Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ангел Колев, който живее в САЩ с България в сърцето

Ангел Колев
Снимка: личен архив

Сборникът с разкази и пътеписи "Хъш седем плюс седем по Рихтер" с автор Ангел Колев излезе неотдавна на книжния пазар. 

Книгата е едно пътуване през годините, сред всички хора с които той, авторът Ангел Колев, се е срещал. А пътят му е от Благоевград, през София до Филаделфия в Пенсилвания, САЩ, където живее и работи от 1999 година. 

През годините Ангел Колев публикува разкази във вестници и списания, негови творби са включени в литературни сборници. Има издадени две книги – "99 страници от Америка" и "Това е Аляска". 

Създател и собственик е на литературния проект "За буквите", спонсорира издаването на книги – поезия и проза – на съвременни български автори; организира литературни салони, с участието на български творци в българските общности на Източния бряг в щатите и в неделните български училища. Член е на Лигата на българските писатели в САЩ и по света (ЛБПСС) от създаването ѝ в Чикаго през 2010 година, а от 2019 година е неин президент. 

Ангел Колев е един пътешественик, като е посетил досега 40 щата в САЩ и близо 40 държави. Въпреки че Ангел Колев живее във Филаделфия – САЩ, носи в сърцето си България. Осемте разказа, включени в сборника, показват, че писателят има завидна наблюдателност за света около нас и житейското всекидневие. Притежава социално чувство, състрадание и любов към описваните от него персонажи. Изкусен разказвач – както за битовото, така и за духовното. 

Първият разказ "Градът" увлича с интригуващия си сюжет и запомнящи се със своята индивидуалност колоритни персонажи: Капитанът и неговото семейство, Боре и кравата Млечка, звездоброецът Ерол, циганинът-китарист Армандо, отговорниците за градската чистота – Милка и Стамат, бай Ангел Киното, продавачът на вестници Митко Спокойствието. Все чешити, даващи облика на това безименно гранично градче. 

Разказите на Ангел Колев ни карат сериозно да се замислим. Те ни връщат в детството и младостта. Такъв е разказът му "Село с гара" – едновременно сага и носталгично завръщане към милите хора – дядо Михал, Бабата, селския чешит Фитката. За книгата и пътешествията с Ангел Колев – разговаря Ани Костова.

Снимки – личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Новият сериал "Те, вълните" с премиера през април

Новият игрален сериал "Те, вълните"ще има своята телевизионна премиера през април. Мистериозният драматичен трилър е създаден по идея на Теодора Духовникова и Койна Русева, Главните роли се изпълняват от едни от най-обичаните български актриси – Мария Каварджикова, Койна Русева, Теодора Духовникова и Радина Кърджилова. Зрителите ще видят..

публикувано на 01.04.25 в 16:50
Елка Няголова

"Само тази любов" и "Само тази България" – две нови книги на Елка Няголова

Поетесата Елка Няголова представи в Централния военен клуб в София двете си нови книги "Само тази любов" и "Само тази България". За творчеството ѝ говориха поетите Боян Ангелов, Надя Попова, Иван Есенски. Поетесата Надя Попова каза много хубави думи: "Елка Няголова притежава творчески характер с уязвимост на снежинка и твърдост на диамант". А актрисата..

публикувано на 01.04.25 в 16:22

Хубен Черкелов: Сега изкуството е доста конформистко

От години художникът Хубен Черкелов се интересува от възможните художествени интерпретации на парите, на банкнотите, смята ги за форма на комуникация между хората, която заслужава изследване.  В петък той откри новата си изложба "Колелото на живота" в галерия "Виваком Артхол Оборище 5". В нея на голямоформатни платна могат да се видят образи и сцени..

публикувано на 01.04.25 в 15:59
Архив „Златният кос”, 2011 г.

50 години "Златният кос": Песни, смях и спомени от българския радиоефир

През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на слушателите да не вярват на първоаприлските новинарски емисии. Това традиционно радостно и същевременно любопитно събитие е част от българската културна наследственост, като всеки 1 април носи със..

обновено на 01.04.25 в 11:10

"Условни пространства" – Пламен Кирилов с изложба в Пловдив

Старозагорският художник Пламен Кирилов открива изложба "Условни пространства" в галерия "Лабиринт" в Пловдив. До момента е реализирал осем самостоятелни изложби, като тази е първата му в Пловдив. Работи предимно в областта на живописта. Определят го, макар и със закачка, като абстрактен импресионист. За изложбата му с него разговаря кореспондентът..

обновено на 01.04.25 в 09:53