Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Слуховите нарушения при децата – причини, превенция и възможности

Проф. Диана Попова
Снимка: ИСУЛ

Проф. д-р Диана Попова, началник на Националния референтен център по аудиология и заболявания на слуха към клиниката по УНГ болести в УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ", е гост в Lege Artis.

Една част от заболявания, свързани с увреден слух, започват още при раждането. Прави се неонатален слухов скриниг в родилния дом или по-късно от ушни специалисти, пояснява проф. Попова.

Следващият етап настъпва при деца около 1-годишна възраст, при които се наблюдава леко изоставане в развитието на говора. Това забавяне може да се дължи на слухови нарушения, изразени в различна степен.

Вродени слухови нарушения понякога възникват поради вирусна инфекция, изкарана безсимптомно от майката по време на бременността.

Следващата група вродени нарушения се дължат на генетична предразположеност. Рецесивният ген може да се прояви дори и при родители с нормален слух и нормално чуващи деца.

Особено рискова група са преждевременно родените деца, които подлежат на дълго кувиозно лечение. Зрението и слухът са двете сетива, които могат да пострадат.  Клетките на вътрешното ухо са много чувствителни към липсата на кислород, подчертава проф. Попова.

Няма национален регистър на децата с нарушен слух, изтъква специалистът.

Децата с частично намален слух са най-труднооткриваеми, защото те все пак чуват частично и развиват говор, но с определени говорни дефекти. В някои случаи логопедът, който работи с детето, се усъмнява и предлага да бъде направено изследване на слуха.

"Ние, като дружество, много бихме искали да въведем предучилищен скрининг на слуха", заявява проф. Попова.

Децата с голямо намаление на слуха, които нямат полза от слуховите апарати, биват оперирани около 1-годишна възраст. Те се развиват съвсем нормално, ако няма допълнителни усложнения, и настигат своите връстници. Всичко се покрива от НЗОК.

В края на разговора проф. Попова обръща внимание, че все още съществува стигма сред родителите, които се притесняват децата им да носят слухов апарат.

В УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ" всеки вторник има зелен коридор за записване на час за консултация при съмнение за нарушения в слуха в ранна детска възраст.

Чуйте повече по темата в звуковия файл: 


Снимка – УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ"
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Евстратиев Гешов

История през поколенията II – разказва правнучката на Иван Евстратиев Гешов

"Нашият ден" предлага на своите слушатели втора част на интервюто с Александра Белинова-Морган, правнучка на една от най-видните личности в българската история – Ивaн Евстратиев Гешов – български министър-председател, един от основателите на Българското книжовно дружество; директор в БНБ, чийто подпис стои под първата емисия български левове...

публикувано на 22.04.25 в 13:30
Илина Конакчиева

Ролевата игра като форма на обучение чрез преживяване

За потенциала на ЛАРП (форма на ролева игра) да се използва за обучение, подобряване на комуникацията, работата в екип, взимането на решения и други полезни неща разговаряме във "Време за наука" с Илина Конакчиева , автор на учебно помагало за използване на ЛАРП игри в образованието. ЛАРП е съкращение от английското понятие Live Action Role..

публикувано на 22.04.25 в 13:24

Изследването Broken Class, Broken Glass и промените в производителния труд

Какво ни казва за променящия се свят на производителния труд изследването Broken class, Broken Glass – разговор във "Време за наука" с антрополога д-р Димитра Кофти. Д-р Кофти базира своите изследвания на теренни проучвания в България и Гърция. Тя е автор на докторантско изследване върху променящите се трудови отношения в контекста на..

публикувано на 22.04.25 в 11:46
Адв. Лъчезар Весов

В България няма механизъм, който урежда възможността за личен фалит

Българите имат малко познания и недобра преценка по отношение на тегленето, оползотворяването и управлението на изтеглен кредит. Поне това казва статистиката, според която един на всеки трима работещи има проблемен дълг. Какво е да си длъжник в България? Кой и как трябва да помогне на хората, изпаднали в неплатежоспособност, да си "стъпят на..

публикувано на 22.04.25 в 10:26

За Деня на Земята музеят "Земята и хората" ни кани на изложба и концерт

На 22 април 1970 г. в САЩ за първи път е отбелязан Денят на Земята. В проявите тогава се включват повече от 20 милиона американци от всички краища на страната. Като резултат от това събитие се оформя мощно движение в защита на околната среда и са приети законите за чист въздух и чиста вода на САЩ. Идеята е да се привлече вниманието на хората към..

публикувано на 22.04.25 в 08:39