Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нарколепсията – невидимата битка със съня

| обновено на 26.02.25 в 12:36
Снимка: Pixabay

На 28 февруари светът отбелязва Световния ден на редките болести – ден, посветен на повишаването на осведомеността за заболявания, които засягат малка част от населението, но имат сериозно отражение върху живота на пациентите. Едно от тези заболявания е нарколепсията – тежко неврологично разстройство, което драстично нарушава ритъма сън-будност.

Адриана Димитрова, основател на "Българската асоциация на пациентите с нарколепсия", сподели в ефира на Lege Artis своя опит и знания за това рядко състояние.

Нарколепсията – болестта, която "краде" будните часове

Нарколепсията е хронично неврологично заболяване, което води до невъзможност на мозъка да регулира нормално съня и будното състояние. Един от основните симптоми е прекомерната дневна сънливост – засегнатите изпитват постоянна умора и често заспиват внезапно, дори в неподходящи моменти. Освен това, пациентите страдат от халюцинации, смущения в съня и внезапни нощни пробуждания.

Един от най-характерните симптоми, който отличава нарколепсията от други състояния, е катаплексията – внезапна загуба на мускулен тонус, предизвикана от силна емоция като смях, страх или изненада. Това може да доведе до падания и наранявания, което затруднява ежедневието на засегнатите.

Дългият път към диагнозата

Един от най-големите проблеми, свързани с нарколепсията, е поставянето на диагноза. Процесът често отнема години, тъй като симптомите могат да бъдат сбъркани с други разстройства като депресия, хронична умора или дори епилепсия. Липсата на достатъчно познания сред медицинските специалисти затруднява ранното откриване на заболяването и започването на адекватно лечение.

Личен мотив – пътят към промяната

За Адриана Димитрова битката с нарколепсията има и личен аспект. Тя създава „Българската асоциация на пациентите с нарколепсия, след като дъщеря ѝ проявява симптомите на заболяването. „Лечението е поддържащо и е много важно да бъде поставена правилна диагноза, а след това да се приема медикамент“, споделя тя.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тони Йорданов

Северозападно вино

Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..

публикувано на 06.04.25 в 10:35

Човешките слабости

Неделното евангелско четиво за Петата неделя от Великия пост на пръв поглед няма нищо общо с честваната на този ден светица — преподобна Мария Египетска. Вгледаме ли се обаче по-обстойно ще намерим един общ елемент. И в текста от св. евангелист Марк, и в житието на светицата са разкрити човешките слабости. Заедно с доц. Венцислав Каравълчев,..

публикувано на 06.04.25 в 09:35
Стоян Георгиев

Стоян Георгиев: Случващото се в Турция надминава нашите представи за репресии

Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..

публикувано на 05.04.25 в 09:00

В чистото, спретнато и подредено село Глава

Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..

публикувано на 05.04.25 в 08:35
Абдулрахман Ал-Халиди

Каква ще е съдбата на саудитския дисидент Ал Халиди

В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..

обновено на 04.04.25 в 17:31