Црънча се намира в община Пазарджик и в него живеят около 1000 човека.
Край селото са разкрити останки от антично селище, с трикорабна църква в югозападния му край, датирана към V век. През VI век южно от нея, на хълма "Гергьовска църква" е построена крепост. Крепостната стена е изградена от камъни, споени с червен хоросан. Построена е да пази селището под нея и пътя идващ от Паталеница, и продължаващ към Батак. Според историка от началото на ХХ век Васил Миков, произходът на името на селото е от средновековното црънец (калугер).
В книгата си "Црънча – Пазарджишко. Минало и настояще", краеведа Иван Гатев пише: "Село Црънча и околностите и землището му са изключително богати на старини – останки от черкви, селища и крепости, от стари монети, могили и т.н. До селото и околностите му са регистрирани над 20 тракийски могили. Селската и Турската могила се намират в северозападния край на селото и са разкопавани от иманяри. Митовата, Чорбова и Курекова могила се намират югоизточно близо до селото. Високата могила е в местността Събов върбел, разкопавана от иманяри.
Известни са още следните могили – Червената могила над местността Войнишките ливади, Рукова могила между Гарванското и Джендемското дере. Могили има още между местностите Кулата и Араба конак над местността Правеца. В местността Полянките имаше две могили, които вече не съществуват. Пръстта им беше изработена на тухли".
Още за миналото, настоящето и жителите на селото разказват кмета Кирил Андреев, Стоян Кузманов – председател на читалището, Ирина Янкулова – библиотекар, членовете на мъжката фолклорна група, ръководителя на женската фолклорна група Лиляна Атанасова и самодейките.
Темата за вярата и неверието логично е една от най-дискутираните в страниците на Свещеното Писание. В първата неделя след Възкресение Христово, наречена Томина, евангелското четиво от св. евангелист Йоан ни разказва за проявеното неверие от страна на св. ап. Тома, един от дванадесетте Христови ученици. Неверие, което благодарение на Спасителя се..
В началото на седмицата римският папа Франциск напусна този свят. По време на 12-годишния си понтификат Франциск осъществи мащабни реформи в управлението на католическата църква, Светия престол и Ватикана. Той постави началото на нова ера на ръководство на Римокатолическата църква. Като първият папа от Западното полукълбо, първият от Южна Америка и..
Село Черковица се намира в община Никопол и в него живеят около 350 човека. Селото е разположено на брега на река Дунав и поречието на река Осъм. На около 5 километра от Никопол и на около 50 от областния град Плевен. За произхода на името му има две кратки легенди: В миналото селото е било разположено близо до с. Жернов. Било построено във вид на..
Парламентарните репортери Кристияна Стефанова от телевизия "Евроком" и Лъчезар Лисицов от "Клуб Z" коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" "Ту-туу" журналистите в света на "Ту-туу" политиците. От кого е по-лесно да се възмутиш Кристияна Стефанова : "Според мен ние трябва да сме възмутени главно от себе си, всички парламентарни..
Тази седмица за поредна година излезе докладът на Българския хелзинкски комитет за правата на човека в България за 2024-та. Какво констатира той в частта за медиите и правосъдната система, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Надежда Цекулова , един от авторите на доклада. "За съжаление нищо в доклада не ни изненада. Установихме,..
Парламентарните репортери Кристияна Стефанова от телевизия "Евроком" и Лъчезар Лисицов от "Клуб Z" коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"..
В началото на седмицата римският папа Франциск напусна този свят. По време на 12-годишния си понтификат Франциск осъществи мащабни реформи в..
На 22 април прочутата италианска певица навърши достолепните 90 години! 50 от тях триумфираше на най-престижните световни сцени, а коронните ѝ роли бяха..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg