Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ралица Събева първа откри злато на Антарктида

4
д-р Ралица Събева
Снимка: БНР

Д-р Ралица Събева е главен асистент от Геолого-географския факултет на Софийския университет. Десетилетия наред специалисти от цял свят се опитват да намерят от благородния метал на ледения континент. Тя е първият човек, открил злато на остров Ливингстън, близо до българската изследователска база "Свети Климент Охридски". Участвала е в 3 експедиции на Българския антарктически институт и е много вероятно да продължи с рискованите си.

"Влизайки в специалността геология, като преподавател ме посрещна доайенът на антарктическите експедиции проф. Христо Пимпирев. Покрай всички разкази за непознатата южна земя, според мен, не може да има човек, който да не прояви любопитство, а след това и ангажира с това да стигне до там. След завършването на висшето ми образование, интересът по специалността ми се засили, сега вече и преподавам. Написах проект за изследване основно на метални полезни изкопаеми и всички рудни полезни изкопаеми, които носят метали, и първото ми участие бе в 28-ата българска експедиция през 2020 година. 

Българската база съществува благодарение на българските геолози, начело с проф. Христо Пимпирев, така че аз стъпих на много добра основа. На остров Ливингстън има разнообразие от метали, като най-често се срещат мед, олово и цинк. При проучванията работих заедно с гл. ас. Стефан Велев. Заедно работихме по проучването на рудни жили, това са пукнати в скалите, където има наличие на рудни минерали. Събирахме проби от различни места, след което с пробите се връщаме в България и ги обработваме по специален начин. 

Наистина злато се е очаквало да има, но за първи път ние установихме неговото видимо наличие. Направихме и химически анализи, с които доказахме и неговия точен състав. По този начин доказахме два типа злато. Единият е почти напълно чисто, без примеси 99,90 процента. Другият е електрум, в който вече имаме и високо съдържание на сребро.

Това, което ние открихме, са няколко жили, които не знаем на каква дълбочина достигат. За да се докаже какво е наличието на злато там, е необходимо да се извършат подробни и детайлни изследвания, които са свързани и със сондиране в голям мащаб, събиране на много проби и анализи. Това засега е забранено на този етап на проучванията, тъй като в Антарктика важи Мораториум за търсене, проучване и добив на полезни изкопаеми до 2048 година. 

Проучванията са само с научна цел, но това не дава представа колко е златото и дали може да се експлоатира. Златото не е българско. В Антарктика нищо не е ничия собственост", разказва в ефира на "Следобед за любопитните" д-р Ралица Събева. Тя продължава да работи по проучванията на отделните проби, в които има различни елементи, част от които са много редки, но имат важно значение за развитието на човечеството. Например много се използва елемента индий, допълва геологът, а той се съдържа в минерала свалерит, който днес основно се използва за добив на цинк, но освен това от него се добива и индий.

Пътувала е и на българския антарктически кораб “Св. св. Кирил и Методий“. "Оказа се, че нямам морска болест, но имам тежка "земна болест" – когато слезеш от кораб, който силно се е клатил, после 2 дена на земята имаш усещането, че всичко около теб се клати", споделя тя. Като добричлийка, обожава близкото море, даже завършва капитански курс и може да управлява плавателен съд до 40 брутотона. 

Гл. ас. д-р Ралица Събева е и председател на българската секция на Асоциацията на младите полярни изследователи (APECS), съвместно с Българския антарктически институт. Участва и във Фестивала на науката. "Ходим по училища и детски градини, разказваме какво се случва на Антарктика и колко е важно да мислим за този континент на бъдещето, тази естествена природна лаборатория. Много различни въпроси задават децата", казва българката.

Животът на учения гл. ас. д-р Ралица Събева в родината е не по-малко интересен и вълнуващ. Заедно с колеги антарктици – биолози и геолози, тя работи по много важен проект – за изследване на вкаменената подводна гора между Созопол и остров Свети Иван. Дървесината там е заместена основно от кварц и минерали, съдържащи силиций, и гледката е приказна. Това е уникален обект в световен мащаб и за туристи. Такъв феномен има само още един в света – в района на Мексиканския залив.

Ралица Събева е родена в Добрич. Завършва езикова гимназия с френски и английски. Първата ѝ желана специалност в Софийския университет е "Туризъм", но я приемат в "Геология". Тази случайност вероятно предопределя пътя ѝ. Тя е и водолаз.

Цялото интервю на Ани Костова с д-р Ралица Събева от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – БНР и личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Нешо Чипев

Проф. Нешо Чипев: Черно море става все по-топло, но не и по-солено

Черноморската екосистема има своите специфични функции. Не е никак лесно да се прогнозира и разбере въздействието на който и да е фактор, било то климатични, човешки или космически, върху системата, в това число и черноморската. Това е така, защото те се състоят от облак от връзки. Тук говорим за ефекта на пеперудата, т.е. ако на едно място..

публикувано на 13.05.25 в 16:10

Хоботът на слона има над 1000 мускула

Никога не съм си представяла, че ще готвя за слонове в Тайланд! Че аз за себе си рядко подхващам тиган или тенджера. И изведнъж… усвоявах рецептурник за любимите ми гиганти. В тайландската провинция Сурат Тани Elephant hills е мястото, където всеки миг е познание за нещо ново, а всяка гледка – скрийнсейвър за компютъра. Приключението започва..

публикувано на 13.05.25 в 15:45

Какво наричаме "магично"? Петър Желязков за илюзиите на ума

На 7 юни предстои пролетното издание на Ratio Forum , озаглавено "Магията на реалността". Темата, макар на пръв поглед да звучи мистично, всъщност има съвсем рационално обяснение. Един от организаторите на събитието, Петър Желязков , пояснява, че под "магично" трябва да разбираме не свръхестественото, а способността на някои хора да заблуждават..

обновено на 13.05.25 в 13:02
Калоян Димитров

Еврика! Успешни българи: Калоян Димитров

Калоян Димитров е ученик от Американския колеж в София. Двамата със съотборника си Момчил Колев са лауреати от Националния конкурс "Млади таланти" и представители в Европейското младежко научно изложение (EXPO Science Europe), което се проведе през юли миналата година в Сараево по линия на МИЛСЕТ. Проектите на тандема са свързани все с приложения..

публикувано на 12.05.25 в 17:05

За терапевтичната сила на конете

Фондация "Пейнт и Куортър хорс България" се посвещава на тези две американски породи коне, наследници на мустангите, на тяхното отглеждане и разпространяване. С времето прозрението, че конете могат да бъдат в услуга на обществото, разширява мащабите на мисията. Днес Екипът провежда терапевтична езда, рехабилитация за деца и хора с физически и умствени..

публикувано на 12.05.25 в 15:23