Црънча се намира в община Пазарджик и в него живеят около 1000 човека.
Край селото са разкрити останки от антично селище, с трикорабна църква в югозападния му край, датирана към V век. През VI век южно от нея, на хълма "Гергьовска църква" е построена крепост. Крепостната стена е изградена от камъни, споени с червен хоросан. Построена е да пази селището под нея и пътя идващ от Паталеница, и продължаващ към Батак. Според историка от началото на ХХ век Васил Миков, произходът на името на селото е от средновековното црънец (калугер).
В книгата си "Црънча – Пазарджишко. Минало и настояще", краеведа Иван Гатев пише: "Село Црънча и околностите и землището му са изключително богати на старини – останки от черкви, селища и крепости, от стари монети, могили и т.н. До селото и околностите му са регистрирани над 20 тракийски могили. Селската и Турската могила се намират в северозападния край на селото и са разкопавани от иманяри. Митовата, Чорбова и Курекова могила се намират югоизточно близо до селото. Високата могила е в местността Събов върбел, разкопавана от иманяри.
Известни са още следните могили – Червената могила над местността Войнишките ливади, Рукова могила между Гарванското и Джендемското дере. Могили има още между местностите Кулата и Араба конак над местността Правеца. В местността Полянките имаше две могили, които вече не съществуват. Пръстта им беше изработена на тухли".
Още за миналото, настоящето и жителите на селото разказват кмета Кирил Андреев, Стоян Кузманов – председател на читалището, Ирина Янкулова – библиотекар, членовете на мъжката фолклорна група, ръководителя на женската фолклорна група Лиляна Атанасова и самодейките.
Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..
Неделното евангелско четиво за Петата неделя от Великия пост на пръв поглед няма нищо общо с честваната на този ден светица — преподобна Мария Египетска. Вгледаме ли се обаче по-обстойно ще намерим един общ елемент. И в текста от св. евангелист Марк, и в житието на светицата са разкрити човешките слабости. Заедно с доц. Венцислав Каравълчев,..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg