Дискусионни теми за алтернативната медицина, хомеопатията и природните продукти бяха във фокуса на срещата ни в ефир с проф. Людмил Пейчев. Учен, преподавател и практик той е убеден защитник на нашата флора и нейното здравословно влияние върху човешкия организъм. Освен в България, нашият гост е изнасял лекции в много страни на света и продължава да членува в редица престижни хомеопатични организации.
Акценти в поредния брой "За здравето" поставихме върху противовирусните препарати и средствата за имунна защита, както и на всички продукти, производни на пчелния мед. Откакто "свят светува" пчелният мед е незаменим природен продукт с невероятни лечебни свойства и качества. Производните от него също имат благотворно въздействие върху човешкия организъм.
Проф. Пейчев подчерта необходимостта да използваме качествени и проверени пчелни продукти, но и да не прекаляваме с тяхното приложение. "Много хора се отнасят с леко пренебрежение към хомеопатията, други смятат, че тя е древна наука и практика, а всъщност нейната възраст е 200 години. Откакто Ханеман, учен и родоначалник на медицината, основана на природните продукти, е създал това направление в медицината, са изминали точно 2 века", подчерта събеседникът ни. И представи терапията чрез хомеопатия със средствата на отрицанието – тя не е лъженаука, не е масажиране или баене, не е ароматерапия…
Проф. Людмил Пейчев потвърди интереса на младите лекари към този дял в медицинската практика, защото лекциите му в Пловдивския медицински университет са винаги посетени от много студенти, "жадни" за този род терапевтична наука. А пренасищането на пазара с химически лекарствени продукти създава условия не само за резистентност, но и за редица отрицателни реакции. В този смисъл стигнахме до извода, че специалността набира популярност, доверие и има добро бъдеще!
В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..
"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус" днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които..
На Световния ден за предотвратяване на удавянията в рубриката "Темата на деня" ви срещаме с Васил Загорчев от Life Saving Bulgaria – специалист по..
Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg