На 8 март от 14.30 часа в Сити Марк Арт Център ще бъде открита благотворителна изложба в помощ на 6-годишния Ники от София. Наскоро детето е диагностицирано с рядко генетично заболяване – адренолевкодистрофия. В каузата за набиране на средства за лечението му се включват ученици от няколко софийски училища – Софийска професионална гимназия "Княгиня Евдокия", 143 ОУ "Георги Бенковски", 6 ОУ "Граф Н.П. Игнатиев", както и школата по изобразително изкуство към Народно читалище "Възраждане" 1928.
"Едно такова събитие, когато се прави, е не само за да кажеш: "Ето, вижте, ние правим изкуство, с което искаме да съберем средства!", ами все пак да стане ясно, че подобна изложба е съпътствана от уникални неща, които децата ще направят в името на нещо добро", обясни в "Артефир" Виолин Неделчев, художник и учител по рисуване. Той възлага на своите ученици да направят творби на красива България – по няколко пейзажа на известни места в страната.
"Винаги съм учил децата на две неща – етика и естетика, това спасява човека", допълва още Неделчев. По негови думи децата са модерни, съвременни и с желание да се включат във всяка инициатива. Тези, които не откриват себе си в рисуването, участват с друг тип изкуство. Неслучайно в рамките на благотворителната изложба публиката ще стане свидетел и на цирков номер.
"Децата имат страшно много енергия, на тях им харесва да се включват в смислени неща. Когато им се предложи нещо смислено, което ги докосва – както това да помогнат на дете, което се нуждае от помощ – те винаги откликват. Когато пък ние, възрастните, ги подкрепяме и им помагаме, крайният резултат е изключително добър.
Това не е първата изложба, която правим заедно с г-н Неделчев. През последните пет години сме работили страшно много с различни училища и без значение къде учат учениците – това, което ги обединява, е изкуството. Това е невербалният език, на който всички могат да говорят, могат да усетят емоцията, както и нещото, което даденият ученик е нарисувал, за да помогне и да направи нещо хубаво за своите другарчета", каза в "Артефир" заместник-директорката на 6 ОУ "Граф Н.П. Игнатиев" Гена Живкова. По нейни думи това, на което взаимно се учат с децата, е как енергията, с която разполагат, да бъде насочена в правилна посока.
Целия разговор чуйте в звуковия файл.
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...
За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..
Марио Варгас Льоса става известен с романа си "Градът и кучетата", 1963, за да се нареди не само до най-големите писатели от Южна Америка като Габриел Гарсия Маркес, Карлос Фуентес и Хулио Кортасар, но и в света. Получава Нобелова награда за литература през 2010 година, а у нас през 2013беше удостоен с Доктор хонорис кауза на Софийския университет...
Латвийският сериал "Съветски дънки" е написан от българската сценаристка Теодора Маркова, която стои и зад редица от най-успешните български продукции през последното десетилетие. Той се превърна в сензация, след като спечели наградата на публиката на престижния телевизионен фестивал Series Mania 2024, а актьорът Карлис Арнолдс Авотс бе отличен с..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg