Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пиеси за орган

Сабин Леви (вляво) и Емил Янев
Снимка: Калина Станева

В епизод 579 "Трамвая по желание" представя на своята публика виртуозът на органа Сабин Леви.

Проф. Сабин Леви е органист, карилонер, преподавател и доктор по композиция и орган от Канзаски университет, САЩ. Следвал е музика в България, Израел, Франция и Съединените Щати. Носител е на няколко награди на композиционни и органови конкурси и е издаван като музиколог, композитор, преводач и музикален редактор в България, Израел, Великобритания, Холандия и САЩ. Активен концертен органист, клавесинист и карилонер (България, Израел, Англия, Франция, Германия, Италия, Унгария, Сърбия, САЩ). Доцент по музикална теория и орган в софийската Консерватория.

Леви е роден през 1970 г. в София. Той е от сефарадски произход. Започва да учи пиано на пет години. След завършване на Националното музикално училище в София, записва Теоретичния факултет на Националната музикална академия, където учи един семестър. След това емигрира за Израел, където завършва едновременно бакалавър по орган и композиция. През 1998 завършва два магистъра (едновременно) по орган и композиция в Университет Бригам Янг, Юта, САЩ. След което следва двоен докторат по същите дисциплини в Лорънс, Канзас, САЩ, които завършва през 2004 г.

Леви е автор на четири книги и множество статии посветени на органова музика, композиция, еврейска музика и култура в България, контрапункт и музика на 20-ти век.

Като композитор, Леви е автор на около 60 композиции, включително един цикъл от органови хорални прелюдии, основани на сефарадски песни, в които се употребяват баховски полифонични методи, както и свой индивидуален тонален стил. Другите композиции включват един балет, няколко органови цикъла, камерна музика и други.

Леви е издал шест компакт-диска като композитор, органист и карилонер.

Това е статистиката от визитката на големия музикант. Какво стои зад нея, ще научите от епизод 579 на "Трамвай по желание".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Слугините" по Жан Жьоне с премиера във Враца

Врачанският театър отваря вратите си за една дългоочаквана премиера – "Слугините" по Жан Жьоне под режисурата на Крис Шарков. Един от провокативните гласове в съвременния български театър, който сега представя една нова интерпретация на култовата пиеса, която поставя въпросите за властта, идентичността и ритуалите на подчинението. Спектакълът е част..

публикувано на 25.04.25 в 18:35

Паметта много лесно може да бъде превърната в оръжие за потискане

За паметта, като жив организъм, за противодействието спрямо статичното състояние на нещата, за новите мисловни хоризонти – говори  Мария Степанова , водеща фигура  в съвременната руска литература, писател и есеист. Разговорът в "Артефир" се случва часове преди срещата на Степанова с българските читатели в рамките на формата "Литературни..

публикувано на 25.04.25 в 14:12

"Спомени от Рая и други странни места" на художничката Лидия Иванова

В "Галерията" в Пловдив от 18.30 ч. днес ще бъде открита изложбата "Спомени от Рая и други странни места" на художничката Лидия Иванова. Можете да я разгледате до 11 май. Откъде идва името на експозицията и кои са другите странни места  – чуйте от интервюто авторката.

публикувано на 25.04.25 в 12:27

Слави Томов представя книгата "Грижата за себе си" от Мишел Фуко

В Бургас в "Дома на писателя" от 18 ч. журналистът Слави Томов представя книгата "Грижата за себе си" на френския философ и социолог Мишел Фуко. Изданието е част от легендарната поредица на изследователя "История на сексуалността". Повече по темата може да чуете в интервюто със Слави Томов: 

публикувано на 25.04.25 в 12:15
Снимката е илюстративна

Разбулваме японска тайна

В редакция "Хумор и сатира" ценим точността у другите особено когато е спрямо нас. Нещо подобно има в тайната на точността на японските влакове. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на Валери Петров, Радой Ралин и Любомир..

публикувано на 25.04.25 в 11:55