за добродетелите в училище е "пушилка", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Любомир Аламанов , експерт по класически, иновативни и кризисни комуникации, който..

публикувано на 02.05.25 в 17:15