Да се върне в нормативната уредба правилото за оценяване на кандидатстващите за финансиране проекти към Националния филмов център, при което се стига до най-вярната средноаритметична оценка между всички членове на комисията, както и всички, получавали помощ от изпълнителната агенция, когато бъдат избрани чрез жребий за членуване в съответната художествена комисия, да бъдат задължени да участват в нея, освен ако самите те не са в кинопроизводство в този момент или не кандидатстват с проект за подкрепа. Това са предложенията за промени в Закона за филмовата индустрия, които ръководството на НФЦ разписа и входира в Министерството на културата. Предстои те да бъдат разгледани и гласувани в най-скоро време.
Петър Тодоров каза в ефира на "Какво се случва", че за тези три години, в които е директор на ИА Национален филмов център, го е водил стремежът във филмовата ни индустрия да навлизат все повече млади хора и нови творци. Според него така ще се промени атмосферата и ще започнат да се правят по-смели филми.
Причините да погледнем към дейността на изпълнителната агенция е появилата се преди коледните празници информация, че е възможно директорът на Националния филмов център Петър Тодоров да бъде дисциплинарно уволнен заради нарушения, открити по време на одит от Министерството на културата, в резултат на което беше входирано писмо с подписите на над 380 филмови дейци, събрани за по-малко от 24 часа – което навярно може да се определи и като прецедент в гилдията, както и недоволството, което изразиха Иван Христов и Андрей Арнаудов – продуцентите на най-гледания български филм в историята "Гунди – Легенда за любовта", от последната сесия за кандидатстване към НФЦ.
Казусите вече са намерили решение или поне са отворили дебата по темата за това от какви промени има нужда в начина, по който се избират проектите за финансиране от Националния филмов център.
В предаването продуцентът Андрей Арнаудов и режисьора Стефан Командарев изразиха своята конструктивната критика към дейността на филмовия център, но и подкрепата си към опита да се наложи модерен и европейски модел на работа.
Какво в досега съществуващите правила води до порочни практики? Какви са положителните страни на мярката за възстановяване на разходите и до какво доведе това, че повече от 150 млн. лева са влезли директно в българската икономика от чуждестранни продукции? Какъв напредък откриваме в производството и разпространението на българско кино? Защо все повече филмови продуценти и кинотворци желаят да снимат у нас и отварят ли се нови студиа? А също така и колко важно е да се организират филмови фестивали, които да пълнят киносалоните ни?
Чуйте в звуковия файл.
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...
Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...
В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира. Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg