В епизод 579 "Трамвая по желание" представя на своята публика виртуозът на органа Сабин Леви.
Проф. Сабин Леви е органист, карилонер, преподавател и доктор по композиция и орган от Канзаски университет, САЩ. Следвал е музика в България, Израел, Франция и Съединените Щати. Носител е на няколко награди на композиционни и органови конкурси и е издаван като музиколог, композитор, преводач и музикален редактор в България, Израел, Великобритания, Холандия и САЩ. Активен концертен органист, клавесинист и карилонер (България, Израел, Англия, Франция, Германия, Италия, Унгария, Сърбия, САЩ). Доцент по музикална теория и орган в софийската Консерватория.
Леви е роден през 1970 г. в София. Той е от сефарадски произход. Започва да учи пиано на пет години. След завършване на Националното музикално училище в София, записва Теоретичния факултет на Националната музикална академия, където учи един семестър. След това емигрира за Израел, където завършва едновременно бакалавър по орган и композиция. През 1998 завършва два магистъра (едновременно) по орган и композиция в Университет Бригам Янг, Юта, САЩ. След което следва двоен докторат по същите дисциплини в Лорънс, Канзас, САЩ, които завършва през 2004 г.
Леви е автор на четири книги и множество статии посветени на органова музика, композиция, еврейска музика и култура в България, контрапункт и музика на 20-ти век.
Като композитор, Леви е автор на около 60 композиции, включително един цикъл от органови хорални прелюдии, основани на сефарадски песни, в които се употребяват баховски полифонични методи, както и свой индивидуален тонален стил. Другите композиции включват един балет, няколко органови цикъла, камерна музика и други.
Леви е издал шест компакт-диска като композитор, органист и карилонер.
Това е статистиката от визитката на големия музикант. Какво стои зад нея, ще научите от епизод 579 на "Трамвай по желание".
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...
Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...
В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира. Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg