Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Легендата продължава: "Спринт" празнува с юбилеен концерт

Знаменитата група "Спринт" – пионерите на новата вълна у нас и сред нейните флагмани на Балканите – ни връщат с машината на времето към "Роботът". Тавата излиза в каталога на "Балкантон" под № 11 854. Бандата ще отбележи 40 години от първия си винилов албум с ВИП концерт в зала 11 на НДК (кино "Люмиер") на 13 март. Като в приказка.

Ветераните преиздадоха този емблематичен – направо революционен за българската поп и рок музика – албум и поемат на турне в цялата страна и зад граница. Но и с всички останали хитове от своя репертоар – селекция от 15 дългосвирещи записа, реализирани в последните четири декади. Сред тях са и песни от актуалния диск "Вече си друг". Получихме го няма и година след неговия предходник – "Галактика 2х20".

Минаха през уейв, хард, мелъди рок, алтърнатив... И тук обаче кодовата дума е "ню уейв", тъй като се съотнася към дългогодишния двигател на бандата – барабаниста, продуцент и аранжор Пейо Пеев. Албумът е направо безценен предвид факта, че в него има песни по текстове на Чавдар Панев – оригиналния фронтмен на групата, който ни напусна без време след инфаркт, само на 42-годишна възраст. "Любов" беше и си остана неговата дума. За всекидневна употреба, а не само за някои светулкови вечери.

Двамата с Пейо Пеев бяха композиционните стожери и визионери на бандата. Каквото ни оставиха – а то не е никак малко – и днес носи красотата на старомоден жест и черно-бяла снимка, извадена от скрина на отминалия романтизъм. На онези любовни пощи, в които като тийнейджъри всички ние пускахме по едно сгънато листче със само няколко, ама особено важни думи. Няма как миналото да бъде забравено, особено когато то е прекрачило в бъдещето. Бъдещето, което е днес.

"Бъдеще" – чудесна и малко хладна, сребърна песен, първата документирана с аудио- и видеозапис синти-поп и ню уейв композиция в България, датираща още от 1982 година. Не е ли пророческо да назовеш по този начин едно от първите си парчета, а след това да навъртиш над 40 години в своята творческа биография – по света и у нас? За да сбъднеш същото това бъдеще в реалния хронотоп – тук и сега.

Думата "робот" произлиза от чешката дума "robota", означаваща работа, но и ангария, изморителен труд, робия. Тя е използвана за първи път от Карел Чапек в пиесата му "R.U.R." ("Росумски универсални роботи"), публикувана през 1920 година, въпреки че писателят приписва думата на своя брат – художника Йозеф Чапек. През 1926 година "Уестингхаус Електрик Корпорейшън" създава "Телевокс" – първия робот за полезна работа.

Излиза, че през 1986-а, когато се състои премиерата на албума на "Спринт", роботът е бил на 60. И какво излиза?! Че главният герой на нашата група трябва да духне 100 свещи в кино "Люмиер".

За щастие, "Спринт" се оказа жив, новаторски, неспиращ и актуален състав. Спринтьорите доказаха, че ги бива не само в късите разстояния, но и в маратона. Свирката ни събира за старт пред Националния дворец на културата в София този четвъртък.

Ще ни очакват!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пиер Омер и неговият вуду-суинг-рокендрол

След незабравимите концерти на Ревърънд Бийт Ман, Кинг Аутоматик, The Monsters и Дилейни Дейвидсън през последните няколко години, серията "Аларма Пънк Джаз" ще има удоволсtвието да ви срещне с още един не по-малко даровит и заслужил артист от кръга на най-сериозния рокендрол-траш-блус лейбъл в Европа – Voodoo Rhythm Records (Берн, Швейцария)...

публикувано на 13.05.25 в 21:26

Джаз квартетът J Modules с концерт и предстоящ дебютен албум

Четирима опитни и изявени музиканти от софийската джаз сцена намират обща посока в джаза през 2022 г. и така се заражда формацията J Modules. Това са пианистът Мартин Марков, китаристът Петко Дреников, басистът Михаил Иванов и барабанистът Атанас Попов. Стартират като трио с музиката на Мартин Марков (издават албумите Curves (2018 г.) и New Sight..

публикувано на 13.05.25 в 08:45

Нов симфоничен оркестър представя трио "Пезанте"

Те вече са студенти, но любовта към камерната музика започва от Музикалното училище в София. Първоначално са квартет, но по ред причини се трансформират устойчиво в клавирно трио. Мина е от София, Тодор – от Пловдив, но след 8 клас идва да учи в София, а Филип от Стара Загора, но и неговият музикален път го отвежда в столицата. Техен преподавател по..

публикувано на 13.05.25 в 08:05

Бостън и Токио на една сцена: силен старт на "Пражка пролет"

От днес до 12-и юни Прага е домакин на юбилейното 80-то издание на един от най-значимите музикални форуми в света - фестивала "Пражка пролет". Събитието отбелязва и 80 години от края на Втората световна война. Фестивалът е един от най-старите в Европа и е посветен на класическата музика . Малко преди официалното откриване участниците почетоха..

публикувано на 12.05.25 в 16:53

Аюуне Суле и Франсис Аямга с два концерта в България

Мина почти десетилетие от първия концерт на групата на Кинг Аишоба от ганайския Горен Северозапад, който "Аларма Пънк Джаз" организира в София под името "АфроВизия" , и ето, че в началото на юни отново посрещаме двама знакови музиканти от същата група – Аюуне Суле и Франсис Аямга , които ще изнесат два специалн концерта – на 05.06.2025 в Bee..

публикувано на 12.05.25 в 16:37