Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След Световния ден за борба със затлъстяването

Какво включва проектът на Наредбата за здравословно хранене на учениците

Проф. Донка Байкова: Около 30 % от децата на 7 години са със свръхтегло, като 15 % от тях са със затлъстяване

Снимка: Pixabay

След Световния ден за борба със затлъстяването в Lege Artis насочваме вниманието на слушателите към рисковете от затлъстяването и проекта на Наредба за здравословно хранене на учениците.

Ръководителят на отдела по диететика и хранене в болницата "Сан Камило" в Рим обяви, че в Италия са най-многото деца с наднормено тегло в Европа – проблем, свързан със социална стигма и емоционално бреме. Подробности чуваме в репортажа на Италианската обществена телевизия Rai:

Ситуацията със затлъстяването сред българските ученици и проекта на Наредбата за здравословно хранене на учениците, публикувана за обществено обсъждане от Министерството на здравеопазването, в Lege Artis коментира специалистът по диететика и хранене проф. Донка Байкова.

По думите на специалиста все по-голям процент от децата в училищна възраст страдат от затлъстяване. Около 30 % от учениците, постъпващи в първи клас, са със свръхтегло, като 15 % от тях са със затлъстяване. Преди десет години процентите са били два пъти по-ниски, добавя проф. Байкова.  

Проектът на Наредба за здравословно хранене  на учениците надгражда наредбата от 2009 година, тъй като препоръките на експертите за приема на калории, енергия и вещества са се изменили, пояснява проф. Байкова.  

Според проекта са намалени са калориите, които се полагат на децата в различните възрастови групи.  Дневно са препоръчани повече зеленчуци и плодове (400 гр.), мляко и млечни продукти (400 гр.). Месото трябва да е без видими тлъстини и кости, охладено, а не замразено. Готовите месни продукти, съдържащи стабилизатори, са забранени. Риба трябва да се яде веднъж седмично, но не и маринована. Намалено е количеството мазнини, сол и захари при приготвянето на храни.

В училищните бюфети и автомати са забранени пържените картофени и зърнени изделия, както и захарните изделия с изключение на шоколад. Не може да се продават напитки със захар, оцветители и ароматизатори.

Проф. Байкова подчертава, че фирмите за училищен кетъринг ще бъдат задължени да спазват тези правила, а храната ще се приготвя в присъствието на медицински специалисти или хранителни технолози.

Спазването на наредбата зависи от държавния санитарен контрол, като проектът се осъществява под егидата на МЗ.

Чуйте целия разговор в звуковия файл:


Обръщаме внимание и на проблема със затлъстяването във Франция. Според проучване на Националното сдружение на асоциациите по затлъстяване и на Националната лига по затлъстяването по-голямата част от пациентите с наднормено тегло не получават медицински грижи, свързани с това заболяване.

Информацията е предадена от France Inter – подробности чуйте от редактора на предаването Росица Александрова: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Евстратиев Гешов

История през поколенията II – разказва правнучката на Иван Евстратиев Гешов

"Нашият ден" предлага на своите слушатели втора част на интервюто с Александра Белинова-Морган, правнучка на една от най-видните личности в българската история – Ивaн Евстратиев Гешов – български министър-председател, един от основателите на Българското книжовно дружество; директор в БНБ, чийто подпис стои под първата емисия български левове...

публикувано на 22.04.25 в 13:30

Изследването Broken Class, Broken Glass и промените в производителния труд

Какво ни казва за променящия се свят на производителния труд изследването Broken class, Broken Glass – разговор във "Време за наука" с антрополога д-р Димитра Кофти. Д-р Кофти базира своите изследвания на теренни проучвания в България и Гърция. Тя е автор на докторантско изследване върху променящите се трудови отношения в контекста на..

публикувано на 22.04.25 в 11:46
Адв. Лъчезар Весов

В България няма механизъм, който урежда възможността за личен фалит

Българите имат малко познания и недобра преценка по отношение на тегленето, оползотворяването и управлението на изтеглен кредит. Поне това казва статистиката, според която един на всеки трима работещи има проблемен дълг. Какво е да си длъжник в България? Кой и как трябва да помогне на хората, изпаднали в неплатежоспособност, да си "стъпят на..

публикувано на 22.04.25 в 10:26

За Деня на Земята музеят "Земята и хората" ни кани на изложба и концерт

На 22 април 1970 г. в САЩ за първи път е отбелязан Денят на Земята. В проявите тогава се включват повече от 20 милиона американци от всички краища на страната. Като резултат от това събитие се оформя мощно движение в защита на околната среда и са приети законите за чист въздух и чиста вода на САЩ. Идеята е да се привлече вниманието на хората към..

публикувано на 22.04.25 в 08:39

"Приятели на морето – Бургас" създадоха карта с 28 от най-атрактивните обекти за гмуркане

Водолази от сдружението "Приятели на морето – Бургас" създадоха първата подробна карта с 28 от най-атрактивните обекти за гмуркане, разположени в акваторията от Несебър до Резово. Предаването "Нашият ден" среща своите слушателите с д-р Стефан Миринчев от сдружението, който разказва повече за проекта. Целта е да се подпомогне опознаването на..

публикувано на 21.04.25 в 10:25