Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българското читалище – духовно средище и пазител на традиции

НЧ "Христо Ботев 1869"
Снимка: Фейсбук

Наньо Чолпанов и Диана Овчеларова

В изнесеното студио на "Нашият ден" в Калофер посрещаме председателя на НЧ "Христо Ботев 1869" Наньо Чолпанов – композитор, аранжор, педагог, текстописец и дългогодишен оркестрант и диригент на Гвардейския представителен духов оркестър на Българската армия. Към празничния разговор се присъединява и Диана Овчеларова – член на настоятелството и секретар на читалището.

Да дирижираш Гвардейския представителен духов оркестър е чест и отговорност, защото това е музикалният състав, участващ в държавния протокол и в културния живот на България на най-високо ниво, по думите на Чолпанов.

Председателят на НЧ "Христо Ботев 1869" изтъква, че българските читалища са явление в световен мащаб.

"Читалището съхранява най-висшите изконни ценности на българина. То е светликът, който разпалва духовността на българина. Слава Богу, че читалищата са оцелели до днес, защото те нямат еквивалент в световната практика", казва Чолпанов.

Овчеларова, от своя страна, допълва, че читалището е средище за запазване на националната идентичност, а днес то носи отговорността да изгражда личностите в града.

В момента към НЧ "Христо Ботев 1869" има гайдарски състав, женски хор, кукерска група, школа по народни танци, кръжок по краезнание, школа по рисуване, артработилница, литературен клуб и кръжок по плетене на дантела.

"Съчетаваме съхранението и продължаването на изконни местни традиции с някои актуални дейности, близки до младото поколение", обяснява Овчеларова.

Още за пелина и дантелата, с които се слави град Калофер, чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Майя Славчева

Тийнейджърът в мен: Майя Славчева

Тя е от род на музиканти, свири на цигулка и учи оперно пеене. Завършва режисура за драматичен театър в НАТФИЗ, но съдбата я отвежда на сцената на операта, където в Бургас поставя "Фауст", "Кармен", "Цигански барон", "Веселата вдовица", "Графиня Марица" и много други. Преподавател е в музикалното училище в морския град, където нейна ученичка е..

обновено на 08.07.25 в 13:50

Орлин Дворянов: Трябва повече смелост в изкуството

Сдружение "Изкуство в действие" отбелязва 35 години с изложбата "Архаично" , която се открива тази вечер (1 юли). Години наред сдружението цели да модернизира българското изкуство, да насърчава младите, експеримента, да развива педагогически дейности. Орлин Дворянов е куратор на изложбата и един от създателите на "Изкуство в действие" през 1990..

обновено на 01.07.25 в 16:22

Бузлуджа – пет години фестивал, десет години кауза

За пета поредна година фондация "Проект Бузлуджа" кани всички почитатели на вълнуващите преживявания, красивата природа и значимите каузи на тридневния фестивал OPEN BUZLUDZHA, който ще се проведе от 15 до 17 август в сърцето на Стара планина. Фестивалът тази година ще предложи богата културна програма, впечатляващо 3D мапинг шоу и добро настроение..

публикувано на 01.07.25 в 15:59

250 години Джейн Остин

"Джейн Остин у дома" е документална биография на писателката, която проследява ежедневието ѝ, изследва оцелелите писма, спомените на близките ѝ и обрисува цялостна картина на Джорджианската епоха. Новото издание на книгата се появява, за да отбележи 250 години от рождението на Джейн Остин. Тя е дело на британската историчка Луси Уорсли. "Темата..

публикувано на 01.07.25 в 15:45
Велин Манов, Диана Драганова-Щир и Деница Тодорова (от ляво надясно)

Деница Тодорова с "Метафора на паметта"

"Метафора на паметта" е името на новата изложба на Деница Тодорова. Експозицията е част от програмата "В дома на Вера Недкова". Програмата е път от наследството на художничката Вера Недкова към съвременни авторки от различни поколения. Началото е през 2019 година с проф. Ана Бояджиева, която показва текстилни пластики. През годините се представят..

публикувано на 01.07.25 в 15:30